Sabri BAJGORA    www.bajgora.com

 

HAVARIXHĖT

 

Pas vrasjes sė Osmanit r.a., shumica e muslimanėve e pranuan pėr halif Aliun r.a.. Mirėpo, me kėtė nuk qenė tė kėnaqur disa nga ashabėt, si : Muaviu, Talha dhe Zubejri, tė cilėt nuk iu nėnshtruan Aliut r.a., para se ky t’i gjente dhe t’i dėnonte vrasėsit e Osmanit r.a.

Me zhvillimin e ngjarjeve, mosmarrėveshjet nė mes kėtyre as’habėve  dhe Aliut r.a arritėn kulminacionin me luftėn nė Siffin, nė tė cilėn Aliu r.a. ishte nė prag tė fitores kundėr Muaviut, por Amr ibn Asi bėri njė hile-mashtrim duke vėnė mbi majat e shtizave mus-hafet...

Pėr ta shmangur gjakderdhjen e mėtutjeshme nė mes tė muslimanėve, dikush propozoi njė arbitrazh nė mes dy ushtrive, tė cilin Aliu r.a. e pranoi menjėherė, ngase nuk e shihte tė arsyeshme qė gjaku i muslimanėve tė derdhej kot.

Mirėpo, pranimi i arbitrazhit nga ana e Aliut, futi plasaritjet e para nė ushtrinė e tij, ngase disa nga simpatizuesit e Aliut konsideruan se ai gaboi kur e pranoi arbitrazhin, madje ata shkuan deri aty sa tė akuzonin Aliun r.a. pėr kufėr. Ata, madje sa herė qė e shihnin Aliun, ngrinin zėrat e tyre dhe thėrrisnin: “La hukme il-la Allah - Nuk ka gjykim pos gjykimit tė Allahut”

Pas njė kohe, ata qė gjykuan me kufėr pėr Aliun, dolėn nga radhėt e tij dhe u vendosėn nė fshatin Haruraė afėr Kufės. Nė krye tė tyre ishte Abdullah bin Vehb er-Rrasibiu. Pėr shkak se u larguan, ata u quajtėn - HAVARIXH - tė dalė, tė larguar.

Nuk vonoi shumė dhe nė mes tyre e Aliut u zhvilluan beteja tė pėrgjakshme, nė tė cilat Aliu r.a. doli ngadhėnjimtar, por nuk arriti ta shkatėrronte plotėsisht kėtė fraksion. Ata pas njė kohe, nėpėrmjet Abdurrahman bin Melxhemit, arritėn tė bėnin atentat mbi Aliun r.a. dhe ta vrisnin.[1]

 

Parimet kryesore tė havarixhėve

 

Parimet kryesore tė Havarixhėve janė:

1.     Sundimi (hilafeti) i Ebu Bekrit dhe Omerit r.a. ėshtė i vlefshėm, ashtu siē e pranojnė sundimin e Osmanit r.a. nė fillim, mirėpo, sipas tyre, Osmani do tė duhej tė izolohej dhe tė mėnjanohej atėherė kur e ndryshoi rrugėn e dy tė parėve dhe i solli nė postet udhėheqėse tė afėrmit e tij!

2.     E pranojnė si tė vlefshėm sundimin e Aliut r.a. deri nė momentin e arbitrazhit tė tij me Muaviun, pas tė cilit arbitrazh, sipas tyre, Aliu bėri kufėr, e me tė edhe tė gjithė ata qė pranuan kėtė gjykim. Po ashtu i fusin nė kufėr edhe ata qė morėn pjesė nė luftėn e ashtuquajtur “lufta rreth devesė”, pastaj dy ndėrmjetėsuesit e arbitrazhit dhe tė gjithė ata qė u pajtuan me rezultatin e tij.

3.     Halifi duhet tė zgjidhet nė mėnyrė tė lirė prej muslimanėve, qoftė ai qė duhet tė zgjidhet tė jetė kurejsh apo rob i zi. Imami (prijėsi) nuk bėn tė abdikojė kurrsesi nga froni pasi tė ketė marrė mė parė pėlqimin e masės sė gjerė popullore. Njėkohėsisht imami duhet t’u  pėrmbahet me pėrpikėri dispozitave tė Sheriatit islam, se pėrndryshe ėshtė detyrim pėr muslimanėt mėnjanimi i tij nga froni.

4.     Puna sipas dispozitave tė Sheriatit ėshtė pjesė e pandashme e imanit. Secili qė kundėrshton kėto ligje tė Allahut, ėshtė kafir-pabesimtar, ndėrsa tė gjitha mėkatet, pa dallim, janė tė mėdha, e ai qė nuk pendohet prej tyre -vdes si kafir!

5.     Ėshtė detyrim mosnjohja dhe luftimi kundėr sundimtarit tiran.[2]

 

Grupet dhe nėnfraksionet e havarixhėve

 

Me kalimin e kohės, havarixhėt u pėrēanė dhe u ndanė nė disa grupe dhe nėnfraksione, prej tė cilave mė tė njohurat janė: ”El Ezarikah”, “En Nexhdat”, “Es Saferije” dhe “El Ibadije”. Ky fraksion i fundit ėshtė mė i afėrti me parimet e “Ehli Sunneh vel xhema’ah”

Secili grup prej havarixhėve ka mendimet, parimet dhe qėndrimet e veta lidhur me tefsirin e Kur’anit tė famshėm.

Ėshtė interesant se havarixhėt nuk u thelluan aq nė kuptimet e ajeteve kuranore, por u pėrqendruan vetėm nė kuptimet e tyre sipėrfaqėsore, sa pėr t’i arsyetuar mendimet dhe veprimet e tyre.

Ata nė kėtė aspekt  shkuan shumė larg, saqė nė radhėt e kafirave i futėn tė gjithė mėkatarėt - pa dallim.!!!

Komentimet e tyre tė cekėta, qė herė-herė kalojnė nė marrėzi, i ka demaskuar mė sė miri Ibnu ebil Hadid nė librin e tij “Sherh Nehxhul Belagah”.

Ja disa prej kėtyre komentimeve tė tyre devijuese dhe banale.

P.sh., kur ata komentojnė ajetin 97 tė kaptinės “Ali Imran”:

 

وَلِلَّهِ عَلَى النَّاسِ حِجُّ الْبَيْتِ مَنْ اسْتَطَاعَ إِلَيْهِ سَبِيلاً وَمَنْ كَفَرَ فَإِنَّ اللَّهَ غَنِيٌّ عَنْ الْعَالَمِينَ

“Pėr hir tė Allahut, vizita e shtėpisė (Qabesė) ėshtė obligim pėr atė qė ka mundėsi udhėtimi tek ajo, e kush nuk e beson (nuk e viziton), Allahu nuk ėshtė i nevojshėm pėr (ibadetin qė e bėjnė) njerėzit” thonė se ai qė e lė dhe nuk e kryen detyrimin e pestė islam-Haxhin, ėshtė kafir !!! Kjo vėrtet nuk do koment!

Pastaj pėr ajetet 102-105 tė kaptinės “El-Mu’minun”:

فَمَنْ ثقُلَتْ مَوَازِينُهُ فَأُوْلَئِكَ هُمْ الْمُفْلِحُونَ وَمَنْ خَفَّتْ مَوَازِينُهُ فَأُوْلَئِكَ الَّذِينَ خَسِرُوا أَنفُسَهُمْ فِي جَهَنَّمَ خَالِدُونَ تَلْفَحُ وُجُوهَهُمْ النَّارُ وَهُمْ فِيهَا كَالِحُون أَلَمْ تَكُنْ آيَاتِي تُتْلَى عَلَيْكُمْ فَكُنتُمْ بِهَا تُكَذِّبُونَ

“E kujt i peshojnė mė rėndė peshojat (veprat e mira), ata janė tė shpėtuarit, ndėrsa atyre qė u peshojnė lehtė peshojat (veprat e mira), ata janė qė humbėn vetveten dhe janė nė Xhehennem pėrgjithmonė. Zjarri do t’ua djegė atyre fytyrat dhe do t’u duken tė shėmtuara brenda tij. (atyre u thuhet) A nuk u janė lexuar juve ajetet e Mia; e ju nuk i besuat ato(por i pėrgėnjeshtruat)?”,

thonė se Vetė Allahu xh.sh. e ka potencuar se gėnjeshtarėt janė kafira, pasi veprat e tyre janė tė shėmtuara![3]

Nė realitet havarixhėt e keqinterpretuan kėtė ajet kuranor ngase kėtu ėshtė fjala ekskluzivisht pėr kafirat e jo pėr besimtarėt mėkatarė. Ata u munduan t’i ndryshojnė kuptimin kėtij ajeti dhe t’ua pėrshtatin mendimeve tė fraksionit tė tyre!

Qė absurdi tė jetė edhe mė i madh, kur i komentojnė ajetet 26 dhe 27 tė kaptinės Nuh:

وَقَالَ نُوحٌ رَبِّ لاَ تَذَرْ عَلَى الأَرْضِ مِنْ الْكَافِرِينَ دَيَّارًا إِنَّكَ إِنْ تَذَرْهُمْ يُضِلُّوا عِبَادَكَ وَلاَ يَلِدُوا إلاّ فَاجِرًا كَفَّارًا

“E Nuhu tha:”O Zoti im, mos lėr mbi tokė asnjė nga jobesimtarėt, sepse, nėse Ti i lė ata, do t’i humbin robėrit e Tu dhe prej tyre nuk lind tjetėr, vetėm tė prishur dhe jobesimtarė!”

ata thonė: “edhe fėmijėt e porsalindur tė fasikėve, dhe ata qė ende nuk kanė lindur, janė po ashtu fasikė dhe lejohet mbytja e tyre nė rast lufte” !!![4]

Kur havarixhėt e komentojnė sipėrfaqėsisht ajetin 10 tė kaptinės En Nisaė:

إِنَّ الَّذِينَ يَأْكُلُونَ أَمْوَالَ الْيَتَامَى ظُلْمًا إِنَّمَا يَأْكُلُونَ فِي بُطُونِهِمْ نَارًا وَسَيَصْلَوْنَ سَعِيرًا

“Ata qė hanė pa tė drejtė pasurinė e jetimėve, nė tė vėrtetė ata hanė atė qė mbush barkun e tyre zjarr dhe do tė futen nė zjarrin e Xhehennemit.”

thonė: “Nėse dikush ha prej pasurisė sė jetimit edhe njė pjesė shumė tė vockėl, do tė hyjė nė zjarr tė Xhehennemit, ndėrsa, nėse dikush e mbyt jetimin apo e pret atė copa-copa, nuk ka kurrfarė pėrgjegjėsie dhe nuk hyn nė Xhehennem, ngase Allahu nuk e ka cekur njė gjė tė tillė nė Kur’an”!!!

Shikoni ēfarė absurdi, ēfarė anomalie dhe ēfarė bastardhimi i fjalės hyjnore tė Allahut xh.sh.!

Disa prej grupeve ekstreme tė cilat i pėrmend Bagdadiu nė veprėn e tij “El Ferk bejnel firek”, siē janė “Mejmunitė” - njė prej grupeve mė ekstreme havarixhe, ai i radhit nė grupet apo fraksionet joislame.Tė tillėt gjatė komentimeve tė disa ajeteve lancuan disa ide tė marra, absurde dhe jologjike, p.sh. kur thonė se lejohet martesa me bijat e fėmijėve (djalit dhe vajzės) dhe me bijat e djemve tė vėllezėrve dhe motrave, ngase, sipas tyre, kėto Allahu xh.sh. nuk i ka cekur fare nė Kur’an nė ajetin e ndalesave martesore!!![5]

Dhe pastaj pėr ajetin 38 tė kaptinės El Maide:

وَالسَّارِقُ وَالسَّارِقَةُ فَاقْطَعُوا أَيْدِيَهُمَا جَزَاءً بِمَا كَسَبَا نَكَالاً مِنْ اللَّهِ

“Vjedhėsit dhe vjedhėses preniu duart, si shpagim i veprės qė bėnė, (kjo masė ėshtė) dėnim nga Allahu...”

thonė se vjedhėsit i duhet prerė dora edhe nėse ka vjedhur pak!!!

Nga dispozitat e jurisprudencės islame-Fikhut dihen fare qartė rregullat se vjedhja deri nė ē’masė kushtėzon prerjen, prandaj komentimi i tillė i ajeteve nė mėnyrė sipėrfaqėsore, na jep tė kuptojmė se havarixhėt as qė e lodhėn mendjen e tyre pėr t’u thelluar nė dispozitat qė nxirren prej ajeteve kuranore, gjė qė nuk pėrkon absolutisht me porositė dhe mesazhet hyjnore tė librit tė Allahut-Kur’anit.

 

Qėndrimi i havarixhėve ndaj synnetit dhe ixhmait

Havarixhėt qė me komentimet e tyre flagrante dhe sipėrfaqėsore tė ajeteve kuranore, futėn vetėn nė radhėt e tė humburve, futėn duart e tyre edhe nė Synnetin e Resulullahut s.a.v.s. duke sajuar dhe trilluar hadithe apokrife, vetėm e vetėm pėr t’i arsyetuar dhe pėr tė vėrtetuar mendimet dhe qėndrimet e tyre!

Njė shembull i tillė ėshtė edhe hadithi i sajuar prej tyre: “Ju (ymmeti im) do tė pėrēaheni pas meje. Ēka t’ju vijė prej meje, krahasojeni me Librin e Allahut, e ēka nuk pėrputhet (prej fjalėve tė mia) me Kur’anin, ajo nuk ėshtė prej meje”!!![6]

Abdurrahman El Mehdiu thotė se havarixhėt dhe zendikėt e trilluan kėtė hadith pėr tė futur krimbin e dyshimit nė mesin e muslimanėve, kur ėshtė fjala pėr saktėsinė e fjalėve tė Pejgamberit a.s.[7]

Havarixhėt nė disa raste i mohojnė edhe dispozitat fetare qė e kanė burimin nė Synnetin e Pejgamberit a.s., siē ėshtė fjala te “Rrexhmi”- dėnimi me vdekje (mbytja me gurė e lavirit dhe lavires), nėse dėshmohet vepra e tyre me katėr dėshmitarė. Havarixhėt thonė se “rexhmi” nuk ėshtė ligjor pasi qė nuk ėshtė cekur nė Kur’an !!!

Havarixhėt thuajse me qėllim dėshiruan tė harrojnė se Synneti i Pejgamberit a.s. ėshtė burimi i dytė i Sheriatit, i plotfuqishėm dhe i plotvlefshėm, pas tė cilit vijnė “Ixhmai” dhe “Kijasi”, tė cilat si institucione as qė i pranojnė fare !!!

 

TEFSIRET E HAVARIXHĖVE

Havarixhėt lanė shumė pak tefsire nė krahasim me fraksionet e tjera, si shiinjtė dhe mu’tezilėt, por megjithatė edhe ata kanė lėnė gjurmėt e tyre nė shkencėn e Tefsirit.

Prej grupeve tė havarixhėve qė ende ekzistojnė ėshtė vetėm grupi “El Ibadijje”, ngase grupet e tjera janė zhdukur me kalimin e kohės. Ky grup sot e kėsaj dite ka ithtarė nė tokat e Magrebit, Omanit dhe Zanzibarit. Kėta kanė lėnė vetėm disa libra tė pėrgjysmuar tė tefsirit.

Shkaku qė havarixhėt shkruan kaq pak nė shkencėn e tefsirit, mund tė pėrmblidhet shkurtimisht nė tri pika:

1.      Pasi havarixhėt kanė qenė kryesisht arabė beduinė, qė jetonin nė hapėsirat e pafundme tė shkretėtirės dhe bėnin kryesisht njė jetė nomade, ishin pothuajse tė shkėputur e tė izoluar nga bota dhe njerėzit. Kjo gjė shkaktoi qė ata tė jenė larg ēdo pėrparimi fetar, shoqėror a shkencor.

2.      Ata u preokupuan me luftėra tė pandėrprera pėr tė mbrojtur parimet e tyre qysh prej kohės sė Aliut r.a., me tė cilin zhvilluan luftėra tė ashpra. Pas ardhjes sė emevinjve nė pushtet, kėto luftėra vazhduan me tė njėjtin intensitet; ato nuk u ndėrprenė as nė kohėn e dinastisė abasite. Sigurisht, ky preokupim i vazhdueshėm me luftėra, ndikoi qė havarixhėt tė lėnė shumė pak gjurmė nė shkencėn e Tefsirit.

3.      Me gjithė tėrė devijimet e tyre, havarixhėt nuk anonin  fare qė tė thelloheshin nė sqarimin e fjalėve kuranore, nga frika se mund tė gabonin gjatė komentimit. Ata konsideronin se gėnjeshtra ėshtė krimi mė i madh qė njeriun e nxjerr hėpėrhė nga imani nė kufėr. Kur dikush prej havarixhėve pyetej pėr se nuk e komentoni Kur’anin,- ata pėrgjigjeshin me ajetet kuranore:

وَلَوْ تَقَوَّلَ عَلَيْنَا بَعْضَ الأَقَاوِيلِ لأَخَذْنَا مِنْهُ بِالْيَمِينِ ثمَّ لَقَطَعْنَا مِنْهُ الْوَتِينَ

“ Sikur tė trillonte ai (Muhammedi) pėr Ne ndonjė fjalė! Ne do ta kapim atė me fuqinė Tonė e pastaj do t’ia kėputnim atij arterien e zemrės” - (El Hakka, 44-46)

dhe thoshin se kjo na shtyn ne qė tė mos thellohemi nė komentime, sepse kemi frikė se mund tė gabojmė!!![8]

Shikuar nga ky prizėm dhe prej kėtyre mendimeve tė tyre, ėshtė e natyrshme dhe logjike qė kontributi i tyre nė shkencėn e Tefsirit tė ketė qenė kaq i vogėl.

Tefsirologu i mirėnjohur, Dr.Dhehebiu, i cili kėto shėnime i mori personalisht nga z.Ibrahim Itfishi, nėpunės nė Bibliotekėn Kombėtare tė Egjiptit, dhe i cili i pėrket grupit tė havarixhėve “El Ibadije” tė kohės sė re, thotė se prej librave mė tė njohur tė Tefsirit tė kėtij fraksioni, tė cilėt janė tė vetmit qė shkruan nga pak nė kėtė lėmė janė:

1. Tefsiri i Abdurrahman bin Rrustum El Farisiut - shek. III h.

2. Tefsiri i El Hevariut - shek III h.

3. Tefsiri i Ebu Ja’kub El Verxhilaniut - shek VI h.

4. Tefsiri ”Da’il amel li jevmil emel” - nga Muhammed bin Jusuf Itfish El Vehbi (vdiq nė vitin 1332 h., nė moshėn 95 vjeē).

5. Tefsiri “Hemejanu-z-Zaad ila daril meaad” - nga i njėjti autor, dhe

6. Tefsiri “Tejsiru-t-Tefsir“ - nga i njėjti autor (version i shkurtėr i tefsirit “Hemejanu-z-Zaad ila daril meaad” ).[9]

Sa i pėrket tefsirit tė Abdurrahman bin Rrustumit, ai mė nuk ekziston, ngase ka humbur ēdo gjurmė e tij, kurse tefsiri i El Hevariut, ekziston dhe ėshtė i shkruar nė katėr vėllime, dy prej tė cilave gjenden edhe nė Bibliotekėn Kombėtare tė Egjiptit. Sa i pėrket tefsirit tė Ebi Ja’kub El Verxhilaniut, edhe kėtij i ka humbur nishani. Ky tefsir konsiderohet tė ketė qenė tefsiri mė i njohur nė ēdo aspekt i havarixhėve.

Tefsiri “Da’il amel li jevmil emel” - i Muhammed Itfishit ėshtė njė tefsir i pjesėrishėm dhe ka tė komentuara vetėm kaptinat prej “Err-Rrahman” deri nė “En-Nas”. Sa i pėrket tefsirit tjetėr tė po kėtij autori “Tejsiru-t-Tefsir”, ky ėshtė i botuar nė shtatė vėllime dhe ruhet nė Bibliotekėn Kombėtare tė Egjiptit, ndėrsa tefsiri tjetėr i tij, pėr tė cilin do tė flasim, “Hemejanu-z-Zaad ila daril meaad”- ėshtė i botuar nė 13 vėllime, njė kopje e tė cilit ruhet po ashtu nė Bibliotekėn Kombėtare tė Egjiptit.[10]

 

“HEMEJANU-Z-ZAAD ILA DARIL MEAAD”

 nga Muhammed bin Jusuf Itfish El Vehbi

Muhammed bin Jusuf Itfish El Vehbi u lind nė Vadi Mizab tė shkretėtirės sė Algjerisė. Ishte i njohur nė mesin e bashkėvendėsve tė tij si njeri i devotshėm dhe i dhėnė pas shkencave fetare. Thuhet se nuk bėnte mė tepėr se 4 orė gjumė, kėshtu qė tėrė kohėn e kalonte mbi libra.

Shkroi libra nė disa lėmenj si nė Ilmu-t-Tevhid, Ilmul Hadith, Fikh, nė shkencat e gjuhės arabe dhe nė Tefsir.

Tefsiri pėr tė cilin do tė flasim, ėshtė njė prej librave bazė tė havarixhėve, ani pse nė tė sheshohen mendimet e havarixhėve bashkėkohorė, tė cilat dallojnė dukshėm nga mėsimet dhe bindjet e havarixhėve tė hershėm.

Mund tė vėrehet lehtė se autori i kėtij tefsiri nė fillim tė ēdo kaptine pėrmend numrin e ajeteve, vendzbritjen e kaptinės - nėse ėshtė mekase apo medinase, cek vlerat e kaptinės nė detaje tė imta, duke mos ēarė kokėn se gjatė argumentimit pėrdor edhe hadithe tė trilluara (apokrife)!

Gjatė komentimit tė tij, shihet se ėshtė shpesh nėn ndikimin e mėsimeve tė mu’tezilėve. Nė raste tė shumta, ka shfrytėzuar pa nevojė israilijate dhe hyn nė detaje tė hollėsishme tė luftėrave tė Resulullahut s.a.v.s, gjė qė e rėndon edhe mė kėtė tefsir, qė ėshtė i ngarkuar me bindjet, mendimet dhe paragjykimet e havarixhėve, tė cilat i kemi cekur nė fillim.

Ėshtė e pamundur qė autori i kėtij tefsiri tė kalojė nėpėr ndonjė ajet, pa shfaqur mendimet e veta harixhite me njė fanatizėm tė stėrtepruar !

 

Qėndrimi i Itfishit ndaj mėkatarit tė mėkatit tė madh

Kur e komenton ajetin 81 tė kaptinės “El-Bekare”:

بَلَى مَنْ كَسَبَ سَيِّئَةً وَأَحَاطَتْ بِهِ خَطِيئَتُهُ فَأُوْلَئِكَ أَصْحَابُ النَّارِ هُمْ فِيهَا خَالِدُونَ

“Po, (do t’ju kapė zjarri) ai qė bėn keq dhe qė e vėrshojnė gabimet e tij, ata janė banues tė zjarrit, aty janė pėrgjithmonė.”

Itfishi thotė: “es-sejjietu - e keqja” ėshtė cilėsi e shėmtuar dhe ėshtė prej mėkateve tė mėdha, qoftė ajo e keqe dyfytyrėsi-nifak apo shirk, dhe pėr kėtė arsye bartėsi i kėtij mėkati tė madh, nėse nuk pendohet para vdekjes, do tė jetė gjithmonė nė zjarr tė Xhehennemit”!

Ai kėtė konstatim tė tij e mbėshtet nė disa thėnie tė El Hevariut, i cili, sipas disa transmetimeve nga Ibni Abbasi, thotė se fjala “Es-sejjietu” kėtu do tė thotė - shirk!

 

Kundėrshtimi i tij kundėr dijetarėve tė Ehli Synnetit

Itfishi nė ēdo rast qė i jepet nuk lė pa kritikuar dhe pa ofenduar dijetarėt e Ehli Synnetit, tė cilėt thonė se mėkatari i madh prej radhėve tė muslimanėve (me pėrjashtim tė shirkut) do tė ndėshkohet nė zjarr tė Xhehennemit sipas peshės sė mėkatit, e pastaj do tė hyjė nė Xhennet.

P.sh. kur e komenton ajetin 4 tė kaptinės “El-Bekare”:

وَالَّذِينَ يُؤْمِنُونَ بِمَا أُنْزِلَ إِلَيْكَ وَمَا أُنْزِلَ مِنْ قَبْلِكَ وَبِالآخِرَةِ هُمْ يُوقِنُونَ

“Dhe ata, tė cilėt besojnė nė atė qė t’u shpall ty, dhe nė atė qė ėshtė shpallur para teje, dhe qė janė tė bindur plotėsisht pėr (jetėn e ardhshme nė) botėn tjetėr (Ahiretin).”

thotė: “Shohim se disa qė i thonė vetes se janė “Ehli Sunneh vel Xhemaah” iu shėmbėllejnė ēifutėve, tė cilėt kanė thėnė:

وَقَالُوا لَنْ تَمَسَّنَا النَّارُ إلاّ أَيَّامًا مَعْدُودَةً

“Ata edhe thanė: “Ne nuk do tė na kapė zjarri vetėm pėr disa ditė tė numėruara...” (El-Bekare, 80).

 

Qėndrimi i tij ndaj faljes sė mėkateve

Nė ēdo ajet, ku Allahu xh.sh., cek faljen e mėkateve atij qė do, shohim se Itfishi pėrpiqet qė fjalės sė Allahut t’i japė ngjyrėn e fraksionit havarixh, tė cilit i takon.

P.sh., kur e komenton ajetin 129 tė kaptinės “Ali Imran”:

وَلِلَّهِ مَا فِي السَّمَاوَاتِ وَمَا فِي الأَرْضِ يَغْفِرُ لِمَنْ يَشَاءُ وَيُعَذِّبُ مَنْ يَشَاءُ وَاللَّهُ غَفُورٌ رَحِيمٌ

“Vetėm e Allahut ėshtė gjithēka ka nė qiej e nė tokė. Ai e fal atė qė do dhe Ai e dėnon atė qė do. Allahu ėshtė mėkatėfalės, mėshirues.”,

ai thotė: “fjala: (jagfiru limen jeshaė)- e fal atė qė do” ka tė bėjė vetėm me tė ofruarit e mundėsisė pėr t’u penduar, prandaj ai qė s’pendohet, do tė jetė pėrherė nė zjarr”!!!

Pastaj pėr ajetin 53 tė kaptinės “Ez Zumer”:

قُلْ يَاعِبَادِي الَّذِينَ أَسْرَفُوا عَلَى أَنْفُسِهِمْ لاتَقْنَطُوا مِنْ رَحْمَةِ اللَّهِ

 إِنَّ اللَّهَ يَغْفِرُ الذُّنُوبَ جَمِيعًا إِنَّهُ هُوَ الْغَفُورُ الرَّحِيمُ

“Thuaj: O robėrit e Mi, tė cilėt e keni ngarkuar veten tuaj, mos e humbni shpresėn ndaj mėshirės sė Allahut, pse vėrtet, Allahu i fal tė gjitha mėkatet, Ai ėshtė qė shumė fal dhe ėshtė mėshirues.”

thotė: “Allahu vėrtet i fal tė gjitha mėkatet, me kusht qė mėkatari sė pari tė pendohet”!!!

 

Qėndrimi i tij ndaj mundėsisė pėr ta parė Allahun

Itfishi, ėshtė kategorik nė pamundėsinė pėr ta parė Allahun xh.sh., duke thėnė se njė gjė e tillė ėshtė absolutisht e parealizueshme as nė kėtė botė dhe as nė botėn e ardhshme, dhe nė kėtė mėnyrė kundėrshton “Ehli Synnetin”, tė cilėt thonė se ekzistojnė mundėsi tė pamjes sė Tij nė kėtė botė, kurse sa i pėrket Ahiretit, shikimi i Madhėrisė sė Allahut do tė jetė njė realitet i pakontestueshėm.

Kėto mendime tė tij Itfishi i shpreh gjatė komentimit tė ajetit 55 tė kaptinės “El-Bekare”:

وَإِذْ قُلْتُمْ يَامُوسَى لَنْ نُؤْمِنَ لَكَ حَتَّى نَرَى اللَّهَ جَهْرَةً ...

“Dhe kur i thatė: O Musa, ne nuk tė besojmė ty derisa tė mos e shohim Allahun haptazi...”

 

Qėndrimi i Itfishit ndaj shiinjve

Itfishi ka njė qėndrim negativ edhe ndaj shiinjve; kjo duket sidomos gjatė komentimit tė ajetit 55 tė kaptinės “El Maide”:

إِنَّمَا وَلِيُّكُمْ اللَّهُ وَرَسُولُهُ وَالَّذِينَ آمَنُوا الَّذِينَ يُقِيمُونَ الصَّلاَةَ وَيُؤْتُونَ الزَّكَاةَ وَهُمْ رَاكِعُونَ

“Mik (i afėrt) i juaji ėshtė vetėm Allahu, ėshtė i dėrguari i Tij dhe ata qė besuan e qė falin namazin dhe japin zekatin duke bėrė ruku’ė (duke qenė respektues)”.

Itfishi rreth kėtij ajeti pėrmend tė gjitha hadithet e trilluara tė shiinjve lidhur me vlerėn dhe fadiletin e Aliut r.a., kinse Allahu xh.sh. pėr fjalėt kuranore: “...dhe japin zekatin duke bėrė ruku’ė...” ka aluduar nė Aliun, e nė fund qė tė gjitha kėto hadithe i hudh poshtė kategorikisht si tė pa baza dhe i cilėson si hadithe apokrife - tė trilluara nga ana e shiinjve, tė cilat janė tė tilla me tė vėrtetė.

 

*            *          *

Kėto janė disa nga komentimet dhe sqarimet e Itfishit, nė tė cilat vėrehet qartė pėrkrahja qė i jep fraksionit tė havarixhėve, dhe kėtė pėrkatėsi nuk e mohon fare, po pėrkundrazi e shfaq me mburrje dhe me krenari, duke thėnė se havarixhėt janė tė vetmit tė cilėt qė nga fillimi iu pėrmbajtėn rrugės sė drejtė e tė vėrtetė!!!

Ky tefsir bashkėkohor i havarixhėve, ndėr tė tjera, karakterizohet nga njė mbrojtje e stėrtepruar dhe nga njė fanatizėm herė-herė ekstrem i fraksionit harixhit. Ky fraksion nga dijetarėt mė eminentė islamė ėshtė cilėsuar si fraksion me akide iluzore, tė humbur dhe tė devijuar nga rruga e vėrtetė islame.[11][1] “Et-Tefsir vel mufessirune” , vėll. II, fq. 289.

[2] Hasen Sejjid Mutevel-li - “ Mudhekkeretul firek” , fq. 9, Kajro 1995

[3] Ibnu Ebil Hadid - “Sherh Nehxhul Belagah”, vėll. II, fq. 207-208

[4] Po aty, vėll. I , fq. 382

[5] El Bagdadiu - “El Ferk bejnel firek”, fq. 264-265.

[6] Pėr ēudi, ky hadith apokrif ka dalė edhe si moto nė katėr prej pėrkthimeve tė “Sahihul Buhari” nė gjuhėn shqipe nga punonjės tė degės sė Orientalistikės tė Fakultetit tė Filologjisė tė Prishtinės, gjė qė nė njė masė tė madhe e ka zvetnuar kėtė pėrkthim !!! (Shih pjesėt 3 dhe 4, pėrkthyer nga Feti Mehdiu, dhe 7-8, pėrkthyer nga Isa Memishi dhe Bahri Aliu v.j.)

[7] Shejhul Islam Mustafa Sabri - “El Kavlul fasl” , fq. 64-65

[8] “Et-Tefsir vel mufessirune”, vėll. II, fq. 305

[9] Ibid, fq. 302

[10] Ibid , fq. 303

[11] Ibid, fq. 319