TEFSIRI I KUR’ANIT NĖ KOHĖN E RESULULLAHUT S.A.V.S.

Allahu xh.sh. i zbriti Muhammedit a.s. Librin e shenjtė-Kur’anin, si mrekulli tė patejkalueshme deri nė momentet e fundit tė jetės mbi kėtė tokė, sepse ky ėshtė libėr qė thėrret pėr besimin e vėrtetė, duke u bazuar nė studime, analiza dhe hulumtime nė proceset natyrore tė kėsaj ekzistence. Pa dyshim, ishte kjo dhurata mė e madhe hyjnore pėr mbarė njerėzimin.

Kur’ani ėshtė vula e tėrė revelatave hyjnore, tė cilin i Dėrguari i Allahut u urdhėrua t’ia proklamonte njerėzimit. Ky mision i shenjtė nuk nėnkuptonte vetėm pėrcjelljen e tij tek njerėzit, por edhe sqarimin e tij ashtu siē na bėn me dije ajeti kuranor:

“…Ty ta zbritėm kėtė Kur’an, t’ua shpjegosh njerėzve atė qė u ėshtė shpallur atyre, me shpresė se do ta studiojnė” (En-Nahl, 44).

Ky mision i shenjtė i Muhammedit a.s. zgjati rreth 23 vjet, deri nė plotėsimin e tė gjitha dispozitave tė Sheriatit, me zbritjen e ajetit tė fundit kuranor, disa ditė para vdekjes sė tij. I Dėrguari a.s. e kreu me nder dhe pėrgjegjėsi tė plotė kėtė detyrė dhe barrė kaq tė rėndė, me tė cilėn ishte ngarkuar. Ai nė asnjė moment nuk u tėrhoq e as u zbraps nga pėrgjegjėsia qė kishte marrė mbi supe, sepse qysh nė fillim tė Shpalljes ishte betuar: “Pasha Allahun, edhe po tė ma sillni Diellin nė anėn time tė djathtė e Hėnėn nė tė majtėn, nuk do ta lė kėtė mision derisa Allahu ta bėjė ngadhėnjimtare (kėtė fe) ose unė tė flijohem pėr tė”

Por qė ky mision tė kishte suksesin e dėshiruar, ishte e nevojshme njė parapėrgatitje shpirtėrore nga ana e Allahut xh.sh. pėr tė Dėrguarin e Tij, nė mėnyrė qė ai gjatė komunikimit tė kėsaj shpalljeje tė mos haste nė ndonjė vėshtirėsi a paqartėsi rreth asaj qė i zbriste. Nga dėshira e flaktė qė menjėherė tė zinte pėrmendsh atė qė i shpallej, Muhammedi a.s. ngutej duke pėrsėritur fjalėt pas Xhibrilit…, siē na dėshmojnė kėto ajete kuranore:

“Ti (Muhammed) mos e shqipto atė (Kur'anin) me gjuhėn tėnde pėr ta nxėnė atė me tė shpejtė! Sepse Ne e kemi pėr detyrė tubimin dhe leximin e tij! E kur tė ta lexojnė atė ty, pėrcille (me tė dėgjuar) leximin e tij. Dhe pastaj ėshtė obligim yni qė ta shkoqisim atė.” (El-Kijame, 16-19)

Gjatė komentimit tė kėtyre ajeteve, Fahru Rraziu thotė: “Ajetet nė fjalė argumentojnė se i Dėrguari i Allahut e pėrsėriste me tė shpejtė atė qė ia lexonte Xhibrili a.s. dhe gjatė diktimit tė Xhibrilit e pyeste atė pėr disa paqartėsi dhe kuptime, nė mėnyrė qė tė mos i ikte ndonjė gjė, qė pastaj ato t’ua pėrcillte ashabėve. Por i Gjithėfuqishmi ia tėrhoqi vėrejtjen duke e qetėsuar atė tė mos ngutej tė lexonte e tė pėrsėriste pas Xhibrilit, kur i tha: “Ti (Muhammed) mos e shqipto atė (Kur'anin) me gjuhėn tėnde pėr ta nxėnė atė me tė shpejtė! Sepse Ne e kemi pėr detyrė tubimin dhe leximin e tij!”, kurse pėr pyetjet qė ai i bėnte Xhibrilit, Allahu i tha: “Dhe pastaj ėshtė obligim Yni qė ta shkoqisim atė.”, do tė thotė Ne e kemi obligim tė t’i sqarojmė ty detajet dhe kuptimet”[1]

Me kėtė mendim pajtohet edhe Zimahsheriu, i cili gjatė komentimit tė kėtyre ajeteve, thotė: “Siē duket, i Dėrguari a.s. ngutej tė pėrsėriste atė qė i shpallej, por Allahu xh.sh. e qetėsoi zemrėn e tij duke i thėnė se nuk kishte nevojė tė ngutej, sepse “Ne tė garantojmė nxėnien pėrmendsh tė tij (Kur’anit)” dhe pastaj sqarimin e asaj qė kishte nevojė pėr sqarim mė detal, pėr se flet edhe ajeti tjetėr kuranor:

“Ti mos nxito me Kur'anin para se tė pėrfundojė shpallja e tij tek ti, dhe thuaj: “Zoti im, mė shto dituri!” (Ta-Ha, 114)[2]

Ebu Suudi, nė lidhje me ajetin: “Dhe pastaj ėshtė obligim Yni qė ta shkoqisim atė.”, thotė: “Kėtu bėhet fjalė pėr sqarimin e ajeteve nė tė cilat kishte kuptime alegorike dhe dispozita”[3]

Tė njėjtin mendim me Ebu Suudin e mbėshtet edhe Alusiu[4], kurse Shevkaniu, nė lidhje me kėtė ajet, thotė: “Me kėtė ajet synohet sqarimi apo komentimi i hallallit e haramit, dhe i ajeteve qė kishin nevojė pėr sqarime mė tė thukėta.”[5]

Allahu Fuqiplotė deshi qė ky mision i fundit dhe kjo shpallje hyjnore, tė pėrmbyllte tė gjitha shpalljet e mėparshme. Dhe vėrtet Kur’ani, si libri i fundit hyjnor ishte mrekullia me tė cilėn Allahu forcoi zemrėn dhe misionin e tė dėrguarit tė Tij, duke sfiduar mendjet njerėzore nė ēdo kohė. Ishte urtėsia hyjnore qė ky Kur’an tė mbetet mrekulli deri nė Ditėn e Gjykimit, dhe nga ajetet e tij, ēdo brez njerėzor tė nxjerrė thesaret e urtisė, tė cilat do tė jenė argumente tė pakontestueshme se Kur’ani ėshtė fjalė e Allahut, dhe si tė tillė i Dėrguari a.s. ua pėrcolli ashabėve tė tij, tė cilėt do tė ishin bartės tė kėtij amaneti dhe pėrcjellės besnikė tė tij tek gjeneratat e ardhshme.

A e komentoi Muhammedi a.s. krejt Kur’anin Pas Kur’anit si burim i parė dhe i pakontestueshėm, i cili nė vetė esencėn e tij pėrmban shumė ajete, qė sqarojnė njėri-tjetrin, vjen Syneti (Hadithi) i tė Dėrguarit tė Allahut, si burim i dytė i. Pra, ēdo gjė qė vjen nga i Dėrguari i Allahut, nėse ėshtė transmetuar paraprakisht me sened (varg transmetuesish) tė saktė e tė besueshėm, pranohet pa kurrfarė hezitimi, sepse i Dėrguari i Allahut nuk ka folur nė ēėshtje tė fesė dhe tė Kur’anit, pa qenė i frymėzuar nga ana e Allahut xh.sh., pėr se dėshmon edhe ajeti kuranor:

“Dhe ai nuk flet nga dėshira (hamendja) e tij. Ai (Kur'ani) nuk ėshtė tjetėr pos shpallje qė i shpallet.” (En-Nexhm, 3-4)

Ndėrsa nė lidhje me Synetin (Hadithin) Resulullahu s.a.v.s. thotė: “Mua mė ėshtė dhėnė Libri, e me tė edhe po aq sa ai (Syneti)…”[6]

Mirėpo se a e komentoi Muhammedi a.s. tėrė Kur’anin apo pjesėrisht, tek dijetarėt ekzistojnė dallime. Disa dijetarė, me Ibn Tejmijen nė krye, janė tė mendimit se Pejgamberi a.s. ashabėve tė tij ua sqaroi tėrė kuptimet e Kur’anit.[7] Por, megjithatė shumica e dijetarėve islamė janė tė mendimit se i Dėrguari i Allahut nuk e ka komentuar Kur’anin nė tėrėsi, por vetėm disa ajete qė kishin tė bėnin me dispozita tė caktuara, dhe disa ajete tė tjera pėr tė cilat e pyetnin ashabėt e tij kohė pas kohe. Kėto ajete kryesisht ishin tė natyrės sė gajbijateve (gjėrave tė fshehta), ose ajete qė nė shikim tė parė ishin paksa tė komplikuara dhe kėrkonin sqarime mė tė hollėsishme. Tė kėtij mendimi janė El-Huvejbi dhe Es-Sujutiu.[8] Kėtė mendim tė tyre nė njė mėnyrė e pėrkrahin edhe shumė prej dijetarėve bashkėkohorė, tė cilėt megjithatė mendojnė se ajetet e komentuara nga Muhammedi a.s. nuk ishin aq pak, siē pretendon Sujutiu, por ishin me njė numėr mė tė madh dhe u mjaftonin ashabėve qė tė kuptonin se pėr se obligoheshin.[9]

Argumentet e grupit tė parė qė thonė se i Dėrguari i Allahut ua sqaroi ashabėve tė gjitha kuptimet e Kur’anit

- Argumenti i parė i Ibn Tejmijes nė lidhje me kėtė, ėshtė fjala e tij: “Duhet tė dimė se i Dėrguari i Allahut ua sqaroi ashabėve kuptimet e Kur’anit ashtu siē ua sqaroi edhe shprehjet (fjalėt) e tij, sepse ajeti kuranor:

“…Ty ta zbritėm kėtė Kur’an, t’ua shpjegosh njerėzve atė qė u ėshtė shpallur atyre, me shpresė se do ta studiojnė”. (En-Nahl, 44), pėrfshin kėto dy nocione.

- Argumenti i dytė, sipas tij, janė edhe fjalėt e disa ashabėve tė mėdhenj, si tė Othmanit r.a., tė Abdullah ibn Mes’udit e tė tjerė, tė cilat i transmeton tabiiu i njohur Ebi Abdurrahman Es-Selemi, se ashabėt e Muhamedit a.s., kur i mėsonin dhjetė ajete tė Kur’anit, nuk fillonin mėsimin e tė tjerave pa i studiuar mirė e hollėsisht dispozitat e ajeteve tė mėparshme. Madje ėshtė e njohur thėnia e tyre: “E mėsonim Kur’anin e sė bashku me tė mėsonim edhe dijen edhe mėnyrėn e tė vepruarit me ato ajete.” Ndodhte qė shumė ashabė tė ndaleshin nė nxėnien pėrmendsh tė njė sureje pėr njė kohė tė gjatė, siē ishte rasti i Ibn Omerit, tė cilit iu deshėn disa vjet pėr ta mėsuar e studiuar nė tėrėsi kaptinėn “El-Bekare”. Andaj disa prej tyre jo vetėm qė e mėsonin pėrmendsh (Kur’anin), por ndaleshin dhe e studionin nė hollėsi ēdo ajet.

Sipas Ibn Tejmijes, ajeti kuranor:

“Ne e zbritėm atė Kur'an arabisht, ashtu qė ta kuptoni.” (Jusuf , 2), dėshmon qartė se ky Kur’an ėshtė shpallur nė gjuhėn arabe qė njerėzit ta kuptojnė. “Logjika e shėndoshė nuk e pranon faktin qė f.v. njė popull ta lexojė njė libėr nė ndonjė prej disiplinave shkencore, si p.sh. nė mjekėsi, matematikė, e tė mos e shtjellojnė (komentojnė) detajisht, e po atėherė ē’mund tė thuhet pėr Kur’anin si fjalė e Allahut, qė ėshtė udhėrrėfyes, shpėtim dhe lumturi e tyre, nėpėrmjet tė cilit ngrenė fenė dhe jetėn e tyre.”, - thotė nė fund Ibn Tejmije[10]

- Argumenti i tretė, sipas tij, ėshtė ajo qė e transmetojnė Imam Ahmedi dhe Ibn Maxhe nga Omeri r.a., i cili ka thėnė: “Ajeti i kamatės ėshtė ndėr tė fundit qė ka zbritur nga Kur’ani, por i Dėrguari a.s. vdiq pa e komentuar atė.”

Sipas Ibn Tejmijes dhe bashkėmendimtarėve tė tij, del se i Dėrguari i Allahut ua kishte sqaruar ashabėve gjithmonė ajetet qė i kishin zbritur, pėrveē kėtij tė kamatės, meqenėse nuk kishte arritur, sepse e kishte kapluar sėmundja e vdekjes.

Argumentet e grupit tė dytė qė thonė se i Dėrguari i Allahut nuk ua sqaroi ashabėve tė gjitha kuptimet e Kur’anit

- Argumenti i parė i kėtij grupi qė thonė se i Dėrguari a.s. nuk ua sqaroi ashabėve tė gjitha kuptimet e ajeteve kuranore, pėrveē disave, pak nga numri, ėshtė thėnia e Aishes r.a., tė cilėn e transmeton Bezzari, e cila citohet tė ketė thėnė: “I Dėrguari i Allahut nuk bėnte ndonjė komentim tė Kur’anit, pėrveē disa ajeteve tė pakta, tė cilat ia mėsonte atij Xhibrili a.s..”

- Argumenti i dytė, sipas tyre, ėshtė se i Dėrguari i Allahut me qėllim tė caktuar nuk ua sqaroi ashabėve tė gjitha kuptimet e Kur’anit, sepse muslimanėt janė tė obliguar nė ēdo kohė t’i studiojnė e t’i hulumtojnė ajetet kuranore, nė mėnyrė qė tė forcojnė bindjen se Allahu xh.sh. ėshtė Krijuesi i vėrtetė i kėsaj gjithėsie, pėr se flasin edhe shumė ajete kuranore.

- Argumenti i tretė sipas tyre, ėshtė se, nėse i Dėrguari i Allahut do t’ua kishte sqaruar ashabėve tė gjitha kuptimet e Kur’anit, atėherė ē’domethėnie do tė kishte duaja e tij qė e kishte bėrė pėr Ibn Abbasin, kur ishte lutur pėr tė: “O Zot, bėje tė dijshėm nė ēėshtjet e fesė dhe mėsoja komentimin.”[11]

Sipas kėtij grupi tė dijetarėve, nėse i Dėrguari a.s. do ta kishte sqaruar krejt Kur’anin, atėherė pėrse do ta veēonte me kėtė dua Ibn Abbasin

Mendimi i dijetarėve bashkėkohorė rreth argumenteve tė kėtyre grupeve Pas analizės dhe studimit tė argumenteve tė tė dyja grupeve, edhe dijetarėt bashkėkohorė kanė dhėnė mendimin e tyre nė lidhje me kėtė ēėshtje. Ajo qė ėshtė me rėndėsi tė ceket nė kėtė rast, ėshtė fakti se tė gjithė dijetarėt bashkėkohorė janė bashkuar nė ēėshtjen se pėr tė Dėrguarin e Allahut nuk kishte ndonjė paqartėsi rreth kuptimeve tė Kur’anit, sepse ato ia mėsonte Allahu xh.sh. nėpėrmjet vahjit. Nė anėn tjetėr edhe pse ashabėt i kuptonin pėrgjithėsisht nga aspekti gjuhėsor tekstet kuranore, megjithatė rreth disa ēėshtjeve tė fshehta, ishin tė pafuqishėm tė gjenin ndonjė pėrgjigje. Mirėpo, fatmirėsisht, nė mesin e tyre gjendej i Dėrguari i Allahut, i cili aty pėr aty ua sqaronte atė qė nuk e kishin tė qartė, sepse pėr njė gjė tė tillė edhe urdhėrohej nga i Plotfuqishmi..

Ndėrsa, sa i pėrket qėndrimit tė dijetarėve bashkėkohorė ndaj argumenteve tė tė dyja grupeve, mund tė themi se kėta tė fundit kanė marrė njė qėndrim tė mesėm, duke u ikur dy skajshmėrive tė theksuara dhe duke u munduar tė gjejnė njė mesatare dhe pajtueshmėri mes kėtyre mendimeve, gjė qė deri diku edhe e kanė arritur.

Mendimet e tyre rreth argumenteve tė grupit tė parė - Dijetarėt bashkėkohorė, si kundėrpėrgjigje ndaj argumentit tė parė tė grupit qė thonė se i Dėrguari i Allahut ua ka sqaruar ashabėve tė gjitha kuptimet e ajeteve kuranore, thonė: “Sa i pėrket argumentit tė parė tė Ibn Tejmijes dhe tė atyre qė e pėrkrahin atė nė lidhje me kuptimin e ajetit: “li tubejjine lin-nasi ma nuzzile ilejhin”- “qė t’ua shpjegosh njerėzve atė qė u ėshtė shpallur atyre”, mund tė konstatojmė se nuk ėshtė argumentim me vend, sepse kjo urdhėresė nga Allahu xh.sh. pėr Pejgamberin a.s., qė t’ua shpjegonte njerėzve atė qė u ėshtė zbritur, nėnkupton nė radhė tė parė sqarimin e atyre ajeteve, qė ashabėt i kuptonin mė me vėshtirėsi, e kėto ishin ajetet dispozita dhe ato “mutashabih”- tė cilat kėrkonin edhe disa sqarime shtesė, por jo edhe ajetet qė ishin tė pakapshme pėr mendjet e asaj kohe, e ajete tė tilla nė Kur’an ka shumė.”

- Nė lidhje me argumentin e tyre tė dytė, dijetarėt bashkėkohorė kanė kėtė kundėrpėrgjigje: “Sa i pėrket asaj qė ėshtė transmetuar nga Othmani dhe Ibn Mes’udi r.a., se nuk kalonin nė ajetet e tjera pa i mėsuar ato dhjetė tė parat, as kjo nuk argumenton se i Dėrguari a.s. u kishte sqaruar atyre tė gjitha kuptimet e Kur’anit. Nė thėnien e dy ashabėve tė mėdhenj, vėrehet se ata ishin tė vėmendshėm qė tė mos kalonin nė ajetet e tjera pa i mėsuar me pėrpikėri dispozitat me tė cilat ishin ngarkuar nga i Plotfuqishmi nė ajetet paraprake, nė mėnyrė qė ta pėrsosnin edhe mė pėrkushtimin dhe devotshmėrinė e tyre.”

- Kurse, sa i pėrket argumentit tė tyre tė tretė, se vetėm ajeti i kamatės kishte mbetur pa u sqaruar nė detaje nga i Dėrguari i Allahut, dijetarėt bashkėkohorė edhe kėtė e refuzojnė, sepse kjo nė asnjė mėnyrė nuk nėnkupton faktin se Resulullahu s.a.v.s. i kishte sqaruar tė gjitha ajetet kuranore, me pėrjashtim tė ajeteve dispozita, siē thamė mė parė, tė cilat kishin nevojė tė sqaroheshin pak mė hollėsisht.

Se i Dėrguari a.s. nuk ua komentoi ashabėve krejt ajetet kuranore, na flet edhe fakti tjetėr, se, pas vdekjes sė Resulullahut s.a.v.s., nė mesin e ashabėve aty-kėtu kishte mendime tė ndryshme rreth kuptimit tė ndonjė ajeti tė caktuar. Natyrisht, po tė kishin pasur ndonjė tekst tė cituar nga i Dėrguari i Allahut rreth atij ajeti, sigurisht qė nuk do tė lindnin mospajtime pas vdekjes sė tij.[12]

Mendimet e tyre rreth argumenteve tė grupit tė dytė Sa u pėrket argumenteve tė grupit tė dytė, tė cilėt thonė se Pejgamberi a.s. nuk ua ka sqaruar ashabėve tė gjitha kuptimet e ajeteve kuranore pėrveē njė numri tė vogėl tė tyre, dijetarėt bashkėkohorė, argumentin e parė tė tyre e konsiderojnė si tė pabazė, sepse hadithi i cituar sipas tyre, ėshtė i klasifikuar nga dijetarėt si “hadith i papranueshėm dhe i panjohur”, pėr arsye se ėshtė transmetuar nga Muhammed bin Xha’fer Ez-Zubejri, i cili nuk ėshtė i besueshėm nga dijetarėt e hadithit.

- Kurse, sa u pėrket dy argumenteve tė tjera tė kėtij grupi, edhe dijetarėt bashkėkohorė mendojnė se janė mė tė fuqishėm nė argumentim sesa argumentet e grupit tė parė, dhe i pranojnė pa ndonjė hezitim. Kurse nė fjalėn e tyre pėrfundimtare lidhur me faktin nėse i Dėrguari i Allahut e ka komentuar tėrė Kur’anin apo vetėm disa ajete, thonė: “I Dėrguari i Allahut megjithatė nuk e ka sqaruar Kur’anin nė tėrėsi, por i ka sqaruar shumicėn e ajeteve dispozita, dhe shumė ajete tė tjera, pėr tė cilat ashabėt bėnin vazhdimisht pyetje. Ėshtė fakt se pėr disa ajete, as i Dėrguari i Allahut nuk kishte njohuri tė fliste, siē ishin ajetet rreth momentit tė Kiametit, ajeti rreth shpirtit dhe tė disa gajbijateve tė tjera.”[13]

Dijetarėt bashkėkohorė kėtė konstatim tė tyre e mbėshtetin edhe nė njė thėnie nga Ibn Abbasi, i cili ka thėnė: “Tefsiri ėshtė katėr llojesh: Njė prej tyre ėshtė qė arabėt e njohin prej vetė fjalėve-sinonimeve tė tyre, tjetri ėshtė ai tė cilin e kuptojnė njerėzit nga vetė natyra dhe inteligjenca e tyre e lindur (fitreja), pastaj ėshtė tefsiri, qė e kuptojnė dhe e zbėrthejnė vetėm dijetarėt, dhe tefsiri qė nuk e di askush tjetėr pėrveē Allahut.”[14]

Nė anėn tjetėr, njė grup dijetarėsh bashkėkohorė me Dr. Xhemal Mustafa Abdulhamid en-Nexh-xhar nė krye, vihen nė mbrojtje tė Ibn Tejmijes, duke thėnė se fjalėt e kėtij dijetari tė madh janė keqkuptuar nga Imam Sujutiu dhe nga Dr. Dhehebiu, sepse nga fjalėt e Ibn Tejmijes, nuk mund tė kuptohet assesi qė ai ishte ithtar i mendimit se i Dėrguari i Allahut ua ka sqaruar ashabėve tė tij tė gjitha kuptimet e Kur’anit.

Si argument pėr kėtė konstatim tė tij, dr. Xhemal en-Nexh-xhari sjell vetė mendimin e Ibn Tejmijes rreth burimeve tė tefsirit tradicional kur thotė: “…Nėse nė Kur’an dhe Synet nuk gjejmė komentim nė lidhje me ndonjė ēėshtje, atėherė kthehemi tek fjalėt e ashabėve, sepse kėta, pas dy burimeve tė para, ishin njohėsit mė tė mirė tė Librit tė Allahut, sidomos dijetarėt dhe mė tė mėdhenjtė prej tyre.”[15]

Dr. Nexhari thotė se “sikur Ibn Tejmije tė insistonte me ngulm nė pohimin se i Dėrguari a.s. e ka komentuar tėrė Kur’anin, atėherė nuk do ta sillte kėtė mendim nė lidhje me komentimet e ashabėve”[16], dhe nė fund sjell kėtė konstatim: “Duke i bashkuar fjalėt dhe mendimet e Ibn Tejmijes nė lidhje me kėtė ēėshtje, e jo duke i ndarė ato me pėrzgjedhje, mund tė pėrfundojmė se mendimi pėrfundimtar i Ibn Tejmijes ėshtė se i Dėrguari i Allahut nuk e ka komentuar tėrė Kur’anin prej fillimit e deri nė fund, fjalė pėr fjalė, madje as shumicėn e tij, dhe jo ashtu siē i kanė kuptuar fjalėt e tij Imam Sujutiu dhe dr. Dhehebiu si dhe ata qė i pėrcollėn fjalėt e kėtyre dy dijetarėve pas tyre. Allahu i mėshiroftė dijetarėt tanė tė mėhershėm, kėta tė sotmit dhe ata qė do tė vijnė pas nesh. S’ka dyshim se secili prej tyre do tė shpėrblehet nė bazė tė nijetit dhe pėrpjekjeve tė tij.”[17]

Pėr ē’arsye Muhammedi a.s.nuk e komentoi Kur’anin nė tėrėsi ?

Po tė donte Allahu xh.sh. qė kėtė Kur’an ta komentonte dikush prej njerėzve, me njė komentim pėrfundimtar, pas tė cilit tė mos kishte nevojė pėr ndonjė komentim shtesė, sigurisht qė kjo meritė dhe ky nder do t’i takonte tė Dėrguarit tė fundit tė Allahut, Muhammedit a.s.. Kjo megjithatė nuk ndodhi, sepse i Dėrguari i Allahut, ashabėve u komentoi, sipas nevojės, vetėm disa pjesė kuranore. Nė kėto komentime-sqarime tė Pejgamberit a.s. bėjnė pjesė ajetet dispozita, me tė cilat obligoheshin besimtarėt, dhe disa nga ajetet qė kishin tė bėnin me urdhėresat dhe ndalesat hyjnore etj. Mund tė shtrohet pyetja: Pėr ē’arsye i Dėrguari i Allahut nuk e ka sqaruar-komentuar tėrė Kur’anin nė tė gjallė tė tij?

Nė lidhje me kėtė ēėshtje, dijetarėt kanė dhėnė mendime tė ndryshme. Dijetari mė i njohur bashkėkohor, Muhammed Mutevel-li Sha’ravi, jep kėtė pėrgjigje: “Aftėsitė mendore-logjike tė njerėzve nė kohėn e zbritjes sė Shpalljes nuk ishin nė gjendje tė absorbonin kuptimet e tė gjitha mistereve qė pėrmbajnė fjalėt e Allahut, dhe pėr kėtė arsye ai nuk i rėndoi ashabėt me gjėra qė nuk pėrputheshin me realitetin e kohės dhe me aftėsinė e tyre mendore. Ishte kjo njė prej urtėsive mė tė mėdha hyjnore, sepse Allahu i Madhėrishėm deshi qė ēdo gjeneratė tė shuajė etjen nė detin e pafund tė ėmbėlsisė kuranore.”[18]

Pra, Allahu xh.sh. deshi qė nė fjalėn e Tij tė fundit tė zbritur pėr mbarė njerėzimin – nė Kur’an, tė pėrfshinte njė thesar tė tėrė urtėsish e sekretesh tė Universit, tė cilat do tė mund t’i kuptonin e deshifronin vetėm gjeneratat e mėvonshme, tė cilave do t’ua mundėsojė kėtė nėpėrmjet zbulimeve tė mirėfillta shkencore, nė mėnyrė qė tė gjithė tė binden se ky Kur’an vėrtet ėshtė fjalė e Allahut dhe mrekulli deri nė ditėn kur do tė dalim para Madhėrisė sė Tij. Ja se ē’thotė Allahu xh.sh.:

“Ne do t'u bėjmė atyre tė mundshme qė tė shohin argumentet Tona nė horizonte dhe nė veten e tyre deri sa t'u bėhet e qartė se ai (Kur'ani) ėshtė i vėrtetė. A nuk mjafton qė Zoti yt ėshtė dėshmitar pėr ēdo gjė” (Fussilet, 53)

Nė Kur’an ka shumė ajete qė flasin pėr disa mrekulli shkencore qė janė zbuluar vetėm nė kėta dy shekujt e fundit. Natyrisht qė gjeneratat e mėhershme nuk kanė qenė nė gjendje t’i deshifronin kėto ajete, por me kalimin e kohės ato u bėnė realitet i dukshėm. Sa pėr ilustrim, po cekim vetėm shkurtimisht se nė Kur’an flitet pėr formėn eliptike tė Tokės (shih ajetet: El-Hixhr, 19, dhe En-Naziat, 30); pėr lėvizjen e Tokės rreth boshtit tė vet dhe rreth Diellit (shih ajetin En-Neml, 88); pėr lėvizjet e planeteve rreth orbitave tė pėrcaktuara (shih: Jasin, 38-40); pastaj flitet rreth gravitacionit tė planetėve (shih: Er-Rr’ad, 2). Nė anėn tjetėr Kur’ani flet edhe rreth etapave zhvillimore nėpėr tė cilat kalon embrioni nė barkun e nėnės (shih ajetet: El-Mu’minun, 12-14) dhe nė shumė ajete tė tjera bėhet fjalė pėr gjėra tė tilla, para tė cilave shkenca dhe njerėzimi mbeten tė mahnitur.

Nga gjithė kjo qė u tha rreth kėtyre ajeteve, mund tė pėrfundohet se i Dėrguari a.s. nuk ua ka shpjeguar ashabėve tė tij tė gjitha kuptimet e ajeteve kuranore. Atyre u mjaftonte sqarimi i dispozitave qė kishin tė bėnin me besimin, legjislacionin dhe normat morale. Nga kjo shihet se Allahu xh.sh. i kurseu mendjet e tyre nga stėrngarkesa, sepse kjo ishte njė prej urtėsive tė Tij, qė ēdo brez a gjeneratė tė pėrfitojė nga Kur’ani famėlartė dhe nga tė vėrtetat e pakontestueshme tė tij.

Mirėpo, shtrohet pyetja: A thua ē’do tė ndodhte sikur i Dėrguari i Allahut ta kishte komentuar tėrė Kur’anin dhe prej tij tė kishte zbuluar e nxjerrė tė gjitha urtėsitė dhe tė kishte shkoqitur detajet!

Pėrgjigjja ėshtė se, sikur i Dėrguari i Allahut tė bėnte njė gjė tė tillė, atėherė sigurisht qė do tė ndodhte njė prej kėtyre dy gjėrave:

- Ose kjo botė do tė ndalej nga ripėrtėritja (pėrparimi) nė formėn qė ka dėshiruar Allahu;

- Ose kuptimet e Kur’anit fisnik do tė ngurtėsoheshin e mė nuk do tė ishin joshėse e as tėrheqėse pėr dikė, meqenėse askush mė nuk do tė kishte tė drejtė tė shtonte ndonjė koment tjetėr mbi komentin e tė Dėrguarit tė Allahu.

Pėr fat tė mirė, nga mėshira e Allahut pėr robėrit e Tij, asnjėra prej kėtyre nuk ndodhi, sepse i Lartmadhėrishmi i dha rast mendjes njerėzore qė tė thellohet nė dije e nė njohuri, qė nga ky Kur’an, qė ėshtė mrekulli e pėrjetshme, tė nxjerrė thesarin e ēmueshėm tė dijes e tė njohurive.[19]

Nė anėn tjetėr, dijetari tjetėr bashkėkohor, dr. Muhamed Sejid Xhibril, nė fjalėn e tij tė fundit gjatė shtjellimit tė ēėshtjes nėse Kur’ani ėshtė komentuar nė tėrėsi nga Pejgamberi a.s. apo jo, thotė: “Disa kuptime tė Kur’anit nė tė kuptuarit dhe nė tė komentuarit e tyre janė lėnė tė tilla, nė mėnyrė qė dijetarėt nėpėr kohė, nė bazė tė ixhtihadit tė tyre pas hulumtimeve dhe studimeve tė mirėfillta, tė nxjerrin kuptimet e dėshiruara dhe tė synuara, nė mėnyrė qė shkencat islame tė mbeten gjithmonė tė gjalla e tė ripėrtėrihen…”[20]

Dhe, vėrtet, nėse bota vazhdon me kėtė trend tė zhvillimit teknologjik, sigurisht se do tė bėhen edhe shumė zbulime kolosale, por me siguri, ēdo zbulim i mirėfilltė shkencor, patjetėr qė do tė ketė mbėshtetje tė fortė edhe nė ndonjė prej ajeteve kuranore, sepse, meqė Kur’ani ėshtė fjalė e Allahut, atij nuk mund t’i mvishet e pavėrteta as nė tė kaluarėn dhe as nė tė ardhmen:

“Atij (Kur’anit) nuk mund t’i mvishet e pavėrteta nga asnjė anė; ėshtė i zbritur prej tė Urtit, tė Lavdishmit“ (Fussilet, 42).

Disa shembuj tė komentimeve-sqarimeve nga Resulullahi s.a.v.s., bėrė disa ajeteve kuranore

 (El-Fatiha)

- Transmetojnė Ahmedi dhe Tirmidhiu e gjithashtu edhe Ibn Hibbani nė Sahihun e tij nga Adij bin Hibbani, tė ketė thėnė: I Dėrguari i Allahut rreth ajetit 7 tė kaptinės El-Fatiha:

“…e jo nė tė atyre ndaj tė cilėve je i hidhėruar, dhe qė kanė humbur!”

ka thėnė: “Ata ndaj tė cilėve ėshtė i hidhėruar Allahu, janė hebrenjtė, kurse tė humburit janė tė krishterėt.”

- Po ashtu transmeton Ibn Merdevije nga Eba Dherr el Gaffariu tė ketė thėnė: E pyeta tė Dėrguarin e Allahut pėr fjalėt: ”El magdubi alejhim” – “Ata ndaj tė cilėve ėshtė i hidhėruar Allahu” e mė tha: ”Kėta janė hebrenjtė”. I thashė: po “Ed-dal-lin” – “Tė humburit”, mė tha: “Kėta janė tė krishterėt.”

(El-Bekare)

- Transmeton Taberaniu nga Ebi Emame tė ketė thėnė: I Dėrguari i Allahut pėr ajetin kuranor:

   “Haxhi ėshtė nė muajt e caktuar…” (El-Bekare, 197)

ka thėnė: “Kėta muaj janė: Shevvali, Dhul Ka’de dhe Dhul Hixh-xhe”.

- Transmeton Taberaniu me sened tė pranueshėm nga Ibn Abbasi tė ketė thėnė: I Dėrguari i Allahut nė lidhje me ajetin:

 “(Ai qė ėshtė duke e kryer Haxhin) nuk duhet t’i afrohet gruas, nuk bėn tė marrė nėpėr kėmbė dispozitat e Sheriatit, as nuk duhet tė shkaktojė grindje.” (El-Bekare, 197)

ka thėnė: “Er-Rrefethu” ėshtė t’u afrohesh grave pėr marrėdhėnie intime gjatė ditėve tė Haxhit; “El Fusuka”, janė mėkatet-gabimet, kurse “El Xhidalu” ėshtė kur dikush grindet dhe polemizon me shokun e vet.”

- Transmetojnė Tirmidhiu dhe Ibn Hibbani nga Ibn Mes’udi qė nė lidhje me ajetin 238 tė kaptinės El-Bekare:

 “Vazhdoni (tė falni) rregullisht namazet, e edhe atė namazin e mesėm, dhe ndaj All-llahut tė jeni respektues (nė namaze).”

tė ketė thėnė: ka thėnė Resulullahu s.a.v.s. ”Salatul vusta”- ėshtė namazi i ikindisė.”

- Nė lidhje me tė njėjtin transmetim, por nga rrugė tė tjera tė isnadeve, transmetojnė edhe Ahmedi e Tirmidhiu nga Semurete, pastaj Ibn Xheriri nga Ebu Hurejre dhe Ebi Malik El-Esh’ariu etj.

(Ali Imran)

- Transmeton Hakimi nga Enesi r.a. tė ketė thėnė: Ėshtė pyetur i Dėrguari a.s. pėr ajetin 97 tė kaptinės Ali Imran:

“Pėr hir tė All-llahut, vizita e shtėpisė (Qabesė) ėshtė obligim pėr atė qė ka mundėsi udhėtimi tek ajo…”

se ē’ėshtė “Sebil”, e ai tha: “Sebil” - ėshtė mundėsia materiale (ushqimi i mjaftueshėm qė merr me vete dhe ai qė i lė familjes derisa tė kthehet nga Haxhi, - (sqarim yni) dhe mjeti i udhėtimit.

(El-En’am)

- Transmetojnė Ahmedi, Buhariu, Muslimi dhe tė tjerėt nga Ibn Mes’udi, tė ketė thėnė: Kur zbriti ajeti:

“Ata qė besuan dhe besimin e tyre nuk e ngatėrruan me besim tė kotė, atyre u takon tė jenė tė sigurt dhe ata janė nė rrugė tė drejtė.” (El-En’am, 82)

shumė njerėzve u erdhi rėndė, prandaj u brengosėn dhe i thanė Resulullahut s.a.v.s.: O i Dėrguar i Allahut, a thua cili prej nesh nuk i bėn mizori-padrejtėsi vetvetes?

Atėherė Muhammedi a.s. ua ktheu: “Kjo nuk ka tė bėjė me atė qė po mendoni ju, a nuk keni dėgjuar se ē’ka thėnė njeriu i urtė (Llukmani duke e kėshilluar tė birin, fjalėt e tė cilit janė cekur nė Kur’an, - sqarim yni):  

“(I kujto popullit tėnd) Kur Llukmani, duke e kėshilluar, birit tė vet i tha: “O djali im, mos i bėj Allahut shok, sepse idhujtaria ėshtė padrejtėsia mė e madhe.” (Llukman, 13),

…pra mizoria (padrejtėsia mė e madhe) ėshtė shirku.”

- Transmetojnė Ahmedi dhe Tirmidhiu nga Ebi Seidi e ky nga Pejgamberi a.s. tė ketė thėnė nė lidhje me ajetin:

“(nė) ditėn kur vijnė disa shenja tė Zotit tėnd, asnjė njeriu nuk i vlen besimi i Tij nėse nuk ka besuar mė parė” (El-En’am, 158),

“Kjo ditė ėshtė kur dielli lind nga Perėndimi.”

Ky hadith ka edhe shumė rrugė tė tjera tė sakta tė transmetimit, tė cekura edhe nė Sahihun e Buhariut edhe nė atė tė Muslimit nga Ebu Hurejra e tė tjerėt.

- Transmeton Taberaniu dhe tė tjerėt, me sened tė mirė, nga Omer ibn Hattabi tė ketė thėnė: I Dėrguari i Allahut nė lidhje me ajetin:

“Vėrtet ndaj atyre qė e pėrēanė fenė e tyre dhe u ndanė nė grupe, ti (Muhammed) nuk ke kurrfarė pėrgjegjėsie. Ēėshtja e tyre ėshtė vetėm te Allahu, Ai do t'i njohė me atė qė punuan.” (El-En’am, 159)

i ka thėnė Aishes: “Kėta janė ata qė sjellin risi dhe pasojnė epshin-egon”.

- Nė lidhje me kėtė ajet, Taberaniu me isnad tė saktė e tė shėndoshė, transmeton edhe nga Ebu Hurejra tė ketė thėnė: “Ka thėnė i Dėrguari i Allahut: “Kėta janė ata qė sjellin risi (tė dėmshme), dhe janė pasuesit e epsheve e tė mendimeve tė kota, nga ky Ymet.”

 (El-A’ėraf)

Transmetojnė Ahmedi, Ebu Davudi, Hakimi dhe tė tjerėt nga Berra’ė bin Azibi tė ketė thėnė: I Dėrguari i Allahut, duke folur pėr momentin e marrjes sė shpirtit tė pabesimtarit, ka thėnė: “…Ndėrsa, kur pabesimtarit t’i jetė afruar fundi i jetės nė kėtė botė, pėr tė kaluar nė Ahiret, nga qielli zbresin melaiket e tmerrshme tė ndėshkimit, me fytyra tė zeza e tė vrenjtura, dhe me vete sjellin rroba tė vrazhda (ferra-ferra) tė Xhehennemit dhe ulen para tij; pastaj vjen meleku i vdekjes dhe i ulet te koka duke i thėnė me vrazhdėsi: “O shpirt i keq (i ndyrė). Dil (shko) nė hidhėrimin dhe dėnimin e Allahut. Nė ato ēaste shpirti i pabesimtarit nxirret me vėshtirėsi, sikurse gėrhanėt qė me vėshtirėsi nxirren nga leshi i lagur, dhe menjėherė e mbėshtjellin me ato rroba tė vrazhda tė Xhehennemit, duke kundėrmuar erė mė tė rėndė e mė tė keqe se tė ēfarėdo coftine nė fytyrė tė tokės. Pastaj ky shpirt i keq ngrihet nė hapėsirat qiellore dhe nė ēdo grup tė melaikeve qė hasin, ato pyesin: Cili ėshtė ky shpirt i keq e i ndyrė U thuhet: filan filani, duke e thirrur me emrat mė tė kėqij me tė cilėt e kanė thirrur nė kėtė botė, derisa tė mos arrijė te qielli i kėsaj bote, kur kėrkohet leje pėr tė vazhduar mė tutje (mė lart) me tė, por kėtij shpirti tė keq nuk i lejohet tė shkojė mė tutje nė sferat e larta qiellore, dhe pastaj i Dėrguari a.s. e lexoi kėtė ajet kuranor:

“Nuk ka dyshim se ata qė pėrgėnjeshtruan argumentet Tona dhe nga mendjemadhėsia u larguan prej tyre, tė tillėve nuk u hapen dyert e qiellit dhe ata nuk do tė hyjnė nė Xhennet derisa tė pėrbirojė deveja nėpėr vrimėn e gjilpėrės. Ja, kėshtu i shpėrblejmė kriminelėt” (El-A’ėraf, 40)

…dhe pastaj i Dėrguari i Allahut vazhdoi: “Allahu i urdhėron melaiket: Shkruani librin (emrin) e tij nė regjistrin Sixh-xhin (libri i xhehennemlinjve), nė fund tė tokės.

Pastaj melaiket shpirtin e tij e hedhin me rrėmbim e forcė poshtė nė tokė… Mė pastaj i Dėrguari a.s. lexoi kėtė ajet kuranor:

“… E kush i bėn shok Allahut, ai ėshtė sikur tė bjerė nga qielli e ta rrėmbejė shpendi, ose si ai tė cilin era e stuhishme e hedh nė ndonjė vend tė humbur” (El-Haxh-xh, 31)

(El–Enfal)

- Transmeton Ebu Shejhi nga Ibn Abbasi ta ketė dėgjuar tė Dėrguarin e Allahut duke komentuar ajetin:

“Rikujtoni kur ishit pakicė e tė dobėt nė tokė, dhe frikėsoheshit se do t'ju rrėmbenin njerėzit (idhujtarėt), e Ai ju mundėsoi vend tė sigurt (nė Medinė) dhe ju pėrkrahu me ndihmėn e Tij, ju furnizoi me tė mira, qė tė jeni mirėnjohės.” (El-Enfal, 26)

Shokėt e pyetėn se kush janė kėta njerėz nga tė cilėt kishim frikė. I Dėrguari a.s. u pėrgjigj: “Kėta janė persianėt.”

- Transmeton Tirmidhiu nga Ebi Musa el Esh-ariu tė ketė thėnė: Ka thėnė i Dėrguari i Allahut s.a.v.s.: “Allahu m’i zbriti dy siguri pėr ymetin tim, dhe lexoi ajetin 33 tė sures El-Enfal:

 “Po Allahu nuk do t'i dėnojė ata, derisa ti (Muhammed) tė jesh nė mesin e tyre dhe Allahu nuk do t'i dėnojė, derisa ata tė kėrkojnė falje (istigfar).”

Pastaj tha: “Kur tė kaloj unė nga kjo botė, ymetit tim do t’ia lė istigfarin deri nė Ditėn e Gjykimit.”

- Transmeton Muslimi dhe tė tjerėt nga Ukbe bin Amir tė ketė thėnė: E kam dėgjuar Resulullahun s.a.v.s. derisa ishte nė minber pasi qė lexoi ajetin kuranor:

“E ju pėrgatituni sa tė keni mundėsi force (mjete luftarake) e kuaj tė caktuar pėr betejė kundėr atyre (qė tradhtojnė) e me tė (me pėrgatitje) ta frikėsoni armikun e Allahut, armikun tuaj dhe tė tjerėt, tė cilėt ju nuk i dini (se kush janė), e Allahu i di ata…” (El-Enfal, 60)

tha: “Forca (nė kėtė rast) ėshtė hedhja me shigjetė (me mjet lufte).”

(Et-Tevbe)

Transmetojnė Ahmedi, Tirmidhiu, Ibn Hibbani dhe Hakimi nga Ebu Seid el Huderiu tė ketė thėnė: Ka thėnė i Dėrguari i Allahut: “Kur tė shihni ndonjė njeri qė vjen rregullisht nė xhami, dėshmoni pėr imanin e tij, sepse Allahu xh.sh. thotė:      

“E drejtė e pėrkujdesjes sė xhamive tė Allahut ėshtė vetėm dhe atij qė i ka besuar Allahut dhe ditės sė mbramė e qė e fal namazin, jep zekatin dhe nuk i frikėsohet askujt pos Allahut. Tė tillėt do tė jenė tė udhėzuarit (nė rrugėn e drejtė).” (Et-Tevbe, 18)

- Transmeton Muslimi dhe tė tjerėt nga Ebi Seidi, tė ketė thėnė: “Dy njerėz nuk pajtoheshin dot mes vetes lidhur me atė se ēfarė kishte pėr synim ajeti 108 i sures Et-Tevbe:

“Njė xhami e cila qė prej ditės sė parė ėshtė themeluar pėr respektin ndaj Allahut (pa hile), ėshtė mė e drejtė tė falesh nė tė”

Njėri prej tyre thoshte se fjala ėshtė pėr xhaminė e Pejgamberit a.s. nė Medinė, kurse tjetri thoshte se fjala ėshtė pėr xhaminė nė Kuba. Pastaj qė tė dy erdhėn tek i Dėrguari a.s. dhe e pyetėn nė lidhje me kėtė, e ai u dha kėtė pėrgjigje: “Nė kėtė ajet ėshtė fjala pėr xhaminė time (nė Medinė) – (sqarim yni).”

(Junus)

- Transmeton Muslimi nga Suhejbi e ky nga i Dėrguari a.s. tė ketė thėnė nė lidhje me fjalėt e Allahut:

“Atyre qė bėjnė vepra tė mira, u takon e mira (Xhenneti) po edhe mė tepėr (e shohin Allahun)…” (Junus, 26)

“fjala “husna” d.m.th. Xhenneti, kurse “zijadeh” do tė thotė “e shohin Allahun xh.sh..”

- Nė lidhje me kėtė ajet, po ashtu transmeton Ibn Merdevije nga Ibn Omeri r.a. e ky nga Resulullahu s.a.v.s., tė ketė thėnė: (Lil-ledhine ahsenu) - janė ata qė kanė dėshmuar se nuk ka zot tjetėr pėrveē Allahut”, (el-husna) ėshtė Xhenneti, kurse (ez-zijadeh) ėshtė shikimi nė Allahun xh.sh..”

- Transmeton Ebu Davudi dhe tė tjerėt nga Omer ibn Hattabi tė ketė thėnė: Ka thėnė i Dėrguari i Allahut: “Ėshtė njė kategori njerėzish prej robėve tė Allahut, tė cilėve ua kanė lakmi pejgamberėt dhe dėshmorėt”. I thanė: Cilėt janė ata, o i Dėrguar i Allahut, ai tha: “Kėta janė ata njerėz qė janė dashur nė mes vetes vetėm pėr hir tė Allahut, pa interes tė pasurisė a tė prejardhjes. Kėta njerėz nuk do tė frikėsohen e as nuk do tė dėshpėrohen atė ditė kur njerėzit do tė frikėsohen e do tė dėshpėrohen” e pastaj lexoi ajetin 62 tė sures Junus

 “Ta keni tė ditur se tė dashurit e Allahut (evliatė) nuk kanė frikė (nė botėn tjetėr) dhe as kurrfarė brengosjeje.”

- Nė lidhje me kėtė ajet, po ashtu transmeton Ibn Merdevije nga Ebu Hurejre tė ketė thėnė: Ėshtė pyetur i Dėrguari i Allahut pėr ajetin 62 tė sures Junus:

 “Ta keni tė ditur se tė dashurit e All-llahut (evliatė) nuk kanė frikė (nė botėn tjetėr) e as kurrfarė brengosjeje”

kurse pėrgjigjja e tij ishte: “Kėta janė ata qė duhen nė mes vetes vetėm pėr hir tė Allahut xh.sh.”

- Transmetojnė Ahmedi, Seid bin Mensuri, Tirmidhiu dhe tė tjerėt nga Ebu Derdaja, i cili, kur ishte pyetur rreth komentimit tė ajetit 64 tė kaptinės Junus:

“Atyre u jepen myzhde nė jetėn e dynjasė dhe nė jetėn tjetėr (pėr hyrje nė Xhennet)…”,

kishte thėnė: Nuk mė ka pyetur pėr kėtė askush qė kur e kam pyetur Resulullahun s.a.v.s. pėr tė dhe atėherė mė pati thėnė: “O Ebu Derda, prej se ka zbritur ky ajet, pos teje, nuk mė ka pyetur askush rreth kėtij. Kjo ėshtė ėndrra e mirė (ru’ja) qė sheh muslimani nė gjumė, ose dikush e sheh pėr tė. Pra, kjo ėshtė pėrgėzimi pėr tė nė jetėn e kėsaj bote, kurse pėrgėzimi pėr botėn e ardhshme, ėshtė Xhenneti.”

(Ibrahim)

- Transmetojnė Tirmidhiu, Nesaiu, Hakimi, Ibn Hibbani dhe tė tjerėt nga Enesi r.a. e ky nga Resulullahu s.a.v.s. tė ketė thėnė, nė lidhje me ajetin 24 tė sures Ibrahim:

“A nuk ke kuptuar se si Allahu bėri shembull: fjalėn e mirė si pema e mirė rrėnjėt e sė cilės janė thellė (nė tokė) e degėt janė lart.”

“ajo ėshtė pema e hurmės”,

kurse pėr ajetin 26 tė po kėsaj sureje:

 “Dhe shembulli i fjalės sė keqe si njė pemė e keqe qė ėshtė shkulur mbi tokė e qė nuk ka tė qėndruar,”

ka thėnė: “ajo ėshtė handhali – kungulli i egėr e i idhėt (bot. Citrullus colocynthys)”.

- Lidhur me po kėtė ajet tė sures Ibrahim

“A nuk ke kuptuar se si Allahu bėri shembull: fjalėn e mirė si pema e mirė rrėnjėt e sė cilės janė thellė (nė tokė) e degėt e saj janė lart”,

kemi edhe njė komentim tjetėr, tė cilin e transmetojnė Ahmedi, Ibn Merdevije me sened tė mirė nga Ibn Omeri, e ky nga Resulullahu a.s.v.s. tė ketė thėnė: “Kjo ėshtė pema e hurmės, sė cilės nuk i pakėsohen (nuk i bien) fletėt.”

- Transmetojnė tė gjithė autorėt e koleksioneve tė hadithit nga Berra’ė bin Azibi e ky nga Pejgamberi a.s. tė ketė thėnė: “Kur muslimani pyetet nė varr, dėshmon se nuk ka zot tjetėr pos Allahut dhe Muhammedi ėshtė i dėrguar i Tij. Ky ėshtė sqarimi i fjalėve tė Allahut:   

“Allahu forcon ata qė besuan nė fjalėn e fortė (tė dėshmisė) nė jetėn e kėsaj bote edhe nė botėn tjetėr, ndėrsa mizorėt Allahu i bėn tė humbur. Allahu punon ēka tė dojė.” (Ibrahim, 27)

- Transmeton Muslimi nga Thevbani tė ketė thėnė: I erdhi tė Dėrguarit tė Allahut njė rabin ēifut dhe e pyeti: Ku do tė jenė njerėzit nė momentin pėr tė cilin flet ajeti 48 i kaptinės Ibrahim:

“Ditėn kur Toka ndryshohet nė tjetėr tokė, e edhe qiejt (nė tė tjerė qiej), e ata (njerėzit) tė gjithė dalin sheshazi para Allahut, Njė, Mbizotėrues.”, pėr se Resulullahu iu pėrgjigj: “Do tė jenė nė errėsirė tė plotė, mu para urės (sė Siratit)” – ( sqarim yni).

- Transmetojnė Muslimi, Tirmidhiu, Ibn Maxhe dhe tė tjerėt nga Aishja r.a. tė ketė thėnė: “Jam njeriu i parė qė e kam pyetur tė Dėrguarin e Allahut rreth kėtij ajeti (d.t.th. rreth ajetit 48 tė kaptinės Ibrahim):

“Ditėn kur Toka ndryshohet nė tjetėr tokė, e edhe qiejt (nė tė tjerė qiej), e ata (njerėzit) tė gjithė dalin sheshazi para Allahut, Njė, Mbizotėrues.”, se ku do tė jenė njerėzit nė ato momente, o i Dėrguar i Allahut Ai tha: “Do tė jenė mbi urė (Sirat).”

(El-Hixhr)

- Transmetojnė Taberaniu, Ibn Merdevije dhe Ibn Hibbani nga Ebu Seid el Huderiu, i cili ėshtė pyetur nga disa njerėz nėse e kishte dėgjuar tė Dėrguarin a.s. tė fliste diēka rreth ajetit 2 tė kaptinės El- Hixhr:

“Ata qė nuk besuan, shpeshherė do tė kishin dėshiruar tė kishin qenė muslimanė.”, e ai tha: Po e kam dėgjuar Resulullahun tek thotė nė lidhje me kėtė ajet: “Allahu do t’i nxjerrė disa njerėz besimtarė nga zjarri pasi ta kenė marrė dėnimin pėr atė qė i ka shtyrė tė futeshin nė Xhehennem, tok me idhujtarėt. Mė parė idhujtarėt do t’i drejtohen kėtij grupi me fjalėt nėnēmuese: Ju thoni qė keni qenė tė dashurit e Allahut nė jetėn e dynjasė, atėherė pėrse jeni kėtu me ne nė zjarr” Kur Allahu dėgjon kėtė bisedė tė tyre, jep leje qė dikush tė ndėrmjetėsojė pėr ta, dhe nė ato momente ndėrmjetėsimi vjen nga tė gjitha anėt: nga melaiket, nga pejgamberėt dhe nga besimtarėt e mirė, derisa tė gjithė ata besimtarė qė kishin bėrė ndonjė mėkat (me tė cilin kishin merituar zjarrin e Xhehennemit pėrkohėsisht, - sqarim yni), tė nxirren e tė dalin nga Xhehenemi me lejen e Allahut. Nė ato ēaste idhujtarėt thonė nga dhembja: Ah sikur tė ishim sikur kėta (tė ishim muslimanė, qoftė edhe mėkatarė) dhe tė na arrinte shefati (ndėrmjetėsimi) edhe neve e tė kishim dalė sė bashku me ta.”

Ky hadith nga rrugė tė tjera tė transmetimit transmetohet edhe nga Ebi Musa el Esh’ariu, Xhabir bin Abdil-lahu dhe Aliu r.a.

(El-Isra’ė)

Transmeton Tirmidhiu, kurse Nesaiu e vėrteton saktėsinė e thėnies nga Ebu Hurejra e ky nga i Dėrguari i Allahut tė ketė thėnė nė lidhje me fjalėt e Allahut:

“Vėrtet, lutja e agimit ėshtė e pėrcjellė.” (El-Isra’ė, 78)

“Pėr kėtė (kėndimin e Kur’anit nė namazin e sabahut) dėshmojnė melaiket e natės dhe ato tė ditės.”

- Transmetojnė Ahmedi dhe tė tjerėt nga Ebu Hurejre tė ketė thėnė: Ka thėnė i Dėrguari i Allahut s.a.v.s. nė lidhje me ajetin 79 tė kaptinės El-Isra’ė:

“Dhe nė njė pjesė tė natės zgjohu me tė (me Kur'anin-namazin), ėshtė e sigurt se Zoti yt do tė ngrejė ty nė njė vend tė lavdishėm.”

“Ky ėshtė vendi (i lavdishėm), nga i cili do tė mė mundėsohet tė ndėrmjetėsoj pėr Ymetin tim.”, ndėrsa nė njė version tjetėr: ”ky ėshtė (shefati) ndėrmjetėsimi.”

(El-Kehf)

- Transmeton Ahmedi nga Ebi Seid el Huderiu e ky nga Resulullahu s.a.v.s. qė nė lidhje me ajetin:

“Pasuria dhe fėmijėt janė stoli e kėsaj bote, kurse veprat e mira (fryti i tė cilave ėshtė i pėrjetshėm) janė shpėrblimi mė i mirė te Zoti yt dhe janė shpresa mė e mirė.” (El-Kehf, 46),

tė ketė thėnė: “Kėto janė: tekbiri, (fjala Allahu ekber, sqarim yni), tehlili (fjala La ilahe il-la Allah), tesbihu dhe hamdi (fjalėt: Subhanallahi vel hamdu lil-lahi ve la ilahe il-la Allahu vallahu ekber) dhe: havleka (fjalėt La havle ve la kuvvete il-la bil-lah)”.

- Po ashtu transmeton Ahmedi nga Nu’man bin Beshiri e ky nga Pejgamberi a.s. tė ketė thėnė: “Subhanallahi, vel hamdu lil-lahi, ve la ilahe il-la Allahu, vallahu ekber”, janė “El-Bakijatu es Salihatu.”

- Tė njėjtin transmetim, porse nga Ebu Hurejra, e transmeton edhe Ibn Xheriri.

(Ta-Ha)

- Transmeton Bezzari me sened tė shėndoshė nga Ebu Hurejre e ky nga i Dėrguari a.s. qė nė lidhje me fjalėt e Allahut:

“E kush ia kthen shpinėn udhėzimit Tim, do tė ketė jetė tė vėshtirė”, (Ta-Ha, 124)

tė ketė thėnė: “Ky ėshtė ndėshkimi nė varr”.

(Es-Sexhde)

- Transmeton Ibn Ebi Hatimi nga Ibn Abbasi e ky nga Pejgamberi a.s. qė nė lidhje me fjalėt e Allahut:

“I heqin trupat e tyre prej dyshekėve, duke e lutur Zotin e tyre nga frika dhe nga shpresa dhe nga ajo qė Ne u kemi dhėnė (pasuri) atyre, ata japin.” (Es-Sexhde, 16)  tė ketė thėnė: “Kjo ėshtė tė ngriturit pėr tė falur namaz tė natės.”

(Gafir)

- Transmetojnė Ahmedi, Hakimi, Ibn Hibbani dhe autorėt e Suneneve nga Nu’man bin Beshiri tė ketė thėnė: Ka thėnė i Dėrguari i Allahut: “Duaja ėshtė adhurim” e pastaj lexoi fjalėt e Allahut:

 “Zoti juaj ka thėnė: “Mė thirrni Mua, Unė ju pėrgjigjem, e ata qė nga mendjemadhėsia i shmangen adhurimit ndaj Meje, do tė hyjnė tė nėnēmuar nė Xhehennem”. (Gafir, 60)

(Edh-Dharijat)

- Transmeton Bezzari nga Omer ibnul Hattabi tė ketė thėnė nė lidhje me kuptimin e ajeteve 1, 3 dhe 4 tė kaptinės Edh-Dharijat:

  - (Edh-Dharijat, 1) janė erėrat,

  - (Edh-Dharijat, 3) janė anijet nė det, kurse

  - (Edh-Dharijat, 4) janė melaiket. Po tė mos e kisha dėgjuar tė Dėrguarin eAllahut tė thoshte kėshtu, as unė nuk kisha thėnė.”

(Er-Rrahman)

- Transmeton Begaviu nga Enes ibn Maliku tė ketė thėnė: E lexoi i Dėrguari i Allahut s.a.v.s. ajetin 60 tė kaptinės Er-Rrahman:

“A mund tė jetė shpėrblimi i veprės sė mirė diēka tjetėr, pėrveēse e mira!”

dhe pastaj na tha: “A e dini se ēfarė ka dėshiruar tė thotė Zoti juaj” Ashabėt thanė: Allahu dhe i Dėrguari i Tij e dinė mė sė miri. Atėherė ai tha: “Allahu thotė: A ka shpėrblim tjetėr pėr atė qė e begatova me besimin nė njė Zot, pėrveē Xhennetit.” 

(El-Buruxh)

- Transmeton Ibn Xheriri nga Ebi Malik el Esh’ariu tė ketė thėnė: “Ka thėnė i Dėrguari i Allahut s.a.v.s. nė lidhje me ajetet:

“Pasha ditėn e premtuar. Pasha atė qė dėshmon dhe atė qė dėshmohet!” (El-Buruxh, 2-3)

(El jevmul mev’ud) - “ėshtė Dita e Gjykimit, (shahid) - ėshtė dita e xhumasė, kurse (mesh’hud) - ėshtė dita e Arefatit.”. Ky hadith pėrcillet edhe nga rrugė tė tjera tė transmetimit.

(Ez-Zelzeletu)

- Transmeton Ahmedi nga Ebu Hurejra tė ketė thėnė: “E lexoi Pejgamberi a.s. kėtė ajet:

 “Atė ditė, ajo (Toka) i rrėfen tregimet e veta” (Ez-Zelzele, 4)

dhe pastaj na tha: “A e dini se cilat janė lajmet e saj (Tokės)” Ashabėt thanė: Allahu dhe i Dėrguari i Tij e dinė mė sė miri. Atėherė tha: “Kjo do tė thotė se Toka do tė dėshmojė pėr ēdo njeri dhe popull, se ēfarė punuan mbi sipėrfaqen e saj, dhe nė Ditėn e Gjykimit ajo (Toka) do t’i thotė secilit: Ti ke punuar kėtė e kėtė nė filan ditėn, etj.”

(El-Maun)

- Transmetojnė Ibn Xheriri dhe Ebu Ja’la nga Sa’d ibn Ebi Vekasi tė ketė thėnė: E pyeta Resulullahun s.a.v.s. pėr ajetin:

“Tė cilėt janė tė shkujdesur (tė harrueshėm), pėr namazin e tyre” (El-Maun, 5)

e ai mė tha: “Kėta janė ata qė e vonojnė namazin nga koha e tyre.”

(El-Kevther)

- Transmetojnė Ahmedi dhe Muslimi nga Enesi r.a. tė ketė thėnė: Ka thėnė i Dėrguari i Allahut nė lidhje me ajetin e parė tė kaptinės “El-Kevther”:

“Ne, vėrtet tė dhamė ty (o Muhammed), shumė tė mira.”

“Kevtheri, ėshtė njė lum qė Allahu ma ka dhėnė mua nė Xhennet”.

- Ky hadith transmetohet edhe nga rrugė tė tjera tė shumta tė transmetimit 

(En-Nasr)

- Transmeton Ahmedi nga Ibn Abbasi tė ketė thėnė: “Kur zbriti kaptina:      

“Pasi (tė) erdhi ndihma (fitorja) e Allahut dhe ngadhėnjimi (ēlirimi i Mekės). Dhe i pe njerėzit duke hyrė grupe-grupe nė fenė e Allahut. Atėherė, pra, madhėroje Zotin tėnd me falėnderim dhe kėrko falje prej Tij. Ai vėrtet ėshtė pranues i madh i pendimeve.” (En-Nasr, 1-3),

i Dėrguari i Allahut tha: “Mė ėshtė paralajmėruar vdekja ime” (Mė ėshtė bėrė me dije vdekja ime).”

(El-Felek)

- Transmetojnė Ahmedi, Tirmidhiu dhe Nesaiu nga Aishja r.a. tė ketė thėnė nė lidhje me ajetin e 3 tė kaptinės “El-Felek”:

“dhe prej dėmit tė natės kur ajo ngryset”,

“Mė mori i Dėrguari i Allahut pėr dore, ma dėftoi Hėnėn kur doli dhe mė tha: “Kėrko mbrojtje tek Allahu prej kėsaj (hėnės nė tė sosur), sepse kjo ėshtė “gasiku” – “errėsira kur ngryset”.

* * *

Kėto ishin vetėm disa nga komentimet e tė Dėrguarit tė Allahut, bėrė disa ajeteve kuranore, tė cilat i shkėputėm me pėrzgjedhje nga vepra madhėshtore e Imam Sujutiut “El Itkan fi Ulumil Kur’an”[21], komente qė gjenden pothuaj nė tė gjitha koleksionet e hadithit nėn kapituj tė veēantė “Kapitulli i tefsirit tė Kur’anit”, si dhe nė tė gjithė librat e tefsirit, qofshin ata tė komentimit tradicional apo racional.

 

--------------------------------------------------------------------------------

[1] Fahru Rraziu “Tefsirul Kebir-Mefatihul Gajbi”, vėll.15, fq. 225.

[2] Zemahsheriu “El-Kesh-shaf”, vėll. IV, fq. 165

[3] “Tefsir Ebu Suud” vėll. V, fq. 431

[4] Alusiu “Ruhul Meani”, vėll. 29, fq. 142

[5] Imam Esh-Shevkaniu “Fethul Kadir”, vėll. V, fq. 338.

[6] Transmeton Ebu Davudi nė kreun “Syneti”, kapitulli V, si dhe Tirmidhiu nė kreun “Dituria”, kapitulli X.

[7] Ibn Tejmije “Mukaddimetu fi Usuli et-Tefsir”, fq. 5

[8] Imam Sujutiu “El Itkan fi Ulumil Kur’an”, vėll. II, fq. 384

[9] Dr. Abdul Mun’im Nimr “Ilmu-t-Tefsir”, fq. 23, Kajro 1985

[10] Ibn Tejmije “Mukaddimetu fi Usuli et-Tefsir”, fq. 6

[11] Transmeton Buhariu nė kapitullin “Mbi biografinė e Ibni Abbasit” (2/306)

[12] Dr. Muhammed Husejn Edh-Dhehebi “Et-Tefsir vel mufessirune”, vėll. I, fq. 53, Kajro 1985

[13] “Et-Tefsir vel mufessirune”, vėll. I, fq. 55

[14] Mennaul Kattan - “Mebahith fi ulumil Kur’an”, fq.260-261, Kajro 1995

[15] Ibn Tejmije “Mukaddime fi Usuli-tTefsir”, fq. 93.

[16] Dr. Xhemal Mustafa Abdul Hamid en-Nexhar “Menahixh tefsirije”, fq. 100-101, Kajro, 2000.

[17] “Menahixh tefsirije”, fq. 103.

[18] Muhammed M. Sha’ravi, “Havatiri havlel Kur’anil Kerim”, fq. 35, Kajro 1988.

[19] Muhamed. M. Sha’ravi, “Havatiri havlel Kur’anil Kerim”, fq. 38

[20] Dr. Muhammed Sejjid Xhibril “Med-hal ila menahixh el mufessirin”, fq.40, Kajro, 1987.

[21] Shih vėll II, prej fq. 420-450.

Kur'ani dhe shkenca
Tefsiri nėpėr shekuj
Tefsiri-Xhuzi i 30
Komentime
Artikuj