Sabri BAJGORA www.bajgora.com

 

TEFSIRET E MU’TEZILES

 

Mu’tezilėt janė njė prej fraksioneve-drejtimeve islame qė nė komentimin e shumė ēėshtjeve akaidologjike i dhanė prioritet MENDJES duke e lėnė Shpalljen (Vahjin) nė plan tė dytė.

Ėshtė e pakontestueshme se nė parimet e kėtij fraksioni, ndikim tė madh patėn mėsimet filozofike greke. [1]

Karakteristikė e veēantė pėr mu’tezilėt ėshtė se ky fraksion, tė paktėn nė fillim tė shfaqjes sė tij, nuk pati kurrfarė pretendimesh politike dhe nuk ishte fraksion politik, siē ishin shiinjtė dhe havarixhėt. Vetėm mė vonė, me ndryshimin e rrethanave politike, ky fraksion mori edhe pėrmasa politike.

Ky fraksion-drejtim u shfaq nė Basra nė kohėn e dinastisė emevite, nė fillim tė shek. II hixhrij, mirėpo kulmin (apogjeun) e vet e arriti nė kohėn e dinastisė abasite kur disa prej sundimtarėve abasinj pėrqafuan parimet mu’tezilase si Me’muni, Mu’tesimi etj.

  Kėtė drejtim e themeloi Vasil bin Atau-nxėnėsi i Hasan el Basriut.

  Njė ditė derisa ndodheshin nė xhami dhe po dėgjonin njė ligjėratė tė Hasan el Basriut, u ngrit dikush prej tė pranishmėve dhe e pyeti dijetarin e madh se ē’mendonte pėr mėkatarin e madh, kur dihet qė havarixhėt atė e konsiderojnė si kafir tė pėrjetshėm nė Xhehennem, kurse murxhiat pėr tė thonė se mėkati nuk e pengon (dėmton) Imanin, ashtu siē nuk kanė efekt as respekti dhe mirėsjellja pa besim ?! Ende pa e dhėnė mirė pėrgjigjen Hasan el Basriu, nga mesi i xhematit u ngrit Vasil bin Atau dhe u pėrgjigj para mėsuesit duke thėnė: “Unė mendoj se autori (kryesi) i mėkatit tė madh nuk mund tė cilėsohet as si besimtar dhe as si kafir, por ėshtė nė mes kėtyre dy nocioneve. Nėse mėkatari i tillė vdes pa u penduar ai do tė jetė pėrherė nė zjarr tė Xhehennemit “ !!! [2]

Pas kėsaj ndėrhyrjeje tė pahijshme dhe me qėllim tė vėrtetimit tė mendimit tė tij, Vasili me njė grup bashkėmendimtarėsh u nda nė njė prej qosheve tė xhamisė pėr tė agjituar qė tė bėnte sa mė shumė ithtarė tė mendimit tė tij. Kur e pa kėtė veprim tė Vasilit, Hasan el Basriu tha “I’ėtezelena Vasilu” – “Vasili u nda prej nesh”, dhe prej kėtij momenti ai dhe simpatizuesit e tij u quajtėn “ Mu’tezile”. [3]

 

Bazat mbi tė cilat mbėshtetet fraksioni i mu’teziles

Mu’tezilėt sendėrtuan fraksionin - drejtimin e tyre mbi pesė baza, nėpėrmjet tė cilave shprehėn mendimet e tyre nė lėmė tė Akaidit. Ato janė:

1.     Tevhidi (Njėshmėria)

2.     El Adlu (Drejtėsia)

3.     El Va’du vel Veidu (Premtimi dhe kėrcėnimi)

4.     El Menziletu bejnel menziletejni ( Vendi nė mes dy vendeve)

5.     El Emru bil ma’rufi ven nehju anil munkeri ( Urdhėrimi pėr tė mirėn dhe ndalimi nga e keqja).[4]

 

1.Tevhidi - (Njėshmėria)

Ky ėshtė fundamenti bazė i tyre, nėpėrmjet tė cilit ata ndėrtuan bindjet e tyre rreth Zotit xh.sh. dhe thanė se “Allahu duhet tė zhvishet nga ēdo ngjashmėri me krijesat, dhe nė kėtė kontekst nuk lejohet tė bėhet kurrfarė krahasimi a analogjie.”

Mu’tezilėt shumė prej ajeteve kuranore, tė cilat flasin rreth cilėsive tė Zotit, nuk i morėn fare pėr bazė, por nė kėtė kontekst i dhanė hapėsirė tė stėrtepruar MENDJES dhe thanė se Allahu, nuk mund tė shihet kurrsesi nė Ahiret, ngase, po tė shihej, do tė duhej tė zinte vend dhe drejtim !!!. Pastaj thanė se cilėsitė e Zotit nuk janė asgjė tjetėr veēse vetė Qenia e Zotit, dhe shumė prej kėtyre cilėsive nuk i pranojnė, pėr t’iu shmangur shumė zotave!

Ata thanė po ashtu se Kur’ani ėshtė i krijuar pėr Zotin, gjithnjė duke iu pėrmbajtur parimit tė mėparshėm !

Me fanatizmin e tyre tė tepruar, mu’tezilėt humbėn kontrollin mbi MENDJEN dhe mė nuk qenė nė gjendje tė dallonin ndryshimin nė mes tė “domosdoshmėrisė qė kėto cilėsi hyjnore tė mos jenė sipas pėrfytyrimeve tė tyre nė krijesa, dhe domosdoshmėrisė qė tė kuptohen drejt tė gjitha ato cilėsi tė cilat Allahu ia ka atribuuar Qenies sė Vet, nė atė mėnyrė qė i kanė hije dhe pėrkojnė me Qenien e Tij.

Mohimi dhe largimi i ēdo lloj shėmbėllimi, qė mund tė kuptohet nga fjalėt e Allahut xh.sh. nė kaptinėn Esh - Shura, ajeti 11 :

لَيْسَ كَمِثلِهِ شَيْءٌ وَهُوَ السَّمِيعُ البَصِيرُ

”Asnjė send nuk ėshtė si Ai (nuk i shėmbėllen). Ai dėgjon dhe sheh gjithēka”

nuk do tė thotė se duhen mohuar tė gjitha cilėsitė e tjera tė Allahut , tė cilat Ai Vetė ia ka atribuuar Qenies sė Vet hyjnore, ose diēka nga ajo qė Resulullahu i ka pėrshkruar Madhėrisė sė Tij.”[5]

 

2.El Adlu - (Drejtėsia)

Kinse pėr ta zhveshur Allahun nga paaftėsia (pamundėsia), mu’tezilėt shpifėn dhe thanė se njeriu ėshtė kreator dhe krijues i veprave tė tij nėpėrmjet fuqisė qė i ka dhuruar Allahu!!!

Tėrė kėtė absurditet, mu’tezilėt e shpifėn duke u nisur nga fakti qė Drejtėsia e Allahut tė jetė e pėrsosur, prandaj, sipas tyre, Allahu nuk duhet ta krijojė tė keqen, por e keqja ėshtė vepėr nga vetė njeriu!

Po ta krijonte Allahu tė keqen, thanė ata, a thua ēfarė drejtėsie do tė ishte Drejtėsia e Tij qė t’i ndėshkojė njerėzit pėr veprat e kėqija ?! Kėtu mu’tezilėt harrojnė se Allahu xh.sh. mu pėr kėtė shkak u dhuroi njerėzve mendjen dhe i la tė lirė tė zgjedhin pa u imponuar kurrfarė dhune nė kėtė zgjedhje nė mes veprave tė mira dhe tė kėqija.

Mu’tezilėt pastaj devijuan edhe mė nė kėto pohime tė tyre dhe shpifėn se shumė gjėra qė ndodhin nė kėtė ekzistencė, nuk ndodhin me dėshirėn e Tij; se Allahu nuk i ka krijuar tė gjitha krijesat; se Allahu nuk mund t’i mbikėqyrė dhe t’i kontrollojė tė gjitha ato; se Allahu dėshiron vetėm atė qė e ka pėrcaktuar me Sheriat-Ligj, dhe se ēdo gjė qė ndodh jashtė kėsaj sfere, ndodh pa dijen e Tij!!!

 

3. El Va’du vel Veidu - (Premtimi dhe kėrcėnimi)

Mu’tezilėt janė kategorikė se ēdo premtim i Allahut pėr respektuesit e urdhrave tė Tij dhe ēdo kėrcėnim i Tij ndaj mėkatarėve (pabesimtarėve) do tė ndodhin dhe do tė realizohen patjetėr. Premtimi pėr Xhennet do tė realizohet ashtu siē do tė realizohet edhe kėrcėnimi me zjarrin e Xhehennemit.

Pėr autorin (kryesin) e mėkatit tė madh nuk ka falje, nėse nuk pendohet. Premtimi pėr pranimin e tevbes-pendimit do tė realizohet patjetėr. Sipas tyre nuk bėn qė Allahu ta falė autorin e mėkatit tė madh pa u penduar ! Mėkatarėt e tillė qė vdesin pa u penduar, do tė jenė pėrherė nė zjarr me gjithė pohimin e Njėshmėrisė sė Allahut dhe besimin nė pejgamberėt e Tij.

Mu’tezilėt kėtė mendim tė tyre tė pabazė e mbėshtesin pa tė drejtė nė ajetin 81 tė kaptinės El Bekare :

بَلَى مَنْ كَسَبَ سَيِّئَةً وَأَحَاطَتْ بِهِ خَطِيئَتُهُ فَأُوْلَئِكَ أَصْحَابُ النَّارِ هُمْ فِيهَا خَالِدُونَ

” Po (do t’ju kapė zjarri) atė qė bėn keq dhe qė e vėrshojnė gabimet e tij, ata janė banues tė zjarrit, aty janė pėrgjithmonė “

 

4. El menziletu bejnel menziletejn - (Vendi nė mes dy vendeve)

Autori i mėkatit tė madh nuk ėshtė as besimtar por as kafir (pabesimtar), ngase fjala Iman-Besim ėshtė emėr lavdėrimi, kurse fasiku nuk ėshtė i denjė dhe meritor pėr njė epitet tė tillė, dhe mu pėr kėtė shkak nuk mund tė quhet besimtar.

Nė anėn tjetėr, nuk mund tė cilėsohet as si kafir (pabesimtar), pasi i ka shqiptuar tė dy dėshmitė (Shehadetin). Njė i tillė nėse vdes si mėkatar, pa u penduar, do tė jetė pėrherė nė zjarrin e Xhehennemit. Lehtėsimi i tij i vetėm nė krahasim me pabesimtarėt ėshtė se ndėshkimi i tij nė Xhehennem do tė jetė pak mė i lehtė se i pabesimtarėve!!!

 

5. El emru bil ma’rufi ve-n-nehju anil munkeri - (Urdhėrimi pėr tė mirėn dhe ndalimi nga e keqja)

Mu’tezilėt thanė se urdhėrimi pėr tė mirėn dhe ndalimi nga e keqja, janė detyrime tė domosdoshme pėr tė gjithė besimtarėt, si ndihmesė nė pėrhapjen e Islamit, pėr shfaqjen e sė vėrtetės dhe pėr largimin e dyshimeve.

Megjithatė, mu’tezilėt nė kėtė rast shkuan aq larg saqė lejuan pėrdorimin e forcės aty ku nuk bėn puna gjuha dhe dialogu. Historianėt kanė regjistruar edhe raste tė tilla gjatė kohės sė disa sundimtarėve abasinj, kur mu’tezilėt, pėr eliminimin e kundėrshtarėve tė mendimit tė tyre, pėrdorėn edhe forcėn.[6]

 

Qėndrimi i dijetarėve tė mu’teziles ndaj komentimit tė Kur’anit

Mu’tezilėt pasi vunė parimet dhe bazat e fraksionit tė tyre, ishte shumė e natyrshme qė edhe gjatė tefsirit tė Kur’anit, tė ndiqnin kėtė rrugė dhe kėtė metodė.

Gjatė komentimeve tė tyre ata shkuan edhe deri aty sa tė hyjnizonin dhe tė shenjtėronin mendjen duke pohuar se MENDJA njerėzore ėshtė e zonja qė ta gjejė tė vėrtetėn pa ndėrhyrje nga jashtė. Nė shumė raste ata u dhanė pėrparėsi argumenteve logjike ndaj atyre tė Kur’anit dhe Synnetit. Madje, nė disa raste argumentin logjik e merrnin si argument bazė, kurse argumentin kuranor ose hadithin e Pejgamberit a.s. e pėrdornin vetėm sa pėr ta vėrtetuar argumentin logjik.[7]

 

Mendimi i dijetarėve pėr metodėn e mu’teziles gjatė komentimit tė Kur’anit

Shumė prej dijetarėve tė “Ehli Synnetit” e kritikuan ashpėr kėtė metodė tė qasjes nė komentimin e ajeteve kuranore nga ana e mu’teziles. Prej tyre mė tė zėshmit qenė Ibn Tejmije dhe Ibnul Kajjim El Xhevziu, tė cilėt demaskuan nė tėrėsi prapavijat dhe tendencat e mu’teziles gjatė komentimit tė Kur’anit.

Ibn Tejmije thotė: “...Ata (komentatorėt e mu’teziles) dhanė njė mendim, tė cilin pastaj u pėrpoqėn ta argumentonin me ajete kuranore. Dihet se pas mendimeve tė tyre nuk ka qėndruar dhe as qėndron asnjė prej ashabėve, tabiinjve ose dijetarėve tė njohur. Komentimet e tyre pa baza dhe kuturu, provohet shumė lehtė se janė tė paqėndrueshme nė shumė aspekte...

Njė prej dijetarėve mu’tezilas, qė gjatė komentimit tė Kur’anit pėrdor shprehje dhe alegori tė larta stilistike e gjuhėsore dhe qė me njė dinakėri , me njė mjeshtri tė rrallė dhe me njė afinitet tė stėrholluar i plason mendimet e veta mu’tezilase, pa u hetuar fort nga lexuesit, ėshtė Zemahsheriu.

Kam parė shumė prej mufesirėve dhe dijetarėve qė nė librat e tyre pėrmendin mendime tė Zemahsheriut dhe tė dijetarėve tė tjerė mu’tezilas, mendime tė cilat pėrputhen nė tėrėsi me idetė mu’tezilase. Dihet mirėfilli se mendimet e tilla janė plotėsisht tė gabueshme dhe shpien nė devijim.”[8]

Njė dijetar tjetėr i madh i “Ehli Synnetit” - Ibn Kajjim el Xhevzij ėshtė edhe mė i ashpėr nė gjykimin e tij ndaj tefsireve tė mu’teziles; ai thotė: “Duke shfletuar librat e tyre tė tefsirit, njeriu shpeshherė has nė fundėrrinė mendimesh, nė shprishje dhe ēakėrdisje mendjesh e nė shqetėsime shpirtrash. Fletėt e bardha i bojatisėn me tė zezė dhe futėn dyshime nė zemrat e njerėzve, kurse nė radhėt e dijetarėve futėn pėrēarje e fesad. Ai njeri qė logjikon vetėm njė ēikėz me mendje tė shėndoshė, mund tė vėrejė lehtė doktrinėn e tyre tė humbur e tė devijuar, mu pėr faktin se mu’tezilėt i japin pėrparėsi dhe prioritet mendjes njerėzore ndaj shpalljes hyjnore!!!”[9]

 

Mufessirėt (komentatorėt) mė tė njohur tė mu’teziles

Shumė prej dijetarėve tė Mu’teziles, edhe nė shkencėn e Tefsirit, shfaqėn frymėn e ideve tė fraksionit tė tyre, mirėpo, fatkeqėsisht, pothuajse shumica e kėtyre librave humbėn dhe u tretėn nga dhėmbi i kohės si shumė prej librave tė tefsirit tė fraksioneve tė tjera.

Duke shfletuar librat e imam Sujutiut dhe nxėnėsit tė tij, Davudit, “Tabekatul mufessirin-Kategoritė e tefsirolologėve”, shohim se shumė prej dijetarėve tė mu’teziles lanė gjurmė tė pashlyeshme nė shkencėn e Tefsirit. Mė tė njohurit janė: Ebu Bekėr Abdurrahman el Kejsami, Ibrahim bin Ismaili, Muhammed bin Abdulvehab bin Selami, Abdullah bin Ahmed el Belhi el Hanefi, Ebul Hasen Ali bin Isa, Sherif el Murteda, El Kadi Abdul Xhebbar dhe Mahmud bin Omer Ez Zemahsheri.

Ani pse pothuajse shumica e kėtyre dijetarėve kanė shkruar nė shkencėn e tefsirit, sot nėpėr duart tona kemi vetėm tefsiret e kėtyre tre tė fundit, sepse tė tjerėt, siē thamė mė parė, kanė humbur me kalimin e kohės. Kėtu do tė marrim nė shqyrtim dy tefsire, tė Kadi Abdul Xhebbarit dhe tė Zemahsheriut, qė nėpėrmjet tyre tė pėrpiqemi tė depėrtojmė nė brendinė e botės sė mendimit mu’tezilas, pėr tė parė se ē’kahe i dhanė ata komentimit tė ajeteve kuranore.

 

“TENZIHUL KUR’AN ANIL METAIN”

nga Kadi Abdul Xhebbar bin Ahmed

 

Autor i kėtij tefsiri ėshtė dijetari i madh El Kadi Abdul Xhebbar bin Ahmed, i cili la gjurmė tė pashlyeshme nė shkencėn e Tefsirit me veprėn e tij: “Tenzihul Kur’an anil metain”. Krijoi edhe nė fushė tė shkencave tė tjera, si nė Ilmul Kelam, Fikh,Usuli Fikh etj. Ishte gjithmonė i respektuar dhe i nderuar nėpėr mexhliset e diturisė, derisa arriti qė tė bėhej njėri prej udhėheqėsve kryesorė tė mu’teziles nė kohėn e tij. Vdiq nė vitin 415 h.[10]

Tefsiri i tij “Tenzihul Kur’an anil metain” ėshtė tefsir i pjesėrishėm i Kur’anit. Autori u mor vetėm me tefsirin e ajeteve “muhkem dhe muteshabih”, nė tė cilat pėrpiqej tė gjente mbėshtetje pėr t’i plasuar mendimet e veta mu’tezilase, tė cilat i mbron haptazi me ngulm dhe me njė fanatizėm tė tepruar.

El Kadi Abdul Xhebbari nė tefsirin e tij sulmoi ashpėr dijetarėt e “Ehli Synnetit”, tė cilėt nuk i pranonin idetė e mu’teziles lidhur me ēėshtjen e krijimit tė Kur’anit, pamjes sė Zotit nė Ahiret, krijimit tė veprave tė njeriut etj.

 

Qėndrimi i tij ndaj mundėsisė pėr tė parė Allahun xh.sh.

Pasi mu’tezilėt janė kategorikisht kundėr mundėsisė qė tė shihet Allahu xh.sh. nė Ahiret, ėshtė e natyrshme qė edhe Kadi Abdul Xhebbari ta ndjekė kėtė vijė. Ajeteve tė cilat flasin qartė dhe dėftojnė pėr njė mundėsi tė pamjes sė Zotit nė Ahiret, pėrpiqet t’u japė konotacion dhe kahe krejtėsisht tjetėr. P.sh. gjatė komentimit tė ajeteve 22-23 tė kaptinės El Kijame:

وُجُوهٌ يَوْمَئِذٍ نَاضِرَةٌ إِلَى رَبِّهَا نَاظِرَةٌ

“Atė ditė do tė ketė fytyra tė shkėlqyera (tė gėzuara) , qė shikojnė Zotin e tyre”

thotė :“Dijetarėt e “Ehli Synnetit” pohojnė se ky ajet ėshtė argumenti mė i fortė se Allahu xh.sh. mund tė shihet nė Ahiret, kurse unė tė tillėve u them: Nėse ju pohoni se Allahu ka formė dhe trup, atėherė nuk do tė polemizoj fare me ju , ngase Allahu ėshtė larg kėtyre shpifjeve. Nėse ju thoni se ne, megjithatė kundėrshtojmė ēdo shėmbėllim tė Allahut me krijesa, atėherė patjetėr duhet tė pranoni se tė pamit e Madhėrisė sė Allahut nuk vjen nė konsiderim, meqė shikimi ėshtė reprodukim kontrastiv i syrit nė objektin i cili duhet tė shikohet, e kjo nuk mund tė realizohet veēse nė trupa qė kanė formė. Sipas meje, vazhdon Abdul Xhebbari,-nė kėtė ajet nuk ėshtė fjala pėr shikimin e Madhėrisė sė Allahut por pėr pritjen e mėshirės dhe tė mirėsisė sė Krijuesit nga mirėsitė e Ahiretit.”!!![11]

 

Pėrkrahja e Kadi Abdul Xhebbarit ndaj idesė mu’tezilase - “El Menziletu bejnel menziletejn - Vendi nė mes tė dy vendeve”

Autori i kėtij tefsiri mbėshtet plotėsisht kėtė parim mu’tezilas dhe kėtė e shohim ta shfaqė gjatė komentimit tė ajeteve 2-4 tė kaptinės El Enfal :

إِنَّمَا الْمُؤْمِنُونَ الَّذِينَ إِذَا ذُكِرَ اللَّهُ وَجِلَتْ قُلُوبُهُمْ وَإِذَا تُلِيَتْ عَلَيْهِمْ آياتُهُ زَادَتْهُمْ إِيمَانًَا وَعَلَى رَبِّهِمْ يَتَوَكَّلُونَ. الَّذِينَ يُقِيمُونَ الصَّلاَةَ وَمِمَّا رَزَقْنَاهُمْ يُنفِقُون أُوْلَئِكَ هُمْ الْمُؤْمِنُونَ حَقًّا

 لَهُمْ دَرَجَاتٌ عِنْدَ رَبِّهِمْ وَمَغْفِرَةٌ وَرِزْقٌ كَرِيمٌ.

 “E besimtarė tė vėrtetė janė vetėm ata, tė cilėve, kur pėrmendet emri i Allahut, u rrėqethen zemrat e tyre, tė cilėve, kur u lexohen ajetet e Tij, u shtohet besimi, dhe qė janė tė mbėshtetur vetėm te Zoti i tyre. Dhe, tė cilėt falin (rregullisht) namazin dhe nga ajo, me se Ne i furnizuam, ata japin. Tė tillėt janė besimtarė tė vėrtetė dhe pėr kėtė kanė vende tė larta te Zoti i tyre, kanė falje dhe kanė furnizim nė mėnyrė tė ndershme.”

kur thotė: “Tėrė kjo argumenton se Imani ėshtė fjala dhe vepra nė tė cilėn hyjnė tė gjitha kėto adhurime. Besimtari nuk mund tė jetė besimtar i vėrtetė pa i kryer kėto adhurime, e nė momentin qė rrėshqet nė kurthėn e mėkateve tė mėdha, ai del prej grupit tė besimtarėve dhe automatikisht hyn nė radhėn e kafirave (pabesimtarėve)!!!”

 

*            *          *

 

Kėto qenė disa nga komentimet e mufessirit Kadi Abdul Xhebbar, nė tė cilat shihet animi i tij haptazi pėr idetė mu’tezilase. Megjithatė, ky tefsir i cili sot gjendet i botuar nė njė vėllim, meritoi interesimin dhe vėmendjen e shumė dijetarėve, ngase stili i tij ėshtė i lartė dhe pėrmban alegori tė fuqishme, tė cilat ia shtojnė shumė vlerėn si libėr, natyrisht nėse zhveshet nga mendimet dhe idetė e dėmshme tė fraksionit tė mu’teziles.

 

 “EL KESH-SHAF AN HAKAIKI ET TENZIL VE UJUNIL EKAVIL FI VUXHUHI ET-TE’VIL”

nga Zemahsheriu

Autori i kėtij tefsiri ėshtė Mahmud bin Umer bin Muhammed bin Ahmed ez-Zemahsheri. U lind nė vitin 467 h. nė fshatin Zemahsher tė Havarizmit.[12]

Qysh nė rininė e tij tė hershme u shqua si filolog i pashoq nė tė gjitha degėt e gjuhės, gramatikės dhe letėrsisė. Padyshim, ėshtė njė prej dijetarėve mė tė shquar qė pati ndonjėherė bota islame. Vdiq nė natėn e Arefatit, nė vitin 538 h.

Tefsiri i tij “Kesh-shafi” konsiderohet si njė nga librat mė tė mirė tė Tefsirit nga aspekti i retorikės dhe i shkencave tė saj : tropikės, alegorisė dhe poetikės.

Kesh-shafi ka qenė objekt studimi dhe interesimi i shumė dijetarėve, kėshtu qė shumė prej dijetarėve shkruan libra dhe studime lidhur me tė, duke na lėnė njė thesar tė ēmueshėm, ngase Kesh-shafi si libėr i tefsirit, po tė zhvishet nga idetė mu’tezilase , vėrtet meriton njė gjė tė tillė.

Komentimet ajeteve kuranore nga ana e tij, tregojnė qartė pėr pėrcaktimet e tij tė thella mu’tezilase, tė cilat i mbron me tėrė forcėn e tij intelektuale, siē do ta shohim gjatė disa komentimeve tė tij. Nė tė vėrtetė, Kesh-shafi dallohet nė shumė aspekte nga tefsiret e tjera; Nuk ėshtė i gjatė dhe nuk ėshtė i stėrngarkuar; ėshtė pėrqendruar nė rregullat gjuhėsore dhe ka njė retorikė e stil tė mrekullueshėm gjuhėsor.[13]

 

Qėndrimi i tij ndaj ēėshtjes sė krijimit tė Kur’anit

Nė kėtė ēėshtje, Zemahsheriu pėrkrah plotėsisht mėsimet mu’tezilase dhe thotė se Kur’ani ėshtė i krijuar. Ai pohon njė gjė tė tillė me ngulm, qysh nė fillim tė parathėnies sė tefsirit tė tij, kur thotė: “Falėnderimi i qoftė Allahut, i Pėrhershėm pa fillim, i Cili krijoi gjithēka nga mosekzistenca, e krijoi Librin plot dritė, argumentet e tė cilit flasin vetė, - Kur’an i zbritur nė gjuhėn arabe, pa ndonjė mangėsi.”[14]

 
Qėndrimi i Zemahsheriut ndaj mėkatarit tė madh

Zemahsheriu pėrkrah mendimin se nėse autori i mėkatit tė madh vdes pa u penduar, do tė jetė pėrherė nė zjarrin e Xhehennemit.

P.sh. kur e komenton ajetin 48 tė kaptinės En Nisaė :

إِنَّ اللَّهَ لاَيَغْفِرُ أَنْ يُشْرَكَ بِهِ وَيَغْفِرُ مَا دُونَ ذَلِكَ لِمَنْ يَشَاءُ

“S’ka dyshim se Allahu nuk e fal (mėkatin) t’i bėhet Atij shok (idhujtarinė), e pėrpos kėtij (mėkati) i fal kujt tė dojė”.

ai thotė se Allahu xh.sh. nuk e falė mėkatin nėse i bėhet shok (rival) Zotit , ndėrsa mėkatet e tjera i fal, me kusht qė mėkatari tė pendohet!

Sipas ajetit nė fjalė, del mė se e qartė se kjo nuk kushtėzohet nga tevbeja dhe as qė ceket ajo, por Zemahsheriu e plason idenė mu’tezilase dhe e bėn tevben kusht tė domosdoshėm!

 

Qėndrimi i Zemahsheriut ndaj krijimit tė veprave tė njeriut

Zemahsheriu pohon se Allahu xh.sh. nuk i ka krijuar veprat e njerėzve (robėrve), por njeriu vetė i krijon ato. P.sh. kur e komenton ajetin 272 tė kaptinės El Bekare :

لَيْسَ عَلَيْكَ هُدَاهُمْ وَلَكِنَّ اللَّهَ يَهْدِي مَنْ يَشَاءُ

“Nuk ėshtė detyrim yti ( Muhammed) udhėzimi i tyre ( nė rrugė tė drejtė), Allahu e shpie nė rrugė tė drejtė atė qė do...”

ndėr tė tjera thotė: “Nėse Allahu i ka krijuar veprat e njerėzve e pastaj pėr ato vepra i gjykon njerėzit, kjo do tė ishte mizori dhe padrejtėsi, e Drejtėsia e pėrsosur dhe absolute e Allahut nuk lejon njė gjė tė tillė”!!![15]

 

Qėndrimi i Zemahsheriut ndaj sihrit (magjisė)

Zemahsheriu, si edhe tė gjithė dijetarėt e tjerė tė mu’teziles, nuk e pranon magjinė si njė realitet. Kur e komenton kaptinėn El Felek:

قُلْ أَعُوذُ بِرَبِّ الْفَلَقِ مِنْ شَرِّ مَا خَلَق وَمِنْ شَرِّ غَاسِقٍ إِذَا وَقَبَ

وَمِنْ شَرِّ النَّفَّاثاتِ فِي الْعُقَد  وَمِنْ شَرِّ حَاسِدٍ إِذَا حَسَدَ

“Thuaj: I mbėshtetem Zotit tė agimit! Prej dėmit tė asaj qė Ai krijoi, dhe prej dėmit tė natės kur ajo ngryset, dhe prej dėmit tė atyre qė fryjnė (fjalė tė magjisė) nė nyja (tė lidhura), dhe prej dėmit tė smirėkeqit kur sipas smirės vepron.”

ai i nėnēmon dijetarėt e Ehli Synnetit, tė cilėt thonė se magjia (sihri) ėshtė njė realitet, ngase vetė Allahu xh.sh. e ka konfirmuar dhe vėrtetuar kėtė gjė nė shumė vende nė Kur’an, si fjala vjen nė tregimin e Musait a.s. me magjistarėt e faraonit, nė tregimin e Harutit dhe Marutit, pas vdekjes sė Sulejmanit a.s. etj.

 

*          *        *

Ibni Muniri, i cili deri mė tash bėri studimin mė tė thukėt tė Kesh-shafit , ēuditet pėr kėtė kryeneēėsi tė Zemahsheriut nė refuzimin e tė vėrtetave tė qarta, tė cilat janė cekur nė Kur’an dhe Synnet, dhe thotė: “Zemahsheriun e nxiti egoja e Unit tė vet, derisa e mohoi edhe atė qė s’kishte arsye ta mohonte. Kėtė e bėri vetėm e vetėm pėr hir tė ngadhėnjimit tė ideve tė tij mu’tezilase, gjė qė megjithatė nuk e arriti kurrė.”[16]

Thuhet se para vdekjes, Zemahsheriu la amanet qė mbi epitafin e varrit tė tij tė shkruheshin kėto vargje:

O Zot i Plotfuqishėm, sot tė erdha mysafir nė mirėsitė e Tua tė pakufishme,

E mysafiri ka nder e respekt nga ai qė e pret,                  

Prandaj, tė lutem m’i fal mėkatet e mia, se ato vėrtet janė shumė

Dhe nuk ka kush qė i fal pos Teje , o Mikpritėsi mė fisnik, o i Gjithmėshirshėm !

 

Kėto vargje tė Zemahsheriut, disa dijetarė i kanė komentuar si pendim tė Zemahsheriut nga idetė mu’tezilase.[17]

Sidoqoftė, Zemahsheriu la gjurmė tė pashlyeshme nė shkencėn e tefsirit me “Kesh-shafin” e tij, i cili sot e kėsaj dite mbetet objekt studimi i vazhdueshėm pėr studiuesit e ardhshėm tė shkencave tė tefsirit.

 

*          *        *

Kėto qenė librat mė tė njohur tė tefsirit, tė botuar dhe qė kanė mbetur nga trashėgimia kulturore e mu’teziles. Edhe pse shumė prej tefsireve tė tyre kanė tretur me kalimin e kohės, prapėseprapė kėto dy tefsire qė i patėm si objekt shqyrtimi, na ofruan njė pasqyrė reale nė lidhje me pėrcaktimet ideologjike tė mu’teziles dhe shfaqin mė sė miri botėn e mendimit mu’tezilas.

Ndonėse parimet e mu’teziles janė hudhur poshtė nga ana e dijetarėve mė eminentė islamė, si tė pabaza, prapėseprapė kontributi i mu’teziles pėr Islamin, nuk bėn tė harrohet, ngase mu’tezilėt kanė qenė digė mbrojtėse ndaj rrymave tė ndryshme filozofike me orientime antiislame dhe ata qenė qė i dhanė impulse tė reja mendimit islam.[18] Ata i nxitėn mendjet mė tė ndritura islame qė tė ngrinin zėrin e arsyes pėr mbrojtjen e parimeve fundamentale tė besimit islam nga ēdo mangėsi e devijim.[1] Dr. Mustafa Shek’ah - “Islam bila medhahib” , fq.393, Kajro 1991

[2] “Et Tefsir vel mufessirune” , vėll. I , fq. 348

[3] “Mudhekkeretul firek” , fq. 6

[4] “Med’hal ila menahixhil mufessirine” , fq. 176

[5] Po aty, fq. 178

[6] “Islam bila medhahib” , fq. 397

[7] “Med’hal ila menahixhil mufessirine” , fq. 180

[8] “Mukaddimetu ibni Tejmije fi Uuli-t-tefsir”, fq. 22, Damask 1988.

[9] Ibn Kajjim el Xhevzij - “A’ėlamu el muvekiine”, pjesa I , fq.78, Kajro 1325 h.

[10] Ibni Ahmed ed Davudi - “Tabekatul mufessirin” vėll. I , fq. 256  Kajro 1994

[11] “Et-Tefsiru vel mufessirune” , vėll. II, fq. 375

[12] “Tabekatul mufessirine” , vėll. II , fq.314

[13] “Zadurr-Rragibin fi menahixhil mufessirine” , fq. 97

[14] Zemahsheriu - “El Kesh-shaf” , vėll. I , fq. 162, Kajro 1308 h.

[15] “Med’hal ila menahixhil mufessirine” , fq. 182

[16] Ibni Munir “El insafu fi ma tedammunuhu El Kesh-shafu minel i’tizal” , vėll. II , fq. 568, Kajro (pa vit botimi).

[17] “Tabekatul mufessirine” , vėll. I , fq. 316

[18] “Mudhekkeretul firek” , fq. 7