Sabri BAJGORA www.bajgora.com

 

TEFSIRI NĖ KOHĖN E SAHABĖVE

 

Allahu xh.sh. i zbriti Kur’anin famėlartė tė Dėrguarit tė Tij, udhėzim tė qartė dhe dritė e cila do t’i ndriēojė rrugėt e njerėzimit deri nė Ditėn e Gjykimit.

I Plotfuqishmi e urdhėroi tė dėrguarin e Tij qė kėtė Kur’an t’ua sqaronte shokėve dhe ymetit tė tij, kur i thotė:

وَأَنزَلْنَا إِلَيْكَ الذِّكْرَ لِتُبَيِّنَ لِلنَّاسِ مَا نُزِّلَ إِلَيْهِمْ وَلَعَلَّهُمْ يَتَفَكَّرُونَ

“…Ty ta zbritėm kėtė Kur’an, t’ua shpjegosh njerėzve atė qė u ėshtė shpallur atyre, me shpresė se do ta studiojnė”  (En-Nahl, 44), dhe

يَاأَيُّهَا الرَّسُولُ بَلِّغْ مَا أُنزِلَ إِلَيْكَ مِنْ رَبِّكَ وَإِنْ لَمْ تَفْعَلْ فَمَا بَلَّغْتَ رِسَالَتَهُ وَاللَّهُ يَعْصِمُكَ مِنْ النَّاسَِ

“O ti i dėrguar! Komunikoje atė qė t’u zbrit prej Zotiti tėnd, e nėse nuk e bėn (kumtimin nė tėrėsi), atėherė nuk e ke kryer misionin (revelatėn). Allahu tė garanton mbrojtjen prej njerėzve (prej armiqve)(El-Maide, 67).

Dhe vėrtet i Dėrguari i Allahut e zbatoi nė praktikė dhe iu pėrmbajt besnikėrisht kėtij urdhri hyjnor. Ai e pranoi shpalljen hyjnore pėr plot 23 vjet, dhe ishte shumė i vėmendshėm qė, ēdo paqartėsi qė paraqitej aty-kėtu rreth kuptimit tė drejtė tė ndonjė fjale a ajeti, t’ua sqaronte ashabėve tė tij menjėherė. Ashabėve ua sqaroi kuptimet e Kur’anit aq sa ata kishin nevojė, nė tė shumtėn e rasteve disa paqartėsi rreth kuptimit tė ndonjė ajeti. Kjo pra nuk nėnkupton se Muhammedi a.s. e sqaroi dhe e komentoi tėrė Kur’anin, por e sqaroi vetėm atė qė ishte e nevojshme pėr t’u kuptuar, dispozita tė cilat pastaj ashabėt i jetėsonin nė praktikėn e tyre tė pėrditshme.

Ashabėt e Resulullahit ishin njerėzit mė tė privilegjuar e mė tė zgjedhur tė kėtij Ymeti, meqenėse patėn rastin ta shoqėronin njeriun mė tė madh tė njerėzimit- Muhammedin a.s., tė cilin Allahu xh.sh. e dėrgoi udhėzues dhe mėshirė pėr botėn mbarė.

I Lartmadhėrishmi, i ka lavdėruar ashabėt e Resulullahut s.a.v.s. nė Kur’an kur thotė:

مُحَمَّدٌ رَسُولُ اللَّهِ وَالَّذِينَ مَعَهُ أَشِدَّاءُ عَلَى الْكُفَّارِ رُحَمَاءُ بَيْنَهُمْ

“Muhammedi ėshtė i dėrguar i Allahut, e ata qė janė me tė (ashabėt) janė tė ashpėr kundėr jobesimtarėve, janė tė mėshirshėm ndėrmjet vete…” (El-Fet-h, 29), dhe:

كُنْتُمْ خَيْرَ أُمَّةٍ أُخْرِجَتْ لِلنَّاسِ تَأْمُرُونَ بِالْمَعْرُوفِ وَتَنْهَوْنَ عَنْ الْمُنكَرِ وَتُؤْمِنُونَ بِاللَّهِ

“Ju jeni populli mė i dobishėm, i ardhur pėr tė mirėn e njerėzve, tė urdhėroni pėr tė mirė, tė ndaloni nga veprat e kėqija dhe tė besoni Allahun.” , (Ali Imran, 110)

Kurse i Dėrguari i Allahut pėr shokėt e vet ka thėnė: “Mos i shani ashabėt e mi, mos i shani ashabėt e mi, se pėr Atė nė Dorėn e tė Cilit ėshtė jeta ime, nėse ndonjė prej jush do tė jepte (shpenzonte) sasi tė arit sa kodra e Uhudit, nuk do tė arrinte mirėsinė e ndonjėrit prej tyre, madje as sa gysmėn e tyre.”[1]

S’ka dyshim qė ashabėt e Pejgamberit a.s. pėrgjithėsisht i kuptonin tė shumtėn e ajeteve kuranore dhe dispozitat qė dilnin nga kėto ajete, megjithėse kur ėshtė fjala pėr kuptimin e pėrpiktė tė disa ēėshtjeve tė fshehta kuptimore, ata kishin nevojė pėr sqarime shtesė dhe mė tė hollėsishme, pėr se drejtoheshin menjėherė tek i Dėrguari i Allahut. Atyre nuk u mjaftonte vetėm tė kuptonin fjalėt e Kur’anit, sepse, siē dihet, fjalėt kuranore nė kontekste tė ndryshme, po ashtu japin shpjegime dhe kuptime tė ndryshme.

Madje nė lidhje me kėtė, librat e tefsirit dhe ata tė shkencave kuranore, kanė regjistruar mospajtime nė mendimet e dijetarėve.

Kėshtu shohim se Ibni Halduni nė “Mukaddimen” e tij thotė: “Kur’ani zbriti nė gjuhėn e arabėve, nė formėn e retorikės sė tyre, kėshtu qė tė gjithė ata i kuptonin dhe i dinin kuptimet e fjalėve dhe mėnyrat e konstruksionit tė tyre”[2]

Ky mendim i Ibni Haldunit mendojmė qė ėshtė vlerėsim tepėr i lirė dhe i papeshuar mirė, sepse nuk ishin tė gjithė ashabėt nė tė njėjtin nivel tė dijes dhe tė tė kuptuarit tė gjuhės sė Kur’anit. A nuk i kanė regjistruar librat fjalėt e Omerit r.a., tė cilat i transmeton Ebu Abide nė “El-Fedail” nga Enesi r.a. tek thotė: Njė ditė, derisa Omeri r.a. ishte nė minber duke lexuar ajetin e 31 tė kaptinės Abese: “ Ve fakiheten ve ebba” – “Dhe pemė e kullosa”, tha: fjalėn “fakiheten”-“pemė” po e kuptojmė, po a thua ē’kuptim ka fjala “ebba”?!

Atėherė Omeri iu kthye vetvetes duke thėnė: “Vėrtet kjo ėshtė ngarkesė pėr ty, o Omer.”[3]

Pastaj ėshtė edhe nė njė rast tjetėr, tė cilin e ka regjistruar po ashtu Ebu Abide nėpėrmjet Muxhahidit e ky nga Ibni Abbasi, tė ketė thėnė: “Nuk e dija kuptimin e fjalės “Fatir” nė ajetin (Fatiru-s-semavati vel erd…)- (Esh-Shura, 11), derisa nuk erdhėn dy beduinė tek unė pėr t’ua dhėnė njė fetva, tė cilėt po grindeshin rreth pronėsisė sė njė pusi me ujė. Njėri prej tyre thoshte: “Ene fetartuha”- “Unė ia kam filluar i pari”, ndėrsa tjetri thoshte: “Ene ibtede’tuha”- “Unė ia kam filluar i pari”.[4]

Nėse Omeri r.a. nuk e dinte kuptimin e fjalės “ebba”, kurse komentatori mė i famshėm i Kur’anit, Ibni Abbasi, nuk e dinte kuptimin e fjalės “Fatir”, atėherė ashabėt e tjerė sigurisht qė kanė pasur edhe mė shumė paqartėsi tė tilla, prandaj mund tė themi edhe njė herė se fjalėt e Ibni Haldunit, duken pa vend dhe mendime tepėr tė lira, nė lidhje me tė kuptuarit e Kur’anit nga ashabėt.

Ja se ē’mendim tė kundėrt me Ibni Haldunin ka dhėnė Ibni Kutejbe, i cili jetoi me shekuj para Ibni Haldunit: “Arabėt nuk janė tė njėjtė nė tė kuptuarit e fjalėve tė paqarta dhe me kuptime tė shumta tė Kur’anit, por dikush prej tyre ėshtė mė i ngritur se tjetri, dhe si tė tillė e plotėsojnė njėri-tjetrin”

 

BURIMET E TEFSIRIT NĖ KOHĖN E SAHABĖVE

Nė kohėn e ashabėve, me tė cilėn nėnkuptohet koha pas vdekjes sė Resulullahut s..a.v.s., burime tė Tefsirit ishin:

1. Kur’ani fisnik

2. Syneti (Hadithi) i Pejgamberit a.s.

3. Fjalėt e ashabėve nga ixhtihadi i tyre personal, dhe

4. Transmetimet nga pjesėtarė tė “Ehli Kitab-it” qė kishin pranuar Islamin

 

VEĒORITĖ E TEFSIRIT NĖ KOHĖN E SAHABĖVE

Tefsiri nė kohėn e ashabėve dallohej me disa veēori ndėr tė cilat dijetarėt kanė numėruar:

- Nė kohėn e ashabėve, Kur’ani nuk ėshtė komentuar nė tėrėsi, por ėshtė komentuar vetėm ajo qė ishte mė e vėshtirė pėr t’u kuptuar. Atyre u mjaftonte kuptimi i pėrgjithėsuar rreth ndonjė dispozite pa hyrė nė detaje mė tė hollėsishme. Shembull tė tillė kemi rastin e Omerit r.a. tė cilin e kemi cekur mė parė rreth kuptimit tė fjalės “ebba”- “kullosa”. Ai konsideroi se tė zgjeruarit nė njohjen mė tė thellė tė kuptimit tė kėsaj fjale ishte ngarkesė pėr tė, prandaj i mjaftoi tė kuptonte se fjala ishte pėr njė mirėsi prej mirėsive tė shumta tė Allahut xh.sh. ndaj njeriut.

- Nė mesin e sahabėve kishte shumė pak mospajtime nė tė kuptuarit e domethėnieve tė Kur’anit, sepse shumica prej tyre ishin njohės shumė tė mirė tė gjuhės sė pastėr arabe. Po ashtu nė mesin e tyre nuk kishte kurrfarė zilie a xhelozie nėse ndonjėri ishte mė i ditur se tjetri nė ndonjė ēėshtje tė caktuar fetare. Ata mendimin e tjetrit e pranonin pa hezitim, kur u flente nė zemėr

- Tefsiri si shkencė e veēantė, nuk ishte mbledhur e as shkruar, por pėrcillej nė formė gojore si nė formė tė haditheve nga Resulullahu s.a.v.s.

- Ashabėt shumė pak u drejtoheshin pjesėtarėve tė “Ehli Kitab-it” pėr ndonjė sqarim nga librat e tyre tė shenjtė[5], por, edhe kur merrnin diēka prej tyre, ishin shumė tė vėmendshėm qė ai transmetim tė ishte nė pėrputhshmėri me Kur’anin dhe Synetin.

Ata gjithmonė nė mendje kishin fjalėt e Resulullahut rret kėtyre tregimeve israilite, kur i kishte porositur ashabėt: “Mos u besoni e as mos i pėrgėnjeshtroni ēifutėt, por thoni Ne besojmė nė Allahun dhe nė atė qė na ėshtė zbritur”

- Mendimet e sahabėve reth ndonjė dispozite juridike ishin mė tepėr mendime kolektive (ixhma’ė) tė dala nga konsultimi i ndėrsjellė sesa mendime individuale. Bejheki nė Sunenin e tij ka regjistrua fjalėt e Mejmun bin Mehranit tė ketė thėnė: “Nėse Ebu Bekrit i paraqitej ndonjė ēėshtje pėr ta zgjedhur, shikonte sė pari nė mos gjente zgjidhje nė Kur’an, nėse jo, atėherė shikonte nė hadithet e Resulullahut, e nėse as kėtu nuk gjente atė pėrgjigje, atėherė i konsultonte ashabėt e tjerė dhe i pyeste: A mos dini nėse Resulullahu e ka zgjidhur ndonjėherė kėtė ēėshtje. Ndodhte qė dikush t’i thoshte se po, i Dėrguari i Allahut ka vepruar nė kėtė rast kėshtu e kėshtu, dhe ai menjėherė e pranonte atė zgjedhje si tė kryer, e nėse pėrgjigjja ishte negative, atėherė ai mblidhte sahabėt mė tė mėdhenj e mė tė ditur dhe i konsultonte lidhur me atė ēėshtje. Vetėm pasi e merrnin vendimin sė bashku, atėherė gjykonte.[6]

Tė njėjtin veprim e bėnte edhe Omeri r.a. nė kohėn e sundimit tė tij

 

VLEFSHMĖRIA DISPOZITIVE E TRANSMETIMEVE NGA ASHABĖT

Dijetarėt islam, pa dallim, pajtohen rreth faktit se pas Resulullahut s.a.v.s, mė meritorėt dhe mė tė denjėt pėr tė komentuar Kur’anin fisnik ishin ashabėt e tij. Kjo nga shkaku se ata ishin dėshmitarė tė drejtėpėrdrejtė tė Shpalljes hyjnore, dhe nė tė shumtėn e rasteve dinin edhe shkakun e zbritjes sė ajeteve kuranore. Arsyeja tjetėr e besueshmėrisė sė transmetimeve nga ata ishte se ata, kurrė nuk jepnin ndonjė komentim pa pasur mbėshtetje nė Kur’an ose Sunnet. Janė tė njohura mendimet e tyre tė shprehura reth komentimeve tė ajeteve kuranore, nė ēka ishin shumė tė kujdesshėm qė sa mė shumė t’i iknin mendimeve tė tyre personale. Njė gjė e tillė erdhi nė shprehje, vetėm pasi tokat islame u zgjeruan nė atė masė, qė sahabėt u desh tė shpėrnguleshin gjthandej, qė njerėzve t’ua shpjegonin Islamin burimor.

Megjithatė nė mesin e dijetarėve hasim mospajtime dhe mendime tė ndryshme rreth hukmit tė transmetimit nga sahabiu, tė nxjerrė nga ixhtihadi i tyre personal.

Grupi i parė shkon nga ajo se transmetimet e ashabėve nga ixhtihadi i tyre personal e kanė gradėn:”Mevkuf”, qė do tė thotė se ai ėshtė mendim i tij i lirė, dhe meqenėse nuk ėshtė fjalė e dėgjuar nga Resulullahu s.a.v.s., ai mendim mund tė jetė i saktė ose jo i saktė.

Kurse grupi i dytė shkojnė nga fakti se komentimet personale tė ashabėve janė argumente tė pakontestueshme, duke u mbėshtetur na atė se ata ishin njerėzit mė tė afėrt me Pejgamberin a.s., ishin njerėz tė dashur tek Allahu xh.sh., ishin pjesėmarrės tė betejave mė tė lavdishme tė historisė islame, por nė tė njėjtėn kohė, mendjet e tyre ishin tė ndritura dhe shumė herė tė inspiruara nga nektari hyjnor, siē ishte rasti i Omerit r.a., propozimet e tė cilit, i kishte pėlqyer edhe vetė i Plotfuqishmi, duke sjellė edhe ajete dispozita siē ishte rasti i robėrve tė Bedrit, i mbulesės sė grave tė Resulullahuts.a.v.s, dhe marrja e “Mekami Ibrahim”, si vendfalje.

Nė lidhje me kėtė Hakimi nė “Mestedrekun” e tij thotė: “Le ta dijė ēdo studjues i hadithit se tefsiri (komentimi) i sahabiut i cili ka qenė dėshmitar i Shpalljes, sipas kritereve tė dy dijetarėt (aludon nė Buhariun dhe Muslimin) e ka gradėn (shkallėn) e hadithit “musned.”[7]

Pėr tė qartėsuar kėto pozicione mund tė konkludojmė se:

- Komentimi i sahabiut e ka gradėn “merfu’ė” vetėm nėse ai transmetim ndėrlidhet me ndonjė shkak tė zbritjes sė ndonjė ajeti tė caktuar, ose ai komentim nė tė cilin komenti i lirė nuk zė vend, ndėrsa nė atė komentim qė shfaqet edhe mendimi i tij, bazuar nė ixhtihad, pa e mbėshtetur atė mendim nė ndonjė nga thėniet e Pejgamberit a.s., atėherė ai komentim i tij i nėnshtrohet mundėsisė sė tė qenit mendim i saktė ose jo.

- Komentimi personal i ndonjė sahabiu, ka njė gradė tė veēantė respekti, nėse ai nuk del jashtė kornizave kuranore ose tė Synetit, sidomos nėse ka tė bėjė me ndonjė komentim gjuhėsor, sepse ashabėt vėrtet ishin njerėzit mė tė aftė pėr gjuhėn nė tė cilėn kishte zbritur Kur’ani. Shembull mė tė mirė pėr kėtė kemi Ibn Abbasin, i cili shquhej me diturine e tij tė thellė kur shumė fjalėve kuranore, u gjente mbėshtetje edhe nė poezinė arabe.

- Ndėrsa sa i pėrket vlerės sė tefsirit tė sahabiut do tė sjellim mendimin e Ibn Tejmijes i cili thotė: “Nėse dikush pyet se cila mėnyrė e komentimit ėshtė mė e mira, atėherė pėrgjigjja ėshtė: Rruga dhe mėnyra mė e saktė ėshtė tė komentuarit e Kur’anit me Kur’an, sepse ēka ka mbetur e paqartė nė ndonjė ajet, ėshtė sqaruar nė njė ajet tjetėr, ēka ka mbetur sqarim i shkurtėr nė njė vend, ėshtė sqaruar mė gjerėsisht nė njė vend tjetėr. Nėse nė Kur’an nuk gjen mė ajete tė tilla sqaruese, atėherė ktheju Synetit (hadithit) sepse ai ėshtė sqaruesi mė i mirė i Kur’anit. Madje nė lidhje me kėtė, imam Shafiu ka thėnė: “Ēdo gjė me tė cilėn ka gjykuar i Dėrguari a.s., ėshtė nga ajo qė ai e ka kuptuar prej Kur’anit”. Pastaj nėse nė Kur’an dhe Synet nuk gjejmė komentim nė lidhje me ndonjė ēėshtje, atėherė kthehemi tek fjalėt e ashabėve, sepse kėta, pas dy burimeve tė para, ishin njohėsit mė tė mirė lidhur me ēėshtjet e Librit tė Allahut, sidomos dijetarėt dhe mė tė mėdhenjtė prej tyre.”[8]

 

MUFESIRĖT MĖ TĖ NJOHUR NGA ASHABĖT

Pa dyshim, ashabėt ishin njerėzit mė fatlum tė kėtij ymeti, sepse patėn rastin tė shoqėroheshin me tė Dėrguarin e Allahut dhe tė merrnin pėr ēdo ditė nga burimi i nektarit profetik, kėshtu qė nė mesin e tyre disa u shquan pėr aftėsitė dhe afinitetet e tyre tė pashoqe, nė lidhje me disa nga komentimet e Librit tė Allahut.

Imam Sujutiu nė lidhje me kėtė, thotė: “Pėr afinitetin pėr tefsir u shquan dhjetė prej ashabėve: 4 hulefai rrashidinėt: Ebu Bekri, Omeri, Othmani dhe Aliu, pastaj Abdullah ibn Abbasi, Abdullah ibn Mes’udi, Ubejj bin Ka’bi, Zejd bin Thabiti, Ebu Musa el-Esh’ariu dhe Abdullah ibn Zubejri.” [9]

Sa u pėrket transmetimeve nga kėta tė dhjetė, shohim se transmetimet nga Ebu Bekri, Omeri dhe Othmani r.a., janė mė tė pakta nė krahasim me tė tjerėt, kjo sigurisht pėr shkak tė vdekjes sė tyre mė tė hershme, d.t.th. jo aq shumė vjet pas vdekjes sė Resulullahut s.a.v.s.. Transmetimet e pakta nga kėta tė tre lidhen edhe me faktin se njerėzit nė kohėn e tyre ishin nė pėrgjithėsi njohės tė mirė tė dispozitave tė Librit tė Allahut, po edhe pėr faktin se kėta tė tre patėn barrėn mė tė madhe tė pėrgjegjėsisė shtetėrore mbi supet e tyre, pasi atyre iu besua udhėheqja e muslimanėve, kėshtu qė nuk kishin kohė aq tė mjaftueshme tė merreshin me kėto transmetime.

Prej hulefai rrashidinėve, nė kėtė mes, pėrjashtim bėn vetėm Aliu r.a., sepse gjatė kohės sė hilafetit tė tij, njerėzit qė pėrqafonin Islamin, ishin tė shumtė dhe tokat islame ishin nė zgjerim e sipėr, kėshtu qė ndihej nevojė e madhe qė i pari i muslimanėve t’u jepte sqarime rreth disa komenteve tė Librit tė Allahut.

Ėshtė karakteristikė e kohės sė sundimit tė tij se tashmė po rritej edhe brezi i ri i fėmijėve tė ashabėve, tė cilėt ishin tė etshėm pėr njohuri tė reja rreth Kur’anit famėlartė, kurse tė kthyerit tek Aliu r.a. pėr kėto sqarime ishte i arsyeshėm kur dihet se ai ishte rritur nė shtėpinė e Pejgamberit a.s. dhe nė shumė raste kishte qenė dėshmitar i drejtpėrdrejtė i shpalljes qė i zbriste Muhammedit a.s. .

Sa u pėrket tė tjerėve nga kėta tė dhjetė, lirisht mund tė konstatojmė se mė tė njohurit pėr transmetime janė Abdullah ibn Abbasi, Abdullah ibn Mes’udi dhe Ubejj bin Ka’bi, tė cilėt, nėse ua bashkojmė edhe Aliun r.a., kanė mė sė shumti transmetime nga lėmi i tefsirit.

Tre tė tjerėt, Zejd bin Thabiti, Ebi Musa el-Esh’ariu dhe Abdullah ibn Zubejri, kanė mė pak transmetime se katėrshi i madh i lartpėrmendur, kėshtu qė do tė pėrqendrohemi nė ndriēimin e biografisė sė kėtyre katėr mė tė njohurve, qė njihen pėr mė sė shumti transmetime: Ibn Abbasit, Ibni Mes’udit, Aliut r.a. dhe Ubejj bin Ka’bit.

 

ABDULLAH IBN ABBAS r.a. – (vdiē 68 h.)

Biografi e shkurtėr

Emri i tij i plotė ėshtė Abdullah ibn Abbas bin Abdul Muttalib bin Hashim el Kureshij el Hashimij.

U lind nė Mekė 3 vjet para hixhretit. Qė nga fėmijėria e tij e hershme ishte pranė ngrohtėsisė sė prehrit tė Pejgamberit a.s., sigurisht nga fakti i lidhjes sė ngushtė familjare, sepse ishin djem axhallarėsh mes vetes.

Kur vdiq i Dėrguari i Allahut, Ibni Abbasi kishte 13 vjet. Nė kohėn e hilafetit tė Aliut r.a., mori postin e mėkėmbėsit tė Basrės, kurse pas vrasjes sė tij, u kthye nė Hixhaz. Vdiq nė Taif nė vitin 68. Ky vit i vdekjes merret si mė i sigurt, ndonėse ka edhe historianė qė mendojnė se ai vdiq nė vitin 65 e disa nė vitin 67.

 

Vlera dhe pozita e tij nė dije

Abdullah ibn Abbasi njihet me ofiqin “Terxhumanul Kur’an”-Komentator i Kur’anit”, pastaj me “Hibrul Ummeh”- “Ngjyra e Ymetit” dhe me tjetrin “Bahrul Ilmi”-“Det i diturisė”[10].

Pa dyshim ishte mė i dijshmi dhe mė i famshmi ndėr ashabėt sa i pėrket komentimit tė Kur’anit, poezisė arabe dhe shkencave tė tjera fetare.

U shoqėrua me ashabėt mė tė mėdhenj, prej tė cilėve mėsoi shumė nga hadithet e Pejgamberit, tė cilat nuk kishte pasur rastin t’i dėgjonte prej tij.

Fjala e tij nė komentim ishte fjala e fundit, sepse ishte vėrtet njė oqean i pafund i dijes nė shumė lėmenj. E si tė mos ishte kur i Dėrguari i Allahut kishte bėrė dua pėr tė: “O Zot, bėje tė dijshėm nė ēėshtjet e fesė dhe mėsoja komentimin”, kurse nė njė rivajet tjetėr: “… mėsoja Librin”, e nė njė tjetėr: “…dhuroji urtėsinė”.[11] Nė kėtė drejtim, vėrtet mbeti i pakrahasueshėm dhe i paarritshėm.

Ishte i dashur dhe tepėr i respektuar nga tė gjithė ashabėt. Madje Omeri r.a. e mbante pėrherė pranė vetes dhe kishte besim tė madh nė dijen e tij tė thellė nė fe. Ai shpesh i thoshte: “Ti je mė fytyrėndrituri prej tė rinjve tanė, mė i moralshmi prej tyre dhe mė i dituri pėr librin e Allahut”, kurse ashabėve tė mėdhenj pėr tė u thoshte: “Ky ėshtė djalosh i pjekur, vėrtet ka njė gjuhė kureshtare, stil tė tė pyeturit dhe mendje tė zgjuar”

 

Dėshmitė e ashabėve dhe tė tabiinjve pėr dijen e tij

Aliu r.a. pėr Ibni Abbasin dhe tefsirin e tij ka thėnė: “Ibni Abbasi, sikur tė vėshtronte nė tė fshehtėn nėpėrmjet njė perdeje tė tejdukshme”

Ibni Mes’udi pėr tė ka thėnė: “Ibni Abbasi ėshtė komentuesi mė i mirė i Kur’anit” [12]

Ibni Abbasi rrėfen se si njė ditė Omeri r.a. e kishte marrė pranė vetes nė njė tubim ku ishin veteranėt e luftės sė Bedrit, dhe, kur disa prej tyre e panė Ibni Abbasin aq tė ri nė mesin e tyre, u prekėn dhe i thanė Omerit: Pėrse gjithnjė e merr kėtė djalosh pranė vetes nė tubimet tona, kur edhe ne kemi djem tė moshės sė tij, por ata nuk i lejon tė marrin pjesė me ne?” Atėherė Omeri ua ktheu: “Sepse ky djalosh ėshtė ai qė e njihni se ēfarė ėshtė” (duke aluduar dijen dhe zgjuarsinė e tij).” Dhe kur njė ditė tjetėr, Omeri r.a. mė ftoi nė njė tubim tė tyre, e kuptova se mė kishte ftuar vetėm qė para tyre t’i demonstroja njohuritė e mia. Omeri r.a. u ngrit dhe i pyeti veteranėt e luftės sė Bedrit: “Ē’thoni pėr fjalėt e Allahut “Idha xhae nasrullahi vel fet’h…”? deri nė fund tė kaptinės “En-Nasr”.

Disa prej tyre thanė: “Allahu na ka urdhėruar ta falėnderojmė Atė dhe tė kėrkojmė falje prej tij (istigfar), pasi na mundėsoi tė ngadhėnjejmė dhe ta ēlirojmė Mekėn”, kurse tė tjerėt heshtėn. Atėherė Omeri r.a. m’u drejtua me fjalėt:

- A mendon kėshtu edhe ti, Ibni Abbas?

- Jo, - ia ktheva unė.

- Po atėherė ē’thoni ju pėr kėto fjalė tė Allahut? – m’u drejtua prapė Omeri r.a.

- Ky ėshtė paralajmėrim i vdekjes sė Resulullahut s.a.v.s., ia ktheva unė, sepse pas fitores dhe ngadhėnjimit, ai urdhėrohej ta madhėronte Zotin xh.sh. dhe tė kėrkonte falje prej Tij (nė prag tė vdekjes).

Atėherė Omeri u ngrit e tha: - As unė nuk di pėr komentim tjetėr pėrveē kėtij qė thua ti, o Ibni Abbas”.

Tėrė kjo tregon se vėrtet Ibni Abbasi ishte i zgjuar, i menēur, por mbi tė gjitha zemrėn, shpirtin dhe mendjen e tij e kishte pėrfshirė mirėsia e duasė sė Pejgamberit a.s. kur ishte lutur pėr tė: “O Zot, bėje tė dijshėm nė ēėshtjet e fesė dhe mėsoja komentimin.”

Nxėnėsi i tij, Muxhahidi, po ashtu njėri prej komentatorėve mė tė mėdhenj tė Kur’anit nga gjenerata e tabiinjve, pėr tė ka thėnė: ”Kur komentonte diēka ai nė fytyrėn e tij do tė shihje vetėm dritė”.

Muxhahidi thotė po ashtu: “Ibni Abbasi quhej “Bahrul Ilmi-Det i diturisė”, pėr shkak tė diturisė sė madhe e tė thellė qė posedonte”.

I ėshtė thėnė Tavusit: Je dhėnė pas shoqėrimit tė kėtij djaloshi (d.t.th. pas Ibn Abbasit) dhe i ke lėnė ashabėt mė tė mėdhenj, kurse ai ėshtė pėrgjigjur: “Vėrtet unė i kam parė me sytė e mi mbi 70 ashabė tė Resulullahut s.a.v.s. kur nė njė ndenje tė tyre nuk kanė rėnė nė ujdi rreth njė ēėshtjeje, atėherė janė kthyer dhe e kanė pranuar mendimin e Ibn Abbasit.” [13]

 

 Disa nga komentimet e Ibn Abbasit nė tefsir

- Ėshtė pyetur Ibn Abbasi rreth ajeteve 27-29 tė kaptinės “El-Kasas”:

قَالَ إِنِّي أُرِيدُ أَنْ أُنكِحَكَ إِحْدَى ابْنَتَيَّ هَاتَيْنِ عَلَى أَنْ تَأْجُرَنِي ثَمَانِيَةَ حِجَجٍ فَإِنْ أَتْمَمْتَ عَشْرًا فَمِنْ عِنْدِكَ وَمَا أُرِيدُ أَنْ أَشُقَّ عَلَيْكَ سَتَجِدُنِي إِنْ شَاءَ اللَّهُ مِنْ الصَّالِحِينَ. قَالَ ذَلِكَ بَيْنِي وَبَيْنَكَ أَيَّمَا الْأَجَلَيْنِ قَضَيْتُ فَلَا عُدْوَانَ عَلَيَّ وَاللَّهُ عَلَى مَا نَقُولُ وَكِيلٌ. فَلَمَّا قَضَى مُوسَى الْأَجَلَ وَسَارَ بِأَهْلِه...ِ

“Ai (Shuajbi) tha: “Unė dėshiroj tė tė martoj ty me njėrėn prej kėtyre dy vajzave tė mia, me kusht qė tė mė shėrbesh tetė vjet, e nėse i plotėson dhjetė, ai ėshtė vullneti yt, e unė nuk dėshiroj tė tė rėndoj, e nė dashtė Allahu, ti do tė gjesh tek unė mirėkuptim. Ai (Musai) tha: “Kjo le tė mbetet mes meje e teje, e cilindo prej afateve qė do ta kryej, nuk do tė ketė pėrgjegjėsi pėr mua. Pėr kėtė qė po themi, Allahu ėshtė garantues. E kur Musai e kreu afatin dhe udhėtoi me familjen e vet…”, se cilin prej dy premtimeve e ka mbajtur Musai a.s. kur Shuajbi a.s. i propozoi atij qė tė qėndronte e t’i shėrbente, Ibn Abbasi qe pėrgjigjur: “E ka mbajtur premtimin mė tė madh dhe mė tė mirė (dhjetvjetėshin, shėnim yni), sepse kur i Dėrguari i Allahut premton, edhe e mban premtimin.”

- Transmeton Taberiu nga Ibn Abbasi tė ketė thėnė nė lidhje me ajetin 59 tė kaptinės “El-Bekare”:

فَأَنزَلْنَا عَلَى الَّذِينَ ظَلَمُوا رِجْزًا مِنْ السَّمَاءِ بِمَا كَانُوا يَفْسُقُونَ

“…E Ne, pėr shkak se ata kundėrshtuan, lėshuam nga qielli njė dėnim kundėr atyre qė ishin mizorė”,

“Sa herė ėshtė pėrmendur nė Kur’an, fjala “Er-Rrixhsu” nėnkupton ndėshkimin.”

- Po ashtu transmeton Taberiu nga Ibn Abbasi tė ketė thėnė nė lidhje me ajetin 268 tė kaptinės “El-Bekare”:

الشَّيْطَانُ يَعِدُكُمْ الْفَقْرَ وَيَأْمُرُكُمْ بِالْفَحْشَاءِ وَاللَّهُ يَعِدُكُمْ مَغْفِرَةً مِنْهُ وَفَضْلًا

“Djalli ju frikėson nga varfėria dhe ju urdhėron pėr tė kėqija, e Allahu ju premton falje (tė mėkateve) e begati…”

“Nė kėtė ajet, dy gjėra janė prej Allahut e dy prej shejtanit. Shejtani ju frikėson me varfėri dhe ju thotė: Mos e shpenzo pasurinė tėnde, por mbaje se ajo tė duhet, dhe njėkohėsisht ju urdhėron pėr punė tė ndyra e tė kėqija, kurse Allahu ju premton falje (magfiret) pas kėtyre mėkateve, dhe si shtesė tė fisnikėrisė sė Tij, ju premton furnizim tė pėrhershėm”.[14]

 

Rrugėt e transmetimit nga Ibni Abbasi

Meqenėse Ibni Abbasi ishte mė i famshmi ndėr ashabėt nė lėmin e Tefsirit, edhe transmetimet prej tij ishin tė shumta, por me kalimin e kohės nėn emrin e tij u trilluan aq shumė gjėra, saqė dijetarėt u desh qė tė marrin masa tė rrepta sigurie kur transmetonin diēka nga emri i Ibni Abbasit, sepse u pėrzien transmetimet e vėrteta me ato tė dobėta dhe tė trilluara.

Dijetarėt qė u morėn me shkencėn e “Ilmul Xherhi vet’adili”, klasifikuan shumė qartė rrugėn e transmetimeve nga Ibni Abbasi; disa prej tė cilave janė tė forta dhe tė vėrteta e disa tė dobėta e tė papranueshme.

 

Rrugėt e pranueshme tė transmetimeve nga Ibni Abbasi:

1. Rruga e transmetimit nėpėrmjet Muavije bin Salihut nga Ali bin Ebi Talha e ky nga Ibn Abbasi.

Ka thėnė Imam Ahmed ibn Hanbeli: “Nė Egjipt gjendet njė fletė e tefsirit tė cilėn e ka transmetuar Ali bin Ebi Talha, saqė, po tė shkonte ndokush nė Egjipt pėr tė, nuk do tė ishte e tepėrt.”[15]

Nė kėtė rrugė transmetimi nga Ibni Abbasi ėshtė mbėshtetur edhe Buhariu nė Sahihun e tij.

Po ashtu edhe Ibn Xheri et Taberiu ka shfrytėzuar me tė madhe transmetimet nga Ibni Abbasi nėpėrmjet kėsaj vije transmetimi.

Me njė fjalė, rruga mė e saktė dhe mė e pranuar nga Ibni Abbasi ėshtė kjo. Mjafton qė dijetarėt mė eminentė, si Buhariu, Taberiu, Ibni Haxheri, Imam Ahmedi etj. janė mbėshtetur nė transmetimet e kėsaj rruge deri tek Ibni Abbasi.

2. Transmetimet nėpėrmjet Kajs bin Muslimit nga Ata’ė bin Saibi, ky nga Seid bin Xhubejri e ky nga Ibn Abbasi.

Edhe kjo rrugė pėr nga saktėsia e isnadeve ėshtė e pranuar sipas kritereve tė Buhariut dhe tė Muslimit.

3. Transmetimet nėpėrmjet Ibn Is’hakut nga Muhammed bin Ebi Muhammed, shėrbėtor i familjes sė Zejd bin Thabitit, ky nga Ikrime ose nga Seid bin Xhubejri e ky nga Ibn Abasi.

Edhe kjo rrugė transmetimi, vargun e transmetuesve e ka tė shėndoshė, dhe e kanė shfrytėzuar Taberiu dhe Ibn Ebi Hatemi.

 

Rrugėt e dobėta dhe ato tė papranueshme tė transmetimit nga Ibn Abbasi:

1. Rruga e transmetimit nėpėrmjet Abdullah bin Xhurejxhit e ky nga Ibn Abbasi. Nė tė ka transmetime tė shėndosha, po edhe tė dobėta, pa kurrfarė klasifikimi.

2. Transmetimet nga Dahhak bin Mezahimi e ky nga Ibni Abbasi. Edhe kjo rrugė ka shkėputje nė isnad dhe ėshtė e papranueshme.

3. Transmetimet nga Atije el Avfi e ky nga Ibn Abbasi. Edhe kjo rrugė konsiderohet e dobėt dhe e papranueshme.

4. Rruga e transmetimit nėpėrmjet Muhammed bin Saib el Kelbiut nga Ebi Salihu e ky nga Ibni Abbasi, ėshtė padyshim vija mė e dobėta dhe mė e papranueshmja.

Zaten edhe tefsiri qė i ėshtė mveshur Ibni Abbasit e tė cilin e ka mbledhur Fejruz Abadi, autori i “Kamusul Muhit” dhe e ka quajtur “Tenvirul mikbas fi tefsiri Ibni Abbas”, ėshtė vetėm nga kjo rrugė transmetimi, nėpėrmjet Muhammed bin Mervanit (Es-Suddi-s-Sagir), ky nga Kelbiu e ky nga Ebi Salihu. Pėr kėtė rrugė transmetimi imam Sujutiu ka thėnė: “Nėse rrugės sė transmetimit tė Kelbiut, i bashkėngjiten edhe transmetimet e Suddiut, atėherė ajo ėshtė seri e gėnjeshtrave.” [16]

 

Shkaqet pse ky tefsiri dhe shumė transmetime tė tjera i janė mveshur emrit tė Ibni Abbasit

Ibni Abbasit iu mveshėn pa tė drejtė shumė prej thėnieve nė tefsir, mu nga fakti qė disa njerėz tė dobėt nga karakteri dhe nga mungesa e njė ndėrgjegjeje tė pastėr, dėshironin tė pėrfitonin famė nga emri i madh i Ibn Abbasit.

Kėtu nuk duhet harruar as fakti se dinastia abasite ishte prej lozės sė Ibni Abbasit, kėshtu qė shumė prej njerėzve servilė, duke dėshiruar tė afroheshin pranė sundimtarėve abasinj, shpifnin e trillonin thėnie, gjoja tė transmetuara nga Ibni Abbasi[17], andaj imam Shafiu me plot tė drejtė konstaton: “Nga Ibni Abbasi nė lėmin e tefsirit nuk mund tė merren si tė vėrteta mė shumė se 100 transmetime”[18]

Kjo do tė thotė se shumė prej transmetimeve qė iu mveshėn Ibni Abbasit, nė realitet as qė kanė tė bėjnė fare me tė.

 

ABDULLAH IBN MES’UD r.a. – (vdiē 32 h.)

Biografi e shkurtėr

Ky ėshtė Abdullah ibn Mes’ud bin Gafil bin Habib el Hudhelij r.a.

Ishte ndėr tė parėt qė pėrqafuan Islamin. Transmeton A’ėmeshi nga Kasim Abdurrahmani e ky nga babai i tij, tė ketė thėnė: “Ka thėnė Abdullahu, d.m.th. Ibni Mes’udi: “Mė ke parė mua tė gjashtin qė e kam pranuar Islamin. Nuk kishte nė fytyrėn e tokės muslimanė tė tjerė pos nesh”.

Ishte mė i dijshmi ndėr ashabėt nė dispozitat e Librit tė Allahut; muhkem-muteshabih, hallall-haram, shkaqet e zbritjes, tregimet dhe shembujt kuranorė, etj.

Ishte si njė hije e pandashme e Resulullahut, duke qenė nė shėrbimin e tij ditė e natė, dhe pėr kėtė arsye llogaritet si njėri ndėr mė njohurit me shpalljen nė mesin e ashabėve.

Ėshtė i pari qė kėndoi Kur’an haptazi para kurejshėve nė Mekė pas tė Dėrguarit tė Allahut, dhe pėr kėtė shkak pėrjetoi tortura tė rėnda prej tyre.

Ishte aq i afėrt me Pejgamberin a.s., saqė shumėkush mendonte se edhe ky ishte njė prej anėtarėve tė familjes sė Pejgamberit-“Ehli Bejt”.

Emigroi nė Abisini, pastaj nė Medinė, ishte pjesėmarrės i luftės sė Bedrit, Uhudit, Hendekut, i Bej’atu Rridvan, ndėrsa pas vdekjes sė Resulullahut s.a.v.s., edhe i luftės sė Jermukut.

Ky qe ai qė vrau pėrfundimisht Ebu Xhehlin. I Dėrguari a.s. e ka pėrgėzuar me Xhennet.

Nė kohėn e hilafetit tė Omerit dhe tė Osmanit ishte pėrgjegjės i Arkės shtetėrore nė Kufė, pastaj u kthye nė Medinė dhe nė vitin 32 hixhri vdiq. Ėshtė varrosur nė Xhennetul bekijj. Kur vdiq, ishte nė moshėn 60 vjeē.

 

Vlera dhe pozita e tij nė dije

Siē cekėm mė lart, Ibni Mes’udi ishte ndėr mė tė dijshmit prej ashabėve pėr Kur’anin. I Dėrguari i Allahut kishte dėshirė tė dėgjonte prej tij kėndimin e Kur’anit, kėshtu qė njė ditė kishte kėrkuar nga ai qė t’i lexonte diēka nga kaptina En-Nisa’ė.

- Si tė tė lexoj ty, o i Dėrguar, kur ty tė ka zbritur, - i kishte thėnė Ibni Mes’udi.

- Po, por kam dėshirė ta dėgjoj prej tė tjerėve, - ia ktheu Resulullahu.

Dhe fillova tė kėndoj, thotė Ibni Mes’udi - derisa arrita tek fjalėt e Allahut : “Dhe si do tė jetė gjendja e atyre (qė nuk besuan), kur Ne do tė sjellim dėshmitarė pėr ēdo popull, e ty do tė tė sjellim si dėshmitar pėr ata (qė nuk besuan) ?”. (En-Nisa’ė, 41), atėherė pashė se tė Dėrguarit tė Allahut iu mbushėn sytė me lot.

I Dėrguari i Allahut thoshte: “Kush dėshiron tė lexojė (mėsojė) Kur’anin ashtu siē ėshtė zbritur, le tė marrė kėndimin nga Ibn Ummu Abdi (d.t.th. Ibni Mes’udi)” [19]

I Dėrguari i Allahut pėr tė kishte thėnė: “Abdullah Ibn Mes’udi ėshtė mė i rėndė nė Mizan sesa kodra e Uhudit”[20]

Nė njė hadith tjetėr, i Dėrguari i Allahut ka thėnė: “Merreni Kur’anin prej 4 vetave: prej Abdullah Ibn Mes’udit, Muadh bin Xhebelit, Ubejj bin Ka’bit dhe prej Salimit”.[21]

Kur Omeri r.a. e dėrgoi nė Kufė, u shkroi popullit tė saj: “Unė jua dėrgova Ammar bin Jasirin udhėheqės, kurse Abdullah Ibn Mes’udin mėsues dhe kėshilltar. Kėta tė dy janė mė tė zgjedhurit prej ashabėve tė Pejgamberit a.s., janė pjesėmarrės tė luftės sė Bedrit dhe kėrkoj nga ju qė t’i pasoni, t’u bindeni fjalėve dhe kėshillave tė tyre.”[22]

Dhe Abdullah ibn Mes’udi, sapo arriti nė Kufė, filloi tė mėsonte banorėt e saj nė shkencėn e Hadithit, Tefsirit dhe Fikh. Ishte njėkohėsisht edhe gjykatės i tyre dhe themelues i shkollės sė mendimit racional pėr ndonjė ēėshtje juridike, nėse pėr tė nuk ekzistonte tekst i prerė as nė Kur’an e as nė Synet.

Nė kohėn e hilafetit tė Aliut, kur ky arriti nė Kufė, banorėt e saj u tubuan rreth tij, ia pėrmendėn disa thėnie tė Ibni Mes’udit dhe i thanė: “O i pari i muslimanėve. Nuk kemi parė njeri mė tė moralshėm, mė tė butė pėr kėshillim, mė tė mirė pėr bashkėbisedues e as mė tė devotshėm se Ibni Mes’udi.” Atėherė Aliu u tha: “Ju pėrbej nė Allahun, a janė kėto fjalė qė ju burojnė nga zemra”, Po, - ia kthyen ata. Atėherė Aliu r.a. tha: “O Allah, dėshmo se edhe unė them ashtu siē thanė kėta, madje edhe mė shumė”. [23]

Dėshmitė e ashabėve pėr Ibni Mes’udin janė tė shumta dhe ėshtė e pamundur tė ceken tė gjitha, sepse vėrtet Abdullahu ishte njė det i pafund i dijes rreth Librit tė Allahut.

Transmeton Ibėn Xherir et Taberiu nga Abdullah bin Mes’udi tė ketė thėnė: “Pėr Zotin, nuk ka ajet nė Kur’an qė ka zbritur e tė mos e di se pėr kė ka zbritur dhe ku ka zbritur. Dhe, po tė dija se dikush ėshtė mė i dijshėm se unė pėr Librin e Allahut dhe po tė ekzistonte mundėsia pėr tė arritur tek ai, do tė shkoja pa hezituar”.[24]

 

Disa nga komentimet e Ibn Mes’udit nė tefsir

Njohuria e Abdullah ibn Mes’udit rreth Librit tė Allahut ishte e gjithanshme dhe gjithėpėrfshirėse, pėr se dėshmojnė edhe vetė ashabėt mė tė mėdhenj, nė mesin e tyre Omeri r.a.

Pėr tė parė kėtė dituri kaq tė madhe qė i qe dhuruar Ibn Mes’udit nga ana e Allahut xh.sh., shkurtimisht do tė sjellim disa shembuj tė komentimeve tė tij.

Njė natė tė errėt, Omeri r.a. e ndalon njė karvan qė ia kishte mėsyrė Mekės, pa ditur se nė mesin e udhėtarėve ishte edhe Ibn Mes’udi. Ai nėpėrmjet kėshilltarit tė tij ua kishte bėrė disa pyetje udhėtarėve tė kėtij karvani, pėr tė testuar aftėsitė e tyre nė Islam. Pyetja e parė e Omerit ishte:

- Cili ajet kuranor ėshtė mė madhėshtori?

Ibn Mes’udi qe pėrgjigjur:

اللَّهُ لَا إِلَهَ إِلَّا هُوَ الْحَيُّ الْقَيُّومُ لَا تَأْخُذُهُ سِنَةٌ وَلَا نَوْم ...ٌ

“Allahu ėshtė Njė, nuk ka zot tjetėr pėrveē Tij. Ai ėshtė mbikėqyrės i pėrhershėm dhe i pėrjetshėm. Atė nuk e kap as kotje e as gjumė…” deri nė fund tė ajetit 255 tė kaptinės “El-Bekare”.

 Pyetja e dytė ishte:

- Cili ajet kuranor ėshtė mė i pėrsosuri?

Ibn Mes’udi qe pėrgjigjur:

إِنَّ اللَّهَ يَأْمُرُ بِالْعَدْلِ وَالإِحْسَانِ وَإِيتَاءِ ذِي الْقُرْبَى وَيَنْهَى عَنْ الْفَحْشَاءِ وَالْمُنكَرِ وَالْبَغْيِ

 يَعِظُكُمْ لَعَلَّكُمْ تَذَكَّرُونَ

 “Vėrtet Allahu urdhėron drejtėsi, bamirėsi, ndihmė tė afėrmve.” (El-Nahl, 90)

Pyetja e tretė e Omerit ishte:

- Cili ajet i Kur’anit ėshtė mė gjithėpėrfshirėsi?

Ibn Mes’udi qe pėrgjigjur:

فَمَنْ يَعْمَلْ مِثْقَالَ ذَرَّةٍ خَيْرًا يَرَه.وَمَنْ يَعْمَلْ مِثْقَالَ ذَرَّةٍ شَرًّا يَرَه

“E kush bėn ndonjė tė mirė, qė peshon sa grimca, atė do ta gjejė. Dhe kush bėn ndonjė tė keqe, qė peshon sa grimca, atė do ta gjejė.” (Ez-Zelzele, 7-8)

Pyetja e katėrt e Omerit ishte:

- Cili ajet i Kur’anit ėshtė mė frikėsuesi?

Ibn Mes’udi qe pėrgjigjur:

لَيْسَ بِأَمَانِيِّكُمْ وَلَا أَمَانِيِّ أَهْلِ الْكِتَابِ مَنْ يَعْمَلْ سُوءًا يُجْزَ بِهِ وَلَا يَجِدْ لَهُ مِنْ دُونِ اللَّهِ وَلِيًّا وَلَا نَصِيرًا

“Nuk ėshtė (shpėtim) sipas shpresave tuaja e as sipas shpresave tė ithtarėve tė Librit. Kushdo qė bėn keq, do tė ndėshkohet me tė dhe nuk do tė gjejė pos Allahut, as mik e as ndihmės.” (En-Nisa’ė, 123)

Pyetja e pestė e Omerit ishte:

- Cili ajet i Kur’anit ėshtė mė shpresėdhėnėsi?

Ndėrsa Ibn Mes’udi qe pėrgjigjur:

قُلْ يَاعِبَادِي الَّذِينَ أَسْرَفُوا عَلَى أَنْفُسِهِمْ لَا تَقْنَطُوا مِنْ رَحْمَةِ اللَّهِ إِنَّ اللَّهَ يَغْفِرُ الذُّنُوبَ جَمِيعًا

 إِنَّهُ هُوَ الْغَفُورُ الرَّحِيمُ

“Thuaj: O robėt e Mi, qė e keni ngarkuar veten me shumė gabime, mos e humbni shpresėn ndaj mėshirės sė Allahut, sepse vėrtet Allahu i fal tė gjitha mėkatet. Ai njėmend fal shumė dhe ėshtė mėshirues.” (Ez-Zumer, 53)

Kėto pėrgjigje aq tė shpejta dhe aq tė mprehta zgjuan kureshtjen e Omerit r.a. dhe pa njė pa dy iu drejtua delegacionit tė karvanit: Nė mesin tuaj sigurisht gjendet Abdullah ibn Mes’udi!, dhe kėtė ata ia pohuan.[25]

Omeri r.a. nga kėto pėrgjigje kishte kuptuar se ishin pėrgjigje tė njė alimi tė madh, dhe e diti mirė se ai mund tė ishte vetėm Abdullah ibn Mes’udi.

 

Rrugėt e transmetimit nga Abdullah Ibn Mes’udi

Abdullah Ibn Mes’udi pas Ibni Abbasit, vjen i dyti nė radhė prej ashabėve tė Pejgamberit a.s. pėr transmetimet e tij nė tefsir. Nga Ibni Mes’udi ka mė shumė transmetime sesa nga Aliu r.a.

Banorėt e Kufės patėn fatin mė tė madh tė merrnin njohuri prej tij, pasi njė kohė tė gjatė qėndroi nė mesin e tyre. Shumė prej nxėnėsve tė tij pėrhapėn dijen e Ibni Mes’udit anekėnd Botės Islame, madje nė histori janė tė njohur nxėnėsit e shkollės sė Ibni Mes’udit.

Meqenėse transmetimet prej tij nė lėmin e tefsirit janė tė shumta, ėshtė e natyrshme qė edhe rrugėt e transmetimit deri tek ai tė jenė po ashtu tė shuma. Disa prej tyre janė tė shėndosha dhe besnikėrisht tė transmetuara, e disa prej tyre janė pak mė tė dobėta.

 

Rrugėt e pranueshme tė transmetimeve nga Ibn Mes’udi:

1. Rruga e transmetimit nėpėrmjet Sulejman el A’ėmeshit nga Ebi Duha, ky nga Mesruku e ky nga Ibni Mes’udi. Kjo ėshtė rruga mė e saktė e transmetimit nga Ibni Mes’udi. Imam Buhariu ėshtė mbėshtetur nė tė mė sė shumti nė Sahihun e tij.

2. Rruga nėpėrmjet Muxhahidit, nga Ebi Muameri e ky nga Ibni Mes’udi, dhe kjo po ashtu ėshtė prej rrugėve tė pranuara ku nuk ka dobėsi. Buhariu ėshtė mbėshtetur po ashtu edhe nė kėtė rrugė tė tranmsetimit nga ai.

3. Rruga nėpėrmjet A’ėmeshit nga Ebi Vaili, e ky nga Ibni Mes’udi . Edhe kjo ėshtė njė prej rrugėve tė shėndosha nė transmetim nga Ibni Mes’udi. Buhariu e ka shfrytėzuar edhe kėtė rrugė transmetimi nga ai.

4. Rruga e transmetimit nėpėrmjet Ismail bin Abdullahut (Es-Suddi el Kebir), ky nga Murre el Hemdani e ky nga Ibni Mes’udi.

Nėpėrmjet kėsaj vije kanė transmetuar Hakimi nė Mustedrekun e tij si dhe Ibn Xherir et Taberiu nė tefsirin e tij.

 

Rrugėt jo tė preferuara tė transmetimit nga Ibn Mes’udi:

1. Rruga e transmetimit qė shkon nėpėrmjet Ebi Rrevkit nga Dahhaku e ky nga Ibni Mes’udi, nuk ėshtė e preferueshme, sepse Dahhaku nuk e ka takuar Ibni Mes’udin, kėshtu qė ka shkėputje nė mes tyre, ani pse Ibni Xheriri transmeton edhe nėpėrmjet kėsaj vije transmetimi.

 

ALI IBN EBI TALIB r.a. – (vdiq 40 h.)

Biografi e shkurtėr

Ky ėshtė Ali ibn Ebi Talib bin Abdul Muttalib. Ėshtė njėri prej dhjetė tė pėrgėzuarve me Xhennet, dhe ėshtė halifi i katėrt prej hulefai rrashidinėve. Ėshtė djalė axhe i Pejgamberit a.s.. Njihet edhe me ofiqin “Ebul Hasen”.

Islamin e pranoi qysh kur ishte fėmijė, dhe, meqenėse u rrit nė shtėpinė e Pejgamberit a.s., ishte shumė e natyrshme qė tė brumosej me idealet mė tė larta. Edukimi i tij ishte nė frymėn e Kur’anit dhe pranė ngrohtėsisė sė familjes sė Pejgamberit a.s.. Mori pjesė nė tė gjitha betejat qė zhvilloi i Dėrguari i Allahut pėrveē asaj tė Tebukut, kur Pejgamberi a.s. e la zėvendės tė tij nė Medinė.

Afėrsia farefisnore me tė Dėrguarin a.s., si dhe edukimi nė shtėpinė e tij, i mundėsuan Aliut r.a. qė tė arrinte dituri tė madhe, saqė tė konsiderohet si njė oqean i pafund i dijes, i guximit dhe i trimėrisė. Ishte autoritet i pakontestueshėm nė nxjerrjen e dispozitave nga Libri i Allahut.

I Dėrguari a.s., kur ia besoi punėn e kadiut nė Jemen, u lut pėr tė me fjalėt: “O Zot, dhuroji urtėsi nė oratori dhe udhėzoje zemrėn e tij”.

 

Vlera dhe pozita e tij nė dije

I Dėrguari i Allahut e donte sė tepėrmi Aliun r.a., saqė i kishte thėnė: “Ti pėr mua je sikurse Haruni pėr Musanė, pėrveēqė pas meje nuk ka mė pejgamber (tė dėrguar)” [26]

Kur Pejgamberi a.s. i vėllazėroi ashabėt nė mes tyre, i tha atij: “Ti je vėllai im nė kėtė botė dhe nė Ahiret.”[27]

Aliu r.a. ishte njeri i guximshėm dhe luftėtar i paepur e sypatrembur. Nė ditėn e ēlirimit tė Hajberit, kur tė gjithė ashabėt po pritnin pa durim se kujt do t’i jepej flamuri udhėheqės, pasi qė Pejgamberi a.s. kishte thėnė: “Flamurin do t’ia jap njė njeriu qė e do Allahun dhe tė Dėrguarin e Tij, po edhe Allahu dhe i Dėrguari i Tij e duan atė, dhe nėpėrmjet duarve tė tij Allahu do t’ua mundėsojė fitoren muslimanėve”, dhe tė gjithė ashabėt po pritnin pa durim se kush do tė ishte ky fatlum, kur i Dėrguari i Allahut tha: “Ma thirrni Aliun”, dhe atij ia dorėzoi flamurin…” [28]

Allahu xh.sh. i dhuroi Aliut r.a. zgjuarsi tė paparė, kėshtu qė vendimi i tij pėr ndonjė ēėshtje tė fesė pėrherė merrej nė konsideratė. Ishte burim i dijes edhe pėr shumicėn e ashabėve tė Pejgamberit a.s.

Ja dėshmitė e disa prej tyre pėr tė:

Transmetohet nga Ibni Abbasi tė ketė thėnė: “Kėto njohuri tė tefsirit qė i kam pėr Librin e Allahut, i kam marrė nga Aliu”.

Rrėfen Abdullah ibn Mes’udi dhe thotė: “Bisedonim ndėrmjet nesh me ashabėt dhe pėrfunduam se gjykuesi mė i mirė i ēėshtjeve tė fesė nė Medinė, ėshtė Aliu r.a”.

Transmeton Muameri nga Vehbe bin Abdil-lah bin ebi Tufejl tė ketė thėnė: “Kam qenė dėshmitar nė njė ligjėratė tė Aliut, kur ai ka thėnė: “Pėr Zotin, nuk ka pyetje qė tė ma parashtroni, e tė mos ju pėrgjigjem. Mė pyetni pėr Librin e Allahut, se pėr Zotin nuk ka ajet nė Kur’an qė ka zbritur e tė mos e di se a ka zbritur natėn apo ditėn, nė tokė apo nė det.[29]

U vra nė Kufė nga dora e havarixhit Abdurrahman bin Melxhem, nė vitin 40 pas hixhretit, nė moshėn 63 vjeē.

 

Disa nga komentimet e Ali Ibn Ebi Talibit nė tefsir

Nė lidhje me komentimin e ajetit 67 tė kaptinės “Ez-Zuhruf”:

الْأَخِلَّاءُ يَوْمَئِذٍ بَعْضُهُمْ لِبَعْضٍ عَدُوٌّ إِلَّا الْمُتَّقِينَ

“Atė ditė shokėt e ngushtė do tė jenė armiq tė njėri-tjetrit, pėrveē atyre qė ishin tė sinqertė nė miqėsi”

transmetohet nga Aliu r.a. tė ketė thėnė: “Janė dy besimtarė shokė tė ngushtė mes vete dhe dy pabesimtarė po ashtu shokė tė ngushtė mes vete. Njėri prej dy shokėve besimtarė vdes dhe pėrgėzohet me Xhennet. Ai nė ato ēaste tė pėrgėzimit e kujton shokun e vet nė kėtė dunja dhe thotė: O Zoti im! Vėrtet shoku im filani mė ka urdhėruar (kėshilluar) qė tė tė respektoj Ty dhe tė Dėrguarin Tėnd. Mė urdhėronte nė punė tė mira dhe mė ndalonte nga tė kėqijat. Mė pėrkujtonte vazhdimisht se unė do tė tė takoja Ty. Prandaj o Allah mos e humb atė dhe mundėsoja ta shohė kėtė qė mua ma dėftove. Jij i kėnaqur ndaj tij ashtu siē ishe i kėnaqur ndaj meje. Atėherė i thuhet atij: Shko, sepse po ta dije se ēfarė mirėsish ka ai shok i yti  tek Unė, do tė gėzoheshe (qeshje) shumė dhe do tė qaje pak. Pastaj edhe ai shoku i mirė besimtar qė ishte nė dunja, vdes, dhe Allahu i bashkon shpirtrat e tė dyve dhe u thuhet: Le ta pėrshėndesė secili prej jush njėri-tjetrin, dhe kėta tė dy i thonė njėri-tjetrit: Vėrtet ishe vėlla, shok dhe mik i mirė.

Ndėrsa kur tė vdes njėri prej atyre dy shokėve pabesimtarė dhe i dėftohet se ėshtė banor i Xhehennemit, atėherė e kujton shokun e Tij dhe thotė: O Zot, Shoku im filani, mė urdhėronte (kėshillonte) nė mėkate ndaj Teje, dhe ndaj tė Dėrguarit Tėnd. Mė urdhėronte nė punė tė kėqija dhe mė ndalonte nga punėt e mira. Gjithnjė mė thoshte se unė nuk do tė tė takojė Ty. Prandaj o Zot, tė lutem mos e udhėzo atė pas meje, derisa t’ia dėftosh atė qė mua ma dėftove, dhe tė hidhėrohesh ndaj tij ashtu siē u hidhėrove ndaj meje. Ndėrkohė, vdes edhe ai pabesimtari qė ende ishte nė jetėn e dunjasė, dhe Allahu i bashkon shpirtrat e tė dyve dhe u thuhet: Tash drejtojuni njėri-tjetrit se ēfarė keni pėr t’i thėnė, dhe secili prej tyre i thotė tjetrit. Vėrtet ishe vėlla, shok dhe mik i keq”[30]

 

Rrugėt e transmetimit nga Aliu r.a.

Meqenėse Aliu r.a. ishte njeri me peshė dhe i rėndėsishėm, sepse ishte edhe anėtar i familjes profetike, pastaj halife i muslimanėve e nė anėn tjetėr edhe komandant i shquar ushtarak, dhe, mbi tė gjitha kėto, ishte dėshmitar i zbritjes sė Kur’anit nė shtėpinė e Pejgamberit a.s., prandaj ėshtė shumė e natyrshme qė shumė transmetime nė tefsir t’i mvishen emrit tė tij.

Nė anėn tjetėr, “Gulatu Shiah”- Shiinjtė ekstrem, pėrpiqeshin tė pėrfitonin nė emėr tė tij, dhė pėr kėtė trilluan aq shumė gjėra nė llogari tė Aliut, saqė dijetarėt patėn njė detyrė mjaft delikate dhe tė vėshtirė tė sqaronin rrugėt e shėndosha tė transmetimeve nga ai.

Kjo ishte arsyeja qė dijetarėt mė tė shumtėn e rasteve i hodhėn poshtė transmetimet nga Aliu, pėrveē nėse transmetimet ishin nėpėrmjet rrugėve tė shėndosha nga aspekti i vargut tė isnadit deri tek Aliu.

 

Rrugėt e besueshme tė transmetimit nga Aliu r.a.

1. Rruga e transmetimit nėpėrmjet Hishamit nga Muhammed bin Sirini, ky nga Abide e Selmani e ky nga Aliu.

Nga ky varg transmetuesish ka marrė Buhariu nė Sahihun e tij.

2. Rruga nėpėrmjet Ibni ebil Husejn, nga Ebi Tufejli e ky nga Aliu.

Edhe kjo rrugė transmetimi ėshtė e saktė dhe kėtė e ka shfrytėzuar Ibni Ujejne nė tefsirin e tij.

3. Rruga nėpėrmjet Zuhriut nga Ali Zejnul Abidin, ky nga babai i tij Husejni e ky nga babai i tij Aliu r.a.

Kjo rrugė transmetimi ėshtė shumė e saktė dhe e sigurt, por nuk ėshtė aq e afirmuar pėr shkak tė trillimeve qė i janė mveshur Ali Zejnul Abidinit, sepse ishte pasardhės i Ehli Bejtit dhe shiinjtė e keqpėrdorėn tej mase emrin e tij duke trilluar gjėra tė paqena pėr Aliun. Kjo ka ndikuar qė dijetarėt tė jenė mė tė rezervuar kur ėshtė fjala pėr kėtė rrugė transmetimi deri tek Aliu r.a.

 

UBEJJ BIN KA’BI r.a. – (vdiē 32 h.)

Biografi e shkurtėr

Ky ėshtė Ubejj bin Ka’b bin Kajs el Ensarij el Hazrexhij.

Me prejardhje ishte hebre nga Jethribi (Medina e ardhshme) dhe ishte njėri ndėr priftėrinjtė e hebrenjve tė Jethribit. Megjithėkėtė, zemra e tij kurrsesi tė prehej nė besimin e devijuar nga hebrenjtė, prandaj me net tė tėra meditonte si tė gjente rrugėdalje nga ky lėmsh i anktheve qė e kishin kapluar. Njė natė derisa endej rrugėve tė Jethribit, fsheruazi dėgjoi njė dialog nė shtėpinė e Sa’d bin Rrebiut, se njė i dėrguar i Zotit ishte shfaqur nė Mekė dhe thėrriste nė Islam. Dhe kjo ishte e mjaftueshme qė Ubejji menjėherė ta shfaqte Islamin e tij, t’i bashkėngjitej delegacionit tė medinasve qė tė merrte pjesė nė Beslidhjen e parė tė Akabės, me Resululahun s.a.v.s. Tashmė kontaktet ishin tė vazhdueshme dhe, pas emigrimit tė Resulullahut nė Medinė, ai ishte si njė hije e pandashme e tij. Kjo zaten ishte shkak qė ai tė ishte shumė i afėrt dhe i dashur tek Muhammedi a.s., meqenėse i Dėrguari i Allahut kishte parė tek ai zgjuarsinė dhe sinqeritetin e njė besimtari tė devotshėm. Ai madje ia besoi tė ishte edhe njėri prej shkruesve tė Vahjit. Mori pjesė nė tė gjitha luftėrat qė zhvilloi i Dėguari i Allahut, nė Bedėr, Uhud, nė luftėn e Hendekut, nė ēlirimin e Mekės etj.

Nė lidhje me vitin e vdekjes sė tij, ka mospajtime ndėr historianėt. Disa thonė se ai vdiq nė vitin 22 h., por ėshtė mė i saktė mendimi se ai ka vdekur nė vitin 32 h. nė kohėn e sundimit tė Osmanit r.a.. Nė lidhje me vdekjen e tij kemi njė transmetim nga Ibn Damureh, i cili thotė: “I kam parė banorėt e Medinės duke shkuar turma-turma nėpėr rrugė, dhe pyeta: Ē’ėshtė puna e kėtyre njerėzve, nga shkojnė kėta? Atėherė njėri mė pyeti:

- A nuk je banor i Medinės?

- Jo, - ia ktheva unė, - thotė Ibn Damureh. Atėherė ai person mė tha: Sot ka vdekur “zotėria i muslimanėve, Ubejj bin Ka’bi”.

 

Vlera dhe pozita e tij nė dije

Pejgamberi a.s. e quajti me ofiqin “Ebul Mundhir”, kurse Omeri r.a. me ofiqin “Ebu Tufejl”.

Pejgamberi a.s. pėr tė ka thėnė: “Mė i miri prej jush nė lexim tė Kur’anit ėshtė Ubejji”, kurse Omeri r.a. e lavdėroi me fjalėt: “Ubejji ėshtė zotėria i muslimanėve”, sepse ai vėrtet ishte zotėri i lexuesve tė Kur’anit.

Nė hadithin tw cilin e kemi pwrmendur edhe tek Abdullah ibn Mes’udi, i Dėrguari i Allahut ka thėnė: “Merreni Kur’anin prej 4 vetave: prej Abdullah Ibn Mes’udit, Salimit, Zejd bin Thabitit dhe Ubejj bin Ka’bit”.

Njė ditė i Dėrguari i Allahut iu drejtua Ubejjt me fjalėt: “Allahu mė ka urdhėruar qė tė ta lexoj ty kaptinėn “El-Bejjineh” – (Lem jekuni lledhine keferu min ehlil kitabi hatta te’ėtihumul bejjineh…). Atėherė Ubejji, i emocionuar, i tha: A tė ka urdhėruar Allahu xh.sh. qė personalisht tė ma lexosh mua? Dhe, kur i Dėrguari i Allahut ia pohoi njė gjė tė tillė, ai qau nga gėzimi pėr kėtė nder dhe privilegj tė madh.[31]

-Njė ditė tjetėr, derisa i Dėrguari i Allahut ishte duke falur namaz, iu ngatėrrua njė ajet, dhe pas pėrfundimit tė namazit, iu drejtua Ubejjit: “A u fale me ne?” – Po, - ia ktheu Ubejji.

-“Atėherė ē’tė pengoi qė tė reagoje (me pėrmirėsim)”, ia ktheu i Dėrguari i Allahut.[32]

Kjo mbase ėshtė dėshmia mė e fortė pėr respektin e madh qė gėzonte ky tek Resulullahu s.a.v.s..

- Derisa ishin duke ndenjur nė njė tubim, i Dėrguari i Allahut iu drejtua Ubejjit: “Cili ėshtė ajeti mė madhėshtor nė Kur’an, o Ubejj?” Ky pa hamendje i tha: “Allahu ėshtė Njė, nuk ka zot tjetėr pėrveē Tij. Ai ėshtė mbikėqyrės i pėrhershėm dhe i pėrjetshėm. Atė nuk e kap as kotje e as gjumė…” deri nė fund tė ajetit 255 tė kaptinės “El-Bekare” (Tesbih dova, shėnim yni). Atėherė i Dėrguari i Allahut i kėnaqur nga njė pėrgjigje e tij, u lut pėr tė dhe tha: “Ty do tė tė lehtėsohet dituria, o Eba Mundhir”. [33]

Gjatė kohės sė hilafetit tė Omerit r.a. dhe me propozimin e tij, meqenėse ishte mė i dijshmi i kėtij Ymeti nė leximin e Kur’anit, pėr ē’gjė kishte dėshmuar edhe vetė Pejgamberi a.s., ishte imami i parė qė u priu muslimanėve nė faljen e namazit tė teravive me xhemat.

Ishte po ashtu njohės i thellė i dispozitave tė Sheriatit. Transmetohet nga Sha’biu tė ketė thėnė: “Prej ashabėve tė Pejgamberit a.s., qė merreshin me gjykimin e ēėshtjeve, ishin 6 veta: Omeri, Aliu, Abdullah ibn Mes’udi, Ubejj bin Ka’bi, Zejd bin Thabiti dhe Ebi Musa el-Esh’ariu”.

Ubejji, si theksuam mė parė, para se tė hynte nė Islam, ushtronte detyrėn e priftit-murgut ēifut dhe ishte nė dijeni tė plotė pėr pėrmbajtjen e librave tė vjetėr, si Tevrati, Inxhili etj.

Njohuritė e mėparshme pėr librat e mėhershėm i zgjeroi pastaj edhe me njohuritė rreth Kur’anit, kėshtu qė ishte njohės i pėrpiktė i ajeteve nasih dhe mensuh, pastaj pėr shkaqet e zbritjes sė ajeteve ose sureve, radhitjen e kaptinave kuranore etj.

 

Disa nga komentimet e Ubejj bin Ka’bit nė tefsir

- Nė lidhje me ajetin kuranor:

كَانَ النَّاسُ أُمَّةً وَاحِدَةً فَبَعَثَ اللَّهُ النَّبِيِّينَ مُبَشِّرِينَ وَمُنذِرِينَ وَأَنزَلَ مَعَهُمْ الْكِتَابَ بِالْحَقِّ لِيَحْكُمَ بَيْنَ النَّاسِ فِيمَا اخْتَلَفُوا فِيهِ

“Njerėzit ishin njė popull (tė fesė sė natyrshme islame-fitres) e (kur u pėrēanė) Allahu dėrgoi pejgamberė pėrgėzues dhe qortues, dhe atyre Ai u zbriti edhe librin me fakte tė sakta, pėr tė gjykuar pėr atė qė u kundėrshtuan ndėrmjet veti…”

(El-Bekare, 213)

Ubejji ka thėnė: “I gjithė njerėzimi ishte njė Ymet i vetėm kur shpirtrat u paraqitėn para Allahut dhe iu bindėn vetėm Atij se e njohin pėr Zot. Mirėpo, pas Ademit a.s., ata u ndanė nė shumė grupe dhe shumė prej tyre devijuan nga e vėrteta. Kjo ishte arsyeja qė Allahu xh.sh. tė dėrgonte vazhdimisht pejgamberė pėr t’ua tėrhequr atyre vėrejtjen.”

- Nė lidhje me ajetin 77 tė kaptinės “El-Furkan”:

قُلْ مَا يَعْبَأُ بِكُمْ رَبِّي لَوْلَا دُعَاؤُكُمْ

“Thuaj: “Zoti im as nuk do tė kujdesej pėr ju, sikur tė mos ishte lutja juaj (kur gjendeni nė vėshtirėsi…)”,

Ubejji ka thėnė (komentuar): “Kjo ėshtė lufta nė Ditėn e Bedrit.”

Ndėrsa nė lidhje me komentimin e ajetit 164 tė kaptinės “El-Bekare”

وَتَصْرِيفِ الرِّيَاحِ

“ … nė qarkullimin e erėrave…",

transmetohet nga Ubejji tė ketė thėnė: “Sa herė qė ėshtė pėrdorur fjala “Er-Rijah” nė Kur’an, nėnkupton mėshirėn, kurse sa herė qė ėshtė pėrdorur “Er-Rrihu” nėnkupton ndėshkimin.”[34]

 

Rrugėt e besueshme tė transmetimit nga Ubejj bin Ka’bi

Sikur edhe tek tre tė parėt, po ashtu edhe emrit tė Ubejjit iu mveshėn shumė transmetime tė paqena nė tefsir, kėshtu qė dijetarėt me anė tė hulumtimeve serioze, disa prej kėtyre rrugėve tė transmetimit i konstatuan si tė shėndosha dhe tė besueshme.

1. Rruga e transmetimit nėpėrmjet Ebi Xha’fer er-Rraziut nga Rrebi’ė bin Enesi, ky nga Ebu Alijete e ky nga Ubejj bin Ka’bi.

Kjo rrugė ėshtė shumė e saktė nė vargun e transmetuesve, dhe e kanė shfrytėzuar Hakimi nė Mustedrekun e tij si dhe imam Ahmed ibn Hanbeli nė Musnedin e tij. Shumė prej transmetimeve tė tij, janė nxjerrė mu nga kjo rrugė.

2. Rruga e transmetimit nėpėrmjet Vekiut nga Sufjani, ky nga Abdullah bin Muhammed bin Akili, ky nga Tufejl bin Ubejji e ky nga babai i tij Ubejj bin Ka’bi.

Kėtė rrugė e ka shfrytėzuar po ashtu Imam Ahmed ibn Hanbeli nė Musnedin e tij, ani pse pėr njėrin prej transmetuesve nė kėtė varg, mė saktėsisht pėr Abdullah bin Muhamed bin Akilin, fliten disa fjalė pėr saktėsinė e hifzit (memories) sė tij, edhe pse nga dijetarėt konsiderohet si i besueshėm.

***

Kėta janė 4 nga ashabėt mė tė njohur pėr rivajete nga tefsiri, megjithėse edhe tė tjerėt kanė transmetime, por mė tė pakta.

Nuk mund tė mos pėrmenden nė kėtė rast emrat e Enes bin Malikut, Abdullah ibn Omerit, Ebu Hurejres, Xhabir bin Abdullahut, Abdullah bin Amr ibnul Asit, Muadh bin Xhebelit, Aishes r.a. etj., tė cilėt kanė po ashtu disa transmetime shumė tė vlefshme nė lėmin e tefsirit.[1] Transmeton Muslimi nė kapitullin “Fedailus-Sahabeh” Kreu: ”Ndalimi i sharjes sė ashabėve” 4/1964.

[2]  Shih “Mukaddime li Ibni Haldun”, fq. 489, Kajro 1327 h.

[3] Dr. Muhammed Husejn edh-Dhehebi “Et-Tefsiru vel Mufessirune”, vėll. I, fq. 84, Kajro 1985.

[4] Po aty, fq. 113

[5] Dr. Abdullah Shehate. “Ulumu-t-Tefsir”, fq. 17, Kajro 2001.

[6] Dr. Xhemal Mustafa Abdulhamid en-Nexh-xhar “Menahixh tefsirijje”, fq. 155-158, Kajro, 2000.

[7] Shih “El Mustedrek” tė Hakimit, vėll. I-rė, fq. 13.

[8] Ibn Tejmije “Mukaddime fi Usuli-tTefsir”, fq. 93.

[9] Imam Xhelaluddin Es-Sujuti “El Itkanu fi Ulumil Kur’an”, vėll. 2, fq. 412 , Bejrut 1987

[10] Dr. Hasen Junis Hasen Abidu “Dirasat ve mebahith fi tarihi-t-tefsir ve menahixhi-l-mufessirin”, fq. 35, Kajro 1992

[11] Transmeton Buhariu nė kapitullin “ Mbi biografinė e Ibni Abbasit” (2/306)

[12] Transmeton Bejhekiu nė “Ed-Delail”

[13] “Ulumu-t-Tefsir”, fq. 153, Kajro 2001

[14] Nė lidhje me kėta shembuj tė komenteve tė Ibn Abbasit shih: “Ulumu-t-Tefsir”, fq. 155-156

[15] “El Itkanu fi Ulumil Kur’an”  vėll. II, fq. 415.

[16] “El Itkanu fi Ulumil Kur’an”, vėll. II fq. 416

[17] Dr. Abdul Mun’im en-Nimr, “Ilmu-t-Tefsir”, fq.26, Kajro-Bejrut 1985.

[18] Dr. Xhum’ah Ali Abdulkadir “Zadu-r-Rragibin fi menahixhil mufesirin”, fq. 22 , Kajro 1986.

[19] “Et-Tefsir vel Mufessirune”, vėll. I, fq. 84, Kajro 1985.

[20] Muhammed bin Ahmed edh-Dhehebi  “Ma’rifetul Kurra’ė el Kibar ala et- Tabekati vel A’ėsar”, vėll. I, fq. 34,  Bejrut 1404 h.

[21] “Dirasat ve mebahith…”, fq. 41, (Buhariu 2/307) dhe (Muslimi (16/18)

[22] “Ulumu-t-Tefsir”, fq. 155-156

[23] “Et-Tefsir vel Mufessirune”, vėll. I, fq. 85.

[24] Muhammed Abduladhim Ez-Zerkani “Menahilil Irfan fi Ulumil Kur’an”, vėll. II, fq. 18< Kajro-Bejrut 1980.

[25] Abdurrahman Rafet el Basha “Fragmente nga jeta e sahabėve”, pjesa II, fq. 24-25, Prishtinė, 1996.

[26] Muttefekun alejhi; (Buhariu 2/299 dhe Muslimi 15/176).

[27]  “Et-Tefsir vel mufessirune”, vėll. I, fq. 88

[28] Muttefekun alejhi; (Buhariu 2/299 kreu mbi biografinė e Aliut r.a.), dhe (Muslimi 15/176, kreu mbi vlerėn e Aliut r.a.)

[29] “Dirasat ve mebahith…”, fq. 45

[30] Dr. Muhammed Abdurrahim “Tefsiru-s-Sahabeti”, fq, 17, Kajro 1991

[31] Transmetojnė Buhariu dhe Muslimi

[32] Transmeton Ebu Davudi

[33] Transmeton Muslimi

[34] “Tefsiru-s-Sahabeti”, fq, 19.