Sabri BAJGORA www.bajgora.com

QĖNDRIMI I ISLAMIT NDAJ SKLLAVĖRISĖ

 

          Islami si fe e paqes, e mėshirės, e dashurisė dhe e barazisė, qė nė fillim tė shpalljes, proklamoi principet e larta dhe fisnike tė cilat jetės sė njeriut i dhanė ngjyrėn dhe kuptimin e saj tė vėrtetė.

          Feja qė proklamon dashuri ndėrnjerėzore fund e krye,assesi nuk mund tė quhet fe e dhunės, fe ekspansioniste apo fe agresore,siē pėrpiqen ta paraqesin atė armiqtė e Islamit. Pėrkundrazi, Allahu xh.sh. me mesazhin e Tij tė fundit hyjnor, drejtuar njerėzimit, na bėri me dije se Islamin, qė do tė thotė paqe e mirėqenie, e zgjodhi si rrugė udhėzimi pėr mbarė njerėzimin, kur thotė:                   { إن الدين عند الله الاسلام }

 “ Fe e vetme e pranuar tek Allahu, ėshtė feja Islame “ - ( Ali Imran - 19)

             { فمن يبتغى غير الاسلام ديناً فلن يقبل منه و هو فى الاخرة من الخاسرين }      : dhe

“ E kush kėrkon  fe tjetėr  pėrveē fesė islame, atij kurrsesi nuk i pranohet dhe ai nė botėn tjetėr do tė jetė prej tė humburve ( tė dėshpėruarve) “ - ( Ali Imran - 85)        

          Pasi qė Islami ėshtė fe universale, e cila i drejtohet mbarė njerėzimit, ka marrė mbi vete pėrgjegjėsinė e pėrgėnjeshtrimit tė nocioneve dhe tendencave tė gabueshme e qėllimkėqija, tė cilat kanė mbizotėruar nė mendjet e pjesėtarėve tė religjioneve tė tjera,tė cilat fatkeqėsisht sollėn mosdurimin, mostolerancėn dhe paragjykimin  urryes racor.

          Pasi Islami i ka rikthyer njeriut dinjitetin dhe lirinė e vėrtetė e tė mirėfilltė,kryesisht ėshtė pėrpjekur qė tė pėrforcojė lidhjet nė mes njerėzve duke zhdukur paragjykimet pėr epėrsinė ndaj njėri - tjetrit.

          Mesazhi i qartė i Islamit ndaj kėsaj barabarėsie nuk mund tė krahasohet me asnjė legjislacion fetar a shekular. Shikuar nga ky kėndvėshtrim, i Plotfuqishmi nė Kur’an thotė:

{ يا أيها الناس إنا خلقناكم من ذكرٍ و أنثى و جعلناكم شعوباً و قبائل لتعارفوا إن أكرمكم عند الله أتقياكم }

“ O ju njerėz, vėrtet Ne ju krijuam ju prej njė mashkulli dhe njė femre, ju bėmė popuj e fise qė tė njiheni mdėrmjet vete, e s’ka dyshim se tek Allahu mė i ndershmi ndėr ju ėshtė ai qė mė tepėr ėshtė ruajtur (nga tė kėqijat)...”  -   (El Huxhurat - 13)                             

          Nė kėtė ajet kuranor Allahu xh.sh.,i drejtohet tėrė njerėzimit sipas origjinės sė tyre nga Ademi dhe Hava, e jo vetėm ndonjė fisi a nacionaliteti tė caktuar. Nisur nga kjo barabarėsi, askush nuk bėn tė tentojė superioritet dhe supremacion nė baza  racore,tė ngjyrės a tė gjuhės ndaj njėri-tjetrit.

          Vetėm nė kėtė mėnyrė shpirti i njeriut mund tė ndiejė e tė kuptojė kėtė parim kaq tė lartė, pėr t’i ērrėnjosur njėherė e pėrgjithmonė paragjykimet tradicionale, hegjemoniste tė njė previlegji special nė ēdo popull.

          Dallimi i vetėm sipas ajetit tė sipėrtheksuar ėshtė nė devocionin dhe afrimin me vepra tė mira ndaj Krijuesit tė kėsaj ekzistence.

          Me gjithė kėtė proklamim tė barabarėsė gjithėnjerėzore, ata qė nė shpirt e kanė mėrinė ndaj kėsaj feje, si nė tė kaluarėn, ashtu edhe sot, nuk prajnė sė shpifuri intriga e insinuata tė llojllojshme me tė vetmin qėllim,qė ta thyejnė moralin dhe tė fusin dyshim, huti e mosbesim nė gjeneratat e reja islame ndaj fesė sė tyre. Tė gjitha kėto pėrpjekje kanė pėr qėllim shtyrjen e popullatės islame nė greminėn e pakthim tė mosbesimit.

          Nė mesin e kėtyre intrigave tė ndyta,ėshtė edhe ajo qė mundohen ta fusin nė mendjet e njerėzve gjoja se Islami e lejon robėrinė , gjė qė sipas koncepcioneve dhe paragjykimeve tė tyre ėshtė cenim dhe diskriminim  i qartė ndaj lirive dhe tė drejtave elementare tė ēdo njeriu.

          Rezultat i kėtyre shpifjeve ėshtė fakti se pothuajse nė mbarė botėn islame, dijetarėve shpeshherė u bėhen pyetje provokative si p.sh: Si mund ta lejojė Islami robėrinė ?! A mos Islami dėshiron t’i ndajė njerėzit nė zotėrinj dhe robėr ?! A mos ndoshta Allahu xh.sh. i Cili e fisnikėroi krijesėn njerėzore, dėshiron qė kjo krijesė tė shitet nė tregun e plaēkave , si ēdo mall tjetėr dhe, pėr ē’arsye, nėse Allahu  nuk e pėlqen njė gjė tė tillė, nuk e ndaloi robėrinė-skllavėrinė me urdhėr tė prerė kuranor ashtu siē bėri kur i ndaloi kamatėn, alkoolin, bixhozin, prostitucionin etj. ?!!

          S’ka dyshim se ēdo njeri  i  menēur, nėse lirohet nga fanatizmi  i  verbėr ekstrem dhe nga paragjykimet e errėta e tė pabaza, do tė kuptojė fare lehtė realitetin, madje nė bazė tė argumeneteve tė forta, sepse Programit Hyjnor nuk mund t’i mvishet asnjė e metė. Nė lidhje me kėtė Allahu xh.sh. thotė :

{ يا أهل الكتاب قد جاءكم رسولنا يبين لكم كثيراً مما كنتم تخفون من الكتاب و يعفوا عن كثيرٍ، قد جاءكم من الله نورٌ و كتاب مبين يهدى به الله من اتبع رضوانه سبل السلام و يخرجكم من الظلمات إلى النور بإذنه و يهديهم إلى صراط مستقيم }

 “O ithtarė tė librit, juve ju erdhi i dėrguari Ynė, qė ju sqaron shumė nga ajo qė fshihnit prej librit,e pėr shumė nuk u jep sqarime. Juve ju erdhi nga Allahu dritė dhe libėr i qartė. Allahu e vė me atė (Kur’anin) nė rrugėt e shpėtimit atė qė ndjek  kėnaqėsinė e Tij,  dhe me ndihmėn e Tij i nxjerr ata prej errėsirave nė dritė dhe udhėzon nė njė rrugė qė ėshtė e drejtė “.

                                                                                                          ( El Maide 15,16)

          Pėr ta parashtruar kėtė ēėshtje kaq tė ndjeshme e delikate nė prizėm tė argumenteve tė mirėfillta, patjetėr, sė pari duhet t’i ēasemi  nga shumė aspekte , nė mėnyrė qė t’u japim pėrgjigje meritore tė gjithė atyre qė janė skeptikė dhe ende janė tė luhatshėm nė tė vėrtetat e pakontestueshme tė kėsaj feje tė ndritshme.

          Sė pari do tė kthehemi prapa nė histori , pėr tė bėrė njė vrojtim tė shkurtėr historik se nė ē’mėnyrė ishte i rregulluar sistemi  i  skllavėrisė-robėrisė nė shoqėritė e mėhershme, para Islamit.

SISTEMI I SKLLAVĖRISĖ NĖ INDI

          Religjioni brahman i ndan njerėzit nė disa grupe (kategori). Pėrderisa “brahmanėt” ose klerikėt e tyre i vendos nė kulm, shtresėn e ulėt e vendos nė fund. Natyrisht, shtresa tė ulėta konsiderohen skllevėrit- robėrit, tė cilėt nuk  i  gėzojnė as tė drejtat mė elementare njerėzore, qoftė nga aspekti  i  pasurisė , qoftė pėr shkollim.

          Sipas botėkuptimeve tė tyre, brahmani duhet tė respektohet sipas origjinės!

SISTEMI I SKLLAVĖRISĖ TE GREKĖT E VJETĖR

          Grekėt mendonin se tė huajt (jogrekėt) janė tė lindur pėr  skllevėr tė tyre. Nė Athinė ka ekzistuar tregu pėr shitblerjn e skllevėrve. Sipas tyre , anulimi i skllavėrisė do tė thoshte edhe fshirja e Athinės nga ekzistenca !

          Pėr ēudi, edhe dy filozofėt e mėdhenj antikė : Platoni dhe Aristoteli, kishin mendimet e tyre rreth skllavėrisė. Derisa Platoni e urrente skllavėrimin e grekut nga greku, ai e pranonte atė pėr tė huajt , pėr shkak se disa popuj ende nuk kishin intelekt tė pėrsosur. Aristoteli, njerėzit i ndante  tė lirė nga natyra dhe nė skllevėr. Kėta tė fundit janė krijuar pėr t’u shėrbyer tė parėve. Aristoteli e konsideron skllavėrinė si sistem tė nevojshėm pėr funksionimin e shtetit.

          Nė Greqinė e vjetėr, skllevėrit e liruar kanė qenė tė privuar nga tė drejtat politike nė shoqėri.

SISTEMI  I  SKLLAVĖRISĖ  TE  ROMAKĖT

          Romakėt mendonin se vetėm ata ishin krijuar pėr tė qenė udhėheqės tė botės, kurse popujt e tjerė konsideroheshin si barbarė dhe duhej t’u shėrbenin vetėm atyre.

          Ligjet e tyre johumane dhe jonjerėzore u lejonin ēfarėdo sjelljesh shtazarake me skllevėrit.

          Skllavi nė shoqėrinė romake nuk ka mundur tė posedojė asgjė, as tė trashėgojė  e as tė lėrė trashėgim. Pasardhėsi i tij ėshtė konsideruar fėmijė i paligjshėm. Skllavi nuk ka pasur tė drejtė tė padisė zotėrinė, ndėrsa skllavi i sėmurė dhe plak ėshtė vrarė menjėherė.

          Nė shoqėrinė romake, pėr t’i kėnaqur kapriciet shtazarake tė zotėrinjve sundues, silleshin robėrit nė arenėn e madhe, ku i detyronin tė luftonin ndėrmjet vetes deri nė vdekje. Pos kėsaj, ata shpeshherė nė arenė i hidhnin sė bashku me egėrsiratė rrezikshme: luanė e tigra, qė tė kacafyteshin me to. Kėto raste, nė historinė e dhembshme e tė pėrgjakshme tė robėrve nė shoqėrinė romake, janė tė njohura si “ lufta tė gladiatorėve”.

SISTEMI I  SKLLAVĖRISĖ  TE HEBRENJTĖ

          Hebrenjtė dhe tė krishterėt e konsideronin  veten si mė tė privilegjuarit te Zoti. Kur’ani famėlartė kėshtu na i pėrshkruan bindjet e tyre megalomane :

{ و قالوا لن يدخل الجنة الا من كان هوداً أو نصارى...}

“ Ata edhe thanė : Kurrsesi nuk ka pėr tė hyrė nė xhennet, pėrveē atij qė ėshtė jehudi ose i krishterė ...”    (El Bekare,  111)

          Skllavėria-robėria te hebrenjtė ka qenė dy llojesh : skllavėria e hebreut dhe skllavėria e tė huajit. اifuti i skllavėruar me dėnim, pėr shkak tė kryerjes sė ndonjė krimi ose nga pamundėsia e kthimit tė borxhit,  gėzonte trajtim tė veēantė nė dallim nga skllavi johebre. Pėrderisa skllavi hebre kishte tė drejtė tė gėzonte lirinė pas gjashtė vjetėsh robėrie, skllavi i huaj, i skllavėruar me blerje ose gjatė lufėtrave , nuk gėzonte kėto privilegje. Jeta e tyre ka qenė  vuajtje e pėrhershme nga sjlelljet shtazarake dhe pamėshira e zotėrinjve.

SISTEMI  I SKLLAVĖRISĖ NĖ EPOKĖN  KRISHTERE

          Traditat e mėsimeve tė krishtera nuk kanė pasur asnjė rregull kundėr skllavėrisė, pėrkundrazi robin e urdhėrojnė qė t’i nėnshtrohet plotėsisht zotėrisė.

          Krishterimi e gjeti skllavėrinė si sistem tė pėrhapur, por nuk ndėrmori asgjė pėr ta zhdukur atė ose sė paku pėr ta pėrmirėsuar  gjendjen e robėrve.Skllavi ka mundur tė lirohet vetėm nėse pranonte tė bėhej  shėrbyes nė kishė dhe vetėm me kusht qė pėr trie vjet tė mos ketė tentuar askush qė ta posedojė.

          Martesa e skllevėrve ėshtė konsideruar ilegale, ndėrsa martesa ndėrmjet tyre dhe tė lirėve ka qenė rreptėsisht e ndaluar. Nėse femra e lirė ėshtė martuar me skllavin, ajo ėshtė varur nė litar, kurse skllavi - robi ėshtė djegur pėr sė gjalli. Edhe vetė kisha posedonte skllevėr dhe  pranonte  qartė legalitetin e skllavėrisė.

SISTEMI  I SKLLAVĖRISĖ NĖ ARABINĖ PARAISLAMIKE

          Edhe nė Arabinė paraislame (nė kohėn e injorancės-xhahiletit), robėrimi gjatė luftėrave ka qenė faktori mė i rėndėsishėm. Arabi ka mundur ta robėrojė arabin, por nėse rastėsisht ėshtė robėruar ndonjė fisnik, si kusht pėr lirimin e tij ka qenė prerja e njė xhufke nga flokėt e tij, e pastaj lirohej.

          Ekzistonte poashtu edhe mundėsia e blerjes sė robėrve.

          Para Islamit, skllevėrit ishin tė privuar nga tė gjitha tė drejtat civile, ngase nė atė mes kishin humbur dhe ishin tėhujsuar pothuajse tė gjitha vlerat morale. Kjo kishte bėrė qė shoqėria arabe paraislame tė katandisej nė mjerim dhe nė njė krizė tė thellė morale.

*        *           *

          Pra, e tillė ka qenė gjendja e robėrve (skllevėrve) nėpėr epoka tė ndryshme historike tė shoqėrisė njerėzore . Asnjė civilizim-qytetėrim i kaluar njerėzor, nuk ka arritur ta lehtėsojė vrazhdėsinė e kėsaj padrejtėsie tė madhe, tė praktikuar nga njė grup njerėzish a popujsh  barbarė, pėrpos Islamit, i cili zhduku tė gjitha burimet e robėrisė, pėrpos atij tė luftės, i cili praktikohet edhe sot kudo nė botė, madje duke e kufizuar kėtė burim  deri nė minimum.

 

QĖNDRIMI  I  ISLAMIT  NDAJ ROBĖRISĖ (SKLLAVĖRISĖ)

          Islami si fe hyjnore dhe mesazh i fundit i Allahut drejtuar njerėzimit, erdhi dhe e gjeti robėrinė a sistemin e skllavėrisė, tė pėrhapur e tė pranuar nė tė gjitha anėt e botės, si njė degė shoqėrore-sociale, e cila sillte pėrfitime tė majme materiale.

          Kur erdhi Islami, burimet e robėrisė ishin tė shumta prej tė cilave :

- Pasionet e sėmura tė disave pėr robėrimin e popujve dhe pėr shfrytėzimin e     pamėshirshėm  tyre.

- Robėrimi pėr shkak tė krimeve tė bėra si : vjedhja, mbytja apo zėnia nė prostitucion.

- Robėrimi  nėse fyhej klasa sunduese - artistokracia.

- Robėrimi  si rezultat i plaēkės dhe i presė sė luftės.

- Robėrimi nga pamundėsia e kthimit tė borxhit - huasė etj.

            tėrė kėtė mizėri ēėshtjesh, patjetėr se imponohet pyetja : A thua ē’bėri Islami pėr ērrėnjosjen e kėtyre burimeve tė robėrisė ?

          Duke u nisur nga parimi i tij i parė universal, se tė gjithė njerėzit janė tė barabartė para Allahut, Islami i demaskoi dhe i pėrgėnjeshtroi tė gjitha ato mendime tė sėmura e magalomane, se njerėzit lindin nga vetė natyra e tyre zotėrinj ose robėr (skllevėr).

          Islami sė pari e konsideroi robin si njė qenie njerėzore, e cila ka tė drejtėn e jetės dhe tė fisnikėrisė. E barazoi robin me tė lirin si nė tė drejta, ashtu edhe nė detyrime. Shembulli  i mirė pėr tė ilustruar kėtė, ėshtė falja e namazit, pastaj kryerja e Haxhit, ku tė gjithė njerėzit, pa dallim ngjyre, pozite, race a  kombi, veshen me tė njėjtin petk (ihramat) dhe tė barabartė luten para Zotit xh.sh.

          A nuk mjaftojnė fjalėt e Allahut tė madhėrishėm :

{ يا أيها الناس إنا خلقناكم من ذكر و أنثى ...}

“ O ju njerėz, vėrtet Ne ju krijuam prej njė mashkulli dhe njė femre...” - ( El Huxhurat  13)

dhe hadithi i Pejgamberit a.s. nė Haxhin lamtumirės : “Tė gjithė ju jeni prej Ademit e Ademi ishte prej dheut. Vėrtet nuk ka pėrparėsi arabi ndaj joarabit e as joarabi ndaj arabit, as i ziu ndaj tė kuqit (bardhit) e as i kuqi (bardhi) ndaj tė ziut pėrpos nė devotshmėri “

pėr tė treguar zemrėn e madhe e bujare tė Islamit, kur ėshtė fjala pėr  barabarėsinė njerėzore ?

          Pejgamberi a.s. la porosi tė larta e fisnike, kur proklamoi qė tė sillemi mirė e me dhembshuri tė posaēme ndaj shėrbėtorėve, kur thotė :

“ Mos i thirrni shėrbėtorėt (robėrit) me fjalėt : o robi (skllavi) im  apo oj robėresha ime , por thirrni ata me fjalėt : o djaloshi im dhe oj vajza ime !

          Nisur nga kėto parime, Pejgamberi a.s., kur emigroi nė Medinė, i vėllazėroi robėrit me zotėrinjtė, siē ishte rasti i Bilallit me Halid  bin Ruvejha el Hath’amiun, pastaj Zejd bin Harithin me Hamza Mutalibin etj. Nuk vonoi shumė dhe e martoi bijėn e axhės sė tij, Zejnebe bintu Xhahshin,  me shėrbėtorin e tij Zejd bin Harithin, (tė cilin e kishte pasė mė herėt edhe si bir pėr shpirt - tė adoptuar ) e cila gjė para Islamit as qė mund tė paramendohej.

          Mė vonė, kur ushtritė muslimane ia mėsynė botės pėr tė pėrhapur misionin e shenjtė islam, i Dėrguari i Allahut e dėrgoi Zejd bin Harithin  si kryekomandant tė ushtrisė muslimane nė luftėn e Mu’tetes. Pas tij, me rekomandimin e Pejgamberit a.s. , komanda e ushtrisė kaloi nė duart e djalit tė Zejdit, Usames, atėbotė njė i ri 18 vjeē, nėn flamurin e tė cilit ishin tė katėr hulefai rrashidinėt e famshėm !

          Cfarė barabarėsie e pashembėllt nė historinė e njerėzimit !

          Cfarė idealesh tė larta tė papėrsėritura kurrė nga jomuslimanėt !

          Transmetojnė  Buhariu, Muslimi, Ebu Davudi dhe Tirmidhiu se i Dėrguari i Allahut ka thėnė : “ Kush e vret robin (shėrbėtorin) e vet, edhe ne do ta vrasim atė, kush ia pret hundėn (veshin, buzėt apo dorėn) robit tė vet, edhe ne do tė veprojmė po ashtu me tė, dhe kush e tredh robin e vet, edhe ne do ta tredhim atė “

          Derisa  nė shoqėritė e mėparshme njerėzore pamė se ēfarė keqtrajtimesh u ibėheshin skllevėrve (robėrve), tė cilėt konsideroheshin si plaēka tė pavlera ose edhe si kafshė qė flasin, atėherė shikoni sjelljen e Islamit ndaj robit dhe barabarėsinė e tij nė tė gjitha tė drejtat njerėzore para ligjit-sheriatit, dhe bėni krahasimin !

          A thua mund tė flitet fare pėr ndonjė krahasim ?!

          Natyrisht se jo, ngase kėtė e institucionalizoi vetėm Islami i pastėr e fisnik dhe asnjė sistem a religjion tjetėr nė botė.

          Pra, Islami i shoi tė gjitha burimet e robėrisė  zotėronin  nė kohėn kur erdhi, duke shpallur paqe e barazi nė mes njerėzve, pėrveē robėrimit me rastin e luftėrave, tė cilin megjithatė e kufizoi nė njė masė tejet tė madhe. Kėtė burim tė robėrisė, Islami nuk e zhduku tėrėsisht pėr arsye se ky sistem praktikohej me rastin e luftėrave.

          Shtrohet pyetja: Pasi Islami shoi tė gjitha burimet e mundshme tė robėrisė, pėrveē atij tė luftėrave, atėherė pėrse Allahu xh.sh. nuk zbriti ajet kuranor qė nė mėnyrė tė prerė e decidive ta ndalonte robėrinė, ashtu siē  ndaloi alkoolin, prostitucionin, bixhozin etj. ?

          Pėrgjigja del  vetvetiu sepse  a thua sa do tė ishte e logjikshme qė feja islame ta ndalonte pėrfundimisht robėrinė gjatė luftėrave, kur vetė ishte nė luftė tė vazhdueshme duke mbrojtur fjalėn e Allahut xh.sh. ?! Sa do tė ishte humane qė pala armike t’i robėronte muslimanėt, kurse kėta, duke iu pėrmbajtur urdhrave tė prerė kuranore  privoheshin nga kjo e drejtė ?! Kjo vėrtet nuk do tė ishte fare e logjikshme dhe aq mė pak humane !

          Tė cenohet nderi, qoftė ai individual, familjar, fetar a kombėtar, e tė mos jesh nė gjendje tė hakmerresh, kjo do tė ishte njė padrejtėsi e madhe. Mu pėr kėto arsye, Allahu xh.sh. nuk e ndaloi pėrfundimisht robėrinė e luftės, por Ai porosit qė nė luftė tė mos bėhen tejkalime, qė nėnkupton vetvetiu faktin se; nėse armiku ka zėnė robėr nga radhėt tuaja, atėherė edhe ju keni tė drejtė tė zini robėr tė tyre, nė mėnyrė qė tė jeni tė barabartė me ta nė kėtė aspekt, por me kusht qė tė mos bėhen masakrime e as tejkalime gjatė luftės.

          Sipas Islamit, lufta nė tė cilėn lejohet zėnia e robėrve ėshtė lufta e ligjshme nė rrugėn e Allahut, e cila pėr tė qenė e tillė duhet t’i plotėsojė kėto katėr kushte :

1. Luftė pėr tė larguar rrezikun e armikut  ndaj muslimanėve :

{ و قاتلوا فى سبيل الله الذين يقاتلونكم و لا تعتدوا إن الله لا يحب المعتدين }

“ Dhe luftoni nė rrugėn e Allahut kundėr atyre qė ju sulmojnė e mos e teproni, se Allahu nuk i do ata qė e teprojnė (tejkalojnė) “  ( El Bekare  190)

2. Luftė qė tė thyhet fuqia luftėnxitėse, e cila fut pėrēarje nė mes njerėzve :

{ و قاتلوهم حتى لا تكون فتنة و يكون الدين كله لله }

“ Luftoni ata derisa tė mos mbetet asnjė besim i kotė, e i tėrė adhurimi tė bėhet vetėm pėr Allahun “ - ( El Enfal  39)

3. Luftė pėr mėnjanimin e pengesave, ēfarėdo qofshin ato, gjatė misionit tė pėrhapjes sė fjalės sė Allahut tek njerėzit (popujt).

{ و الذين كفروا يقاتلون فى السبيل الطاغوت فقاتلو أولياء الشيطان ، إن كيد الشيطان كان ضعيفا }

“ E ata qė buk besuan, luftojnė nė rrugėn e djallėzuar. Luftoni pra miqtė e shejtanit. S’ka dyshim se intriga e shejtanit ėshtė e dobėt .”  - (En Nisaė 76)

4. Dhe lufta me rastin e thyerjes (prishjes) sė marrėveshjes pėr armėpushim :

{و إن نكثوا أيمانهم من بعد عهدهم و طعنوا فى دينكم فقاتلوا أَئمة الكفر إنهم لا أيمان لهم لعلهم ينتهون }

“ E  nėse  ata  thyejnė zotimet e tyre pas marrėveshjes dhe ofendojnė fenė tuaj, atėherė luftoni krerėt e mohuesve (tė Allahut). Ata vėrtet nuk kanė besė, luftoni pra, qė tė frenohen (nga krimi e fyerja).” - (Et Tevbe 12)

          Me gjithė kėto lejime, ushtrisė muslimane nuk i lejohet ta luftojė askėnd, pa i paraqitur mė parė palės kundėrshtare kėto tri kėrkesa :

1. Pranimin e Islamit

2. Pagimin e xhizjes, ose

3. Luftėn (nėse  refuzojnė njėrėn prej dy kėrkesave tė para ).

          Nėse pranojnė Islamin, atėherė konsiderohen vėllezėr dhe mė nuk lejohet tė ketė armiqėsi. Nėse dėshirojnė ta ruajnė besimin (fenė) e tyre, duhet ta paguajnė xhizjen, gjė qė atyre u garanton qė nėn hijen e sistemit shtetėror islam ta mbajnė besimin e tyre pa u penguar qė tė kryejnė ritualet e tyre fetare, meqė nuk ėshtė e lejuar fetarisht qė tė bėhet presion mbi ta pėr ta ndėrruar fenė, sepse Allahu xh.sh. thotė :

{ لا إكراه فى الدين قد تبين الرشد من الغى }

“ Nuk ka dhunė nė fe, ngase tashmė ėshtė sqaruar e vėrteta nga e kota...” (El Bekare,  256)

          Shumė tė krishterė dhe hebrenj nė tokat islame, janė mbase dėshmia dhe argumenti mė i fortė se Islami  nuk ėshtė fe qė ėshtė pėrhapur me dhunė nėn tehun e shpatės, por ėshtė fe qė ka depėrtuar nė zemrat e njerėzve me ėmbėlsinė e fjalės dhe me sinqeritetin  nė vepra. Kėtė konstatim e pėrmban edhe sir Thomas Arnoldi nė shumė vende nė veprėn e tij “ Thirrja nė Islam “

          Nėse, mė nė fund, ėshtė e pashmangshme lufta, dhe nėse muslimanėt kanė zėnė robėr lufte (pengje) tė armikut, atėherė kryekomandanti musliman ka para vetes katėr mundėsi tė veprimit me ta :

1. Lirimin e tyre pa kurrfarė kushtesh (pa dėmshpėrblim).

2. Lirimin e tyre me kushte (me dėmshpėrblim).

3. Mbytjen e tyre, ose

4. Robėrimin - shndėrrimin nė skllevėr tė tyre.

          Sa i pėrket mundėsisė sė parė dhe tė dytė , Allahu xh.sh. thotė:

{ فإما مناً بعد و إما فداء حتى تضع الحرب أوزارها }

“... E pastaj ose lironi falas (pa dėmshpėrblim), ose kėrkoni dėmshpėrblim (pėr ta) pėrderisa lufta tė mos pushojė” . - (Muhammed 4 )

          Shembull praktik tė njė veprimi tė tillė  kemi rastin e luftės sė Salahudin Ejubit me kryqtarėt gjatė kryqzatave, tė cilėt ani pse ia kishin masakruar mė se 70 mijė luftėtarė, ai u soll mirė me robėrit e tyre, duke i liruar ata pa kurrfarė kushtesh. Ai, me kėtė gjest  human, i  tregoi botės sė krishterė se Islami  nuk ėshtė fe e dhunės dhe nuk dėshiron hakmarrje nė mėnyrė barbare. Shembuj tė tillė  histori rrallė herė qė pėrsėriten !

          Kurse sa i pėrket mundėsisė sė tretė, Allahu xh.sh. thotė:

{ ما كان لنبى أن يكون له أسرى حتى يثخن غى الارض ...}

“ Pėr asnjė pejgamber nuk qe me vend tė ketė robėr  derisa tė  mos e ketė dėrrmuar me luftė (armikun) nė tokė...” - ( El Enfal  67)

          Mė nė fund, ka mundėsi ta pėrdorė edhe zhjedhjen e katėrt - robėrimin (skllavėrimin) e tyre,  po qe se shihet se edhe armiku ka robėruar dikė nga muslimanėt.

          Pra, para udhėheqėsit musliman ekzistojnė kėto katėr mundėsi veprimi  me robėrit e luftės, dhe cilėn ta shohė mė tė arsyeshme nė atė moment, dhe mė tė dobishme pėr muslimanėt, atė duhet ta bėjė.

 

MĖNYRA SE SI  I  LIROI  ISLAMI  ROBĖRIT

          Feja e pastėr islame, robit ia hapi tė gjitha shtigjet e lirimit tė vėrtetė, duke e nxitur atė dhe duke i dhėnė kurajė nė kėtė drejtim.

          Programi me tė cilin Islami synoi dhe arriti ta lirojė robin nga robėria, pėrqendrohet kryesisht nė kėto gjashtė pika :

1.     العتق بالترغيب               - Lirim nga dėshira pėr tė arritur kėnaqėsinė e Allahut xh.sh.

2.    العتق بالكفارات               - Lirim nga shpagimi pėr shkak tė ndonjė gabimi (mėkati).

3.العتق بالمكاتبة                     - Lirim, nėse arrihet  marrėveshja me zotėriun pėr ta blerė vetveten.

4.   العتق بكفالة الدولة             - Lirim me kompensim nga fondi shtetėror.

5.        العتق بأم الولد              - Lirim pėr hir tė tretmanit nėnė e fėmijės.

6. العتق بالضرب الظالم          - Lirim pėr shkak tė rrahjes nga zotėria.

 

          E  para: العتق بالترغيب   - ėshtė kur zotėria, nga dėshira pėr tė fituar kėnaqėsinė e Allahut xh.sh. dhe afrimin tek Ai me mirėsi, e liron robin e vet pėr hir tė Allahut xh.sh

“fi sebilil-lah”, pa kurrfarė kushtesh paraprake.

          Islami nxit pėr kėtė mirėsi tė madhe, pasi qė Allahu xh.sh. thotė :

{ فلا اقتحم العقبة و ما أدراك ما العقبة ، فك رقبة ...}

“ E ai nuk u hodh nė pėrpjetėzėn (rrugėn e vėshtirė), e ē’gjė tė mėsoi ty se ē’ėshtė Akabe (rruga e vėshtirė). Ajo (rrugė) ėshtė lirimi i njė skllavi (robi) “  - (El  Beled,   11-13)

          I  Dėrguari a.s. thotė :

“ Ai  qė ndėrton njė xhami pėr t’u pėrmendur emri i Allahut nė tė, Allahu do t’i ndėrtojė atij njė shtėpi nė Xhennet, dhe kush  liron  njė rob musliman, do tė jetė kjo shpėtim pėr tė nga zjarri (i Xhehenemit)”

                                                                                  ( Transmeton Imam Ahmedi)

          Shembull tė tillė nė historinė e lavdishme islame rreth lirimit tė robėrve  ka dhėnė Ebu Bekėr es-Siddiku, i cili pothuajse tėrė pasurinė e tij e shpenzoi  pėr lirimin e robėrve tė maltretuar nga idhujtarėt, siē ishte rasti i Bilall Habeshiut etj.

          E dyta : العتق بالكفارات - ėshtė kur muslimani nė jetėn e pėrditshme shkel diēka nga dispozitat islame me pahir ose jo, dhe atėherė ėshtė i detyruar qė kėtė shkelje ligjore ta shpaguajė me lloj-lloj kefaretesh (shpagimesh).

          Prej kėtyre kefareteve-shpagimeve, Islami i dha rėndėsi tejet tė madhe lirimit tė robėrve.Pėr kėtė i Lartmadhėrishmi nė Kur’anin famėlartė thotė:

“ ... E kush  mbyt gabimisht njė besimtar, ai ėshtė i obliguar tė lirojė njė rob besimtar dhe shpagimin (e gjakut) t’ia dorėzojė familjes sė tij ”  - ( En Nisaė,  92)

dhe  vazhdim tė po kėtij ajeti :

“... Nė qoftėse ai (i mbyturi) ėshtė nga populli me tė cilin  keni marrėveshje, atėherė ėshtė obligim shpagimi (i gjakut) qė i dorėzohet familjes sė tij dhe lirimi i njė robi besimtar...”

          E treta : العتق بالمكاتبة   - ėshtė ai lirim, kur zotėria dhe robi merren vesh ndėrmjet tyre duke lidhur kontratėn e lirimit pėr njė shumė tė caktuar tė hollash a pėr njė pasuri, dhe, nėse kėto tė holla i paguhen zotėrisė nė afatin a paraparė, atėherė robi konsiderohet i lirė. Nė lidhje me kėtė Allahu xh.sh. thotė:

{ والذين يبتغون الكتاب مما ملكت أيمانكم فكاتبوهم إن علمتم فيهم خيرا وآتوهم من مال الله الذي آتاكم }

 “ ... E ata qė i keni nė pronėsinė tuaj dhe kėrkojnė prej jush t’i lironi nė bazė tė kompensimit, atėherė ua bėni kėtė tė mundshme me marrėveshje, nėse e dini se janė tė besueshėm dhe jepuni nga pasuria qė u ka dhėnė Allahu juve...” - (En Nur, 33)

          Kėto parime tė larta e fisnike, tė cilat i konfirmoi Islami, sidomos lirimin e robėrve nė bazė tė marrėveshjes nė mes tė zotėrisė dhe robit, janė pothuajse hapje e derės pėr lirimin e plotė tė robit qė dėshiron tė jetė i lirė, dhe janė shembull pėr mbarė njerėzimin se deri nė ē’masė duhet tė respektohen vullneti dhe dėshira e robit (skllavit).

          E katėrta : العتق بكفالة الدولة   - Lirim nga fondi shtetėror, ėshtė njė prej mėnyrave mė madhėshtore pėr lirimin e robėrve, ngase feja islame  ka paraparė njė fond tė posaēėm shtetėror pėr lirimin e robėrve nga pasuria e zekatit. Kėtė fond  Kur’ani e quan : - فى الرقاب “ pėr lirim nga robėria” .

Dėshmi e kėsaj janė fjalėt e tė Plotfuqishmit nė Kur’an :

{ إنما الصدقات للفقراء والمساكين والعاملين عليها والمؤلفة  قلوبهم  وفي الرقاب والغارمين وفي سبيل الله وابن السبيل فريضة من الله والله عليم حكيم }

 

“ Allahu caktoi obligim qė lėmoshat (zekati etj.) t’u takojnė vetėm : tė varfėrve (nevojtarėve), tė ngratėve (qė s’kanė fare), punonjėsve (qė e tubojnė), atyre qė u duhen pėrfituar zemrat (tė dobtėve nė besim), e duhet dhėnė edhe pėr lirimin nga robėria, tė mbyturve nė borxhe, (luftėtarėve) nė rrugėn e Allahut dhe atij qė ka mbetur nė rrugė. Allahu e di gjendjen e robėrve, punon sipas urtėsisė sė Vet.”

                                                                                              ( Et Tevbe, 60)

          Dijetari i madh islam Muhammed Kutubi, nė librin e tij “Dyshimet rreth Islamit” thotė: “ Islami ka bėrė hapa tė mėdhenj e konkretė pėr lirimin e robėrve duke tejkaluar pėrparimin historik pėr afro shtatė shekuj, nė tė cilin pėrparim shtoi edhe disa elemente tė tij si kujdesin shtetėror, qė  nuk ka mundur ta praktikojė askush deri mė tani.”

          E pesta : العتق بأم الولد - Lirim pėr hir tė tretmanit “nėnė e fėmijės”

          Se Islami e fisnikėroi femrėn dhe ia dha pozitėn e merituar nė shoqėri, dėshmon edhe lirimi i femrės robėreshė, kur ajo e fiton statusin-tretmanin : “nėnė e fėmijės”.

          Nė sistemet e kaluara njerėzore pamė se femra, e sidomos robėresha konsiderohej si njė plaēkė e pavlerė dhe nėnēmohej e fyhej deri nė skajshmėri. Por, ja qė Islami i lartė e fisnik i garantoi asaj tretmanin adekuat nėn hijen e tij kur ajo fiton statusin “nėnė e fėmijės”. Kjo do tė thotė se, nėse robėresha  i lind  fėmijė zotėrisė, atėsinė e tė cilit ai nuk e konteston, atėherė ajo automatikisht i fiton kėto tė drejta:

1. Zotėria i saj mė nuk mund ta shesė.

2. Nėse ajo dėshiron, mund ta blejė lirinė e saj me marrėveshje - بالمكاتبة

3.Pas vdekjes sė zotėrisė, ajo konsiderohet  e lirė.

          E gjashta : العتق بالضرب الظالم   - Lirim pėr shkak tė keqtrajtimit tė robit.

Edhe kjo ėshtė njė prej mėnyrave tė lirimit tė robit;  kėtė mėnyrė e pėrmban edhe shkolla juridike hanbelite.

          Kemi cekur mė parė se ēfarė sjelljesh duhet tė ketė zotėria ndaj robit (shėrbėtorit) tė vet. Kėto sjellje asnjėherė nuk bėn t’i tejkalojnė normat e lejuara njerėzore, ngase automatikisht konsiderohet  armiqėsi ndaj njė qenieje tjetėr njerėzore. Fjala vjen, zotėria nuk ka tė drejtė ta maltretojė apo ta rrahė robin e vet pa tė drejtė, sepse kjo nėnkupton qė robi, sipas garancive tė sheriatit islam, aty pėr aty konsiderohet i lirė. Argument pėr kėtė kemi fjalėt e Resulullahut s.a.v.s. tek thotė:

“ Kush e rreh apo i mėshon shuplakė robit tė vet pa tė drejtė, shpagimi pėr kėtė veprim ėshtė lirimi (i pėrjetshėm) i atij robi ”.

                                              *           *           *

          Si rezultat i tė gjitha kėtyre mėnyrave tė lirimit tė robėrve, tė cilat hapėn rrugėn pėr pezullimin pėrfundimtar tė robėrisė, nė shoqėrinė islame, shekuj me radhė  nuk vazhdoi tė ekzistonte sistemi i robėrisė. Kjo pėr shkak  se edhe mėnyra e vetme pėr robėrim - ajo e luftėrave, nė esencė ėshtė e rrallė dhe, si burim i robėrisė ėshtė e dobėt dhe e  zbehtė pėr dy shkaqe :

1. Luftėrat  zakonisht ndodhin rrallė, dhe

2. Mundėsia qė i dha feja islame prijėsit tė muslimanėve qė tė zgjedhė njė prej katėr alternativave tė mundshme :

 

a)  المن         - Lirimin e robėrve pa kurrfarė kushtesh (dėmshpėrblimi).

b)    الفداء      - Lirimin e robėrve me kushte (dėmshpėrblim).

c)  القتل         - Mbytjen e tyre (robėrve).

d)  الاسترقاق - Robėrimin(shndėrrimin e tyre nė skllevėr).

          Sipas historisė, nė tė shumtėn e rasteve, udhėheqėsit muslimanė kanė zgjedhur dy mundėsitė e para; e shumė mė rrallė kanė praktikuar mundėsinė e tretė dhe shumė mė pak  mundėsinė e fundit - skllavėrimin  e robėrve tė luftės.

 

PĖR C’ARSYE ISLAMI NUK E ANULOI PĖRFUNDIMISHT  ROBĖRINĖ (SKLLAVĖRINĖ)

          Islami i hoqi tė gjitha burimet e robėrisė qė ekzistonin atėbotė nė Siujdhesėn Arabike dhe mė gjerė, dhe pati mundėsi qė me tekst tė qartė kuranor ta ndalojė atė, ashtu siē e ndaloi alkoolin, bixhozin dhe kamatėn, po tė mos ishte lufta gjatė sė cilės secili robėron (zė robėr) luftėtarė tė palės kundėrshtare..

          Arsyet pėr shkak tė tė cilave Islami nuk e anuloi pėrfundimisht robėrimin gjatė luftėrave, janė tė shumta; ne do tė veēonim:

1. Rrethanat botėrore - الاعتبارات العالمية

2. Rrethanat politike - الاعتبارات السياسية

3. Rrethanat  shpirtėrore - الاعتبارات النفسية

4. Rrethanat shoqėrore-sociale - الاعتبارات الاجتماعية

5. Rethanat ligjdhėnėse - الاعتبارات التشرعية

 

          1) Rrethanat botėrore

          Islami nuk e anuloi robėrinė pėrfundimisht, meqė rrethanat botėrore  atė kohė nuk  lejonin njė gjė tė tillė. Po ta anulonte Islami robėrinė, a thua sa do tė ishte njerėzore qė tė tjerėt t’i robėronin muslimanėt, e kėta tė qėndronin duarkryq e tė shikonin   si po cenohej nderi dhe dinjiteti i tyre ?! Natyrisht  jo, sepse armikut duhet t’i kthehet ashtu siē ėshtė sjellė ai , pra me tė njėjtėn masė mbrojtėse.

          2) Rethanat  politike

          Kemi cekur mė parė tė katėr  mundėsitė pėr tė zgjedhur ndonjėrėn prej tyre , nga ana e prijėsit musliman , tė cilat feja islame ia mundėsoi atij me rastin e zėnies sė robėrve tė luftės, dhe pikėrisht atė qė ai e sheh se ėshtė nė atė moment nė tė mirė tė muslimanėve, atė edhe duhet ta zbatojė. Nėse ai e sheh se muslimanėt i ka kapluar paniku dhe kanė nevojė pėr ngritje tė moralit luftarak, atėherė mund tė bėhet mbytja e robėrve tė zėnė tė armikut.

          Nėse muslimanėt janė superiorė ndaj armikut dhe, pėr tė treguar zemėrgjerėsinė e Islamit,  ai mund t’i lirojė  robėrit e luftės me dėmshpėrblim ose pa tė, ndėrsa nėse armiku i shndėrron robėrit e luftės nga radhėt e muslimanėve nė robėr (skllevėr) tė vėrtetė, atėherė edhe prijėsi i muslimanėve, duke pasur parasysh kėto rrethana politike, duhet tė veprojė njėlloj me robėrit e armikut.

          3) Rrethanat shpirtėrore

          Edhe pse nuk e anuloi pėrfundimisht robėrinė, Islami nxiti  gjitha pėrpjekjet qė shpien nga lirimi i robit. Kjo fe e pastėr dhe e ndritshme, e cila pėr parim ka ngritjen edukativo-morale tė ēdo individi, dėshiroi qė njeriu edhe shpirtėrisht tė jetė i pėrgatitur pėr ballafaqim me sfidat, problemet dhe vėshtirėsitė e kėsaj jete. Prandaj, nė momentin kur robi e ndien veten  pari shpirtėrisht se ėshtė i denjė pėr tė qenė i lirė, Islami i ka garantuar kėtė tė drejtė qė, nė marrėveshje me zotėrinė e tij, ta blejė lirinė e vet.

          Nga historia kemi shembuj praktikė, kur nė Amerikė, presidenti amerikan Abraham Linkoln, me dekret presidencial, ndaloi ekzistimin e robėrisė, por, edhe pse nė kėtė mėnyrė robėrit fituan lirinė, sakaq pasoi  zhgėnjimi i tyre, ngase nuk ishin tė pėrgatitur shpirtėrisht pėr njė gjė tė tillė. Shumė prej tyre u  kthyen sėrish te zotėrinjtė e tyre tė mėparshėm qė t’u shėrbenin pa kurrfarė shpėrblimi a page, por vetėm qė tė jetonin nėn hijen e sigurisė sė tyre.

          Pėr kėtė arsye, Islami i dha mundėsi robit qė, kur tė jetė i gatshėm shpirtėrisht, menjėherė ta kėrkojė lirinė e vet, sepse kjo ėshtė e drejtė elementare njerėzore, tė cilėn e garantoi feja e Allahut xh.sh.

          4) Rrethanat shoqėrore-sociale

          Pėr t’iu shmangur degjenerimit dhe amoralitetit nė mesin e muslimanėve dhe kur kushtet pėr martesė me gruan e lirė - jorobėreshė janė tė vėshtira pėr shkaqe tė ndryshme, atėherė lejohet martesa edhe me robėreshat nė pronėsi tė tyre (ma meleket ejmanuhum).

          Allahu xh.sh. lidhje me kėtė, nė kaptinėn En Nisaė, ajeti 25,  thotė :

{ ومن لم يستطع منكم طولا أن ينكح المحصنات المؤمنات فمن ما ملكت أيمانكم من فتياتكم المؤمنات والله أعلم بإيمانكم بعضكم من بعض فانكحوهن بإذن أهلهن وآتوهن أجورهن بالمعروف محصنات غير مسافحات ولا متخذات أخدان فإذا أحصن فإن أتين بفاحشة فعليهن نصف ما على المحصنات من العذاب ذلك لمن خشي العنت منكم وأن تصبروا خير لكم والله غفور رحيم }

 

“ Dhe kush prej jush nuk ka mundėsi materiale qė tė martohet me femra tė lira besimtare, le tė martohet me ato besimtare tuaja qė i keni nėn pushtet (robėreshat). Allahu di mė sė miri pėr besimin tuaj. Ju jeni nga njėri - tjetri (tė njė origjine). Pra, martohuni me ato (robėresha) me lejen e tė zotėve tė tyre dhe jepuni kurorėn nė mėnyrė tė drejtė, (zgjidhni) tė ndershme e jo prostituta tė hapėta apo tė fshehta. E, kur tė jenė tė martuara ato, nėse bėjnė ndonjė punė tė turpshme, ndėshkimi kundėr tyre ėshtė sa gjysma e atij tė grave tė lira (jorobėresha). Kjo (martesė me robėresha) ėshtė e lejuar pėr ata qė i frikėsohen imoralitetit, por tė jeni tė durueshėm, ėshtė mė mirė pėr ju. Allahu ėshtė mirėdashės, mėshirėplotė.”

          Femra robėreshė nė sistemin e shoqėrisė islame, bėhet pronė vetėm e atij qė e posedon, e jo edhe e dikujt tjetėr. Ajo nėn hijen e kėtij sistemi fiton shumė tė drejta, e prej tyre, mundėsinė e fitimit tė lirisė me marrėveshje (العتق بالمكاتبة), pastaj  nėse i lind zotėrisė fėmijė , ajo pas vdekjes sė tij, automatikisht konsiderohet e lirė

 (العتق بأم الولد), pos asaj qė kujdesi dhe mirėsjellja ndaj saj asnjėherė nuk bėn tė mungojė.

          Pėrderisa nė sistemet e popujve tė kaluar, pamė se femra  e robėruar gjatė luftėrave, shfrytėzohej pa mėshirė pėr qėllime tė ulėta-shfrime epshesh, qė do tė thotė se profesioni i vetėm me tė cilin detyrohej tė merrej ishte lavirėsiai, nė Islam ajo gėzon tretman krejtėsisht tjetėr.

          5. Rrethanat ligjdhėnėse

          Ndalimi i robėrisė nė Islam nuk u bė me tekst kuranor, por Islami deri nė maksimum i ndaloi dhe i largoi burimet deri atėherė tė njohura pėr robėrimin e popujve. Tėrė kėtė Islami e arriti nė mėnyrė  graduale, derisa arriti t’i eliminojė pothuajse tė gjitha kėto burime tė robėrisė:

- Islami hoqi robėrinė e nxitur nga pasionet e ulėta pėr robėrimin e popujve dhe shfrytėzimin e pamėshirshėm tė tyre.

- Islami  hoqi robėrimin pėr shkak tė varfėrisė dhe pamundėsisė sė kthimit tė borxhit.

- Islami  hoqi robėrimin pėr shkak tė vjedhjes, mbytjes, zinasė etj.

- Islami  hoqi robėrimin pėr shkak tė fyerjes sė klasės sunduese-aristokracisė etj.

          Tė gjitha kėto burime tė robėrisė, Islami i zhduku fare, me pėrjashtim tė robėrimit  gjatė luftėrave, tė cilin e la tė kushtėzuar, ngase asokohe ishte e domosdoshme tė mbetej pėr shkak tė rrethanave qė mbretėronin nė botė.

          Ndėr tė tjera, Islami  kushtėzoi qė lufta tė bėhet vetėm pėr qėllime tė arsyeshme e jo edhe pėr qėllime pushtuese a ekspansioniste. Pastaj Islami , prijėsit musliman ia la tė lirė mundėsinė e zgjedhjes se ē’tė bėjė me robėrit e luftės. Nėse shtetet e botės, bien nė ujdi dhe nėnshkruajnė marrėveshje tė pėrbashkėt pėr mosrobėrimin-lirimin e robėrve tė luftės, atėherė prijėsi musliman ka tė drejtė tė nėnshkruajė njė konventė tė tillė, ashtu siē e pat bėrė kėtė pėr herė tė parė nė historinė e shtetit islam-Sulltan Mehmet Fatihu.

          Rezultat i tėrė kėsaj ėshtė se robėria nė shoqėrinė islame me kalimin e kohės  u zhduk nė tėrėsi dhe mė nuk ekziston si e tillė as si nocion, ngase parimet e larta tė Islamit  mundėsuan njė gjė tė tillė.

          Nė kėtė shkallėzim gradual tė anulimit tė burimeve tė robėrisė qėndron madhėshtia e Islamit nė zgjidhjen e ēėshtjeve mė tė ndėrlikuara dhe shėrimin e sėmundjeve shoqėrore, ngase Islami ėshtė fe qė ėshtė shpallur pėr tėrė njerėzimin dhe si program hyjnor vlen pėr ēdo vend dhe kohė.

 

A  KA  SOT NĖ BOTĖ ROBĖRI ?

          Ėsht fakt i pamohueshėm se Revolucioni Francez  anuloi robėrinė nė Evropė dhe po ashtu ėshtė fakt se Abraham Linkolni  anuloi robėrinė nė SHBA, dhe me kėtė gjė u pajtua tėrė bota, qė robėria tė zhduket njėherė e pėrgjithmonė. Mirėpo ne nuk bėn tė mashtrohemi  me kėto konstatime sipėrfaqėsore, ngase ajo qė po ndodh sot nė botė me pushtimin dhe robėrimin ekonomik tė popujve, ėshtė edhe mė e keqe se robėria nė tė kaluarėn . Si mund tė quhen ndryshe pos robėri, sjelljet antinjerėzore tė Francės qė i pat pėrdorur nė tokat islame tė Algjerisė, Marokut, kur ushtarėt francezė me njė barbarizėm qė s’e mban mend bota, i ēanin barqet e grave muslimane shtatzėna duke lidhur bast nėse fryti ėshtė djalė apo vajzė ?! C’tė thuhet pėr sjelljet e Britanisė sė Madhe nė Jugun e Afrikės a tė Rusisė, nė republikat islame tė ish-Bashkimit Sovjetik , disa prej tė cilave sot e kėsaj dite i mban me dhunė nėn tutelėn e saj ?!

          A nuk ėshtė robėria ashtu siē thotė dijetari i madh islam Muhamed Kutubi:

“Nėnshtrimi i njė populli prej njė populli tjetėr dhe mohimi i tė drejtave elementare njėrėzore tė tij, ėshtė ROBĖRI “

          Sot nė botėn e qytetėruar, e sidomos nė SHBA, e cila trumbeton se ėshtė shteti mė demokratik nė botė , kemi rastet mė drastike tė shkeljeve tė tė drejtave mė elementare njerėzore tė popullatės zezake, tė cilėt ende janė tė pėrbuzur, tė nėnēmuar dhe pothuajse tė pėrjashtuar nga ēdo ligj. Kjo mospėrfillje ka shkaktuar njė kundėr-reaksion dhe ka bėrė qė zezakėt tė merren me gjėra tė ndaluara, si droga, prostitucioni etj; dhe kjo gjė ka filluar t’i hakmerret SHBA-sė si njė bumerang.

          Apartejdi dhe segregacioni nė Afrikėn e Jugut ende nuk ėshtė ērrėnjosur pėrfundimisht, ndėrsa vendet islame qė ende gjenden nėn zgjedhėn e Rusisė post-komuniste, kanė pothuajse tė njėjtin tretman. Ende i kemi tė freskėta masakrat ruse nė اeēeni, ato izraelite ndaj popullatės palestineze,pastaj ato serbo-kroate mbi popullatėn e martirizuar muslimane  tė Bosnjės apo robėrimin dhe segregacionin faktik nė Kosovė nga pushteti aktual okupues serb, i cili ėshtė njė vazhdimėsi e pėrpjekjeve pėr robėrimin e popujve liridashės.

          Pra, sot nė botėn perėndimore, fatkeqėsisht kanė ndryshuar vetėm metodat e robėrimit, po robėria mjerisht nuk ėshtė zhdukur dhe s’ka gjasa qė njė gjė e tillė tė ndodhė sė shpejti, ngase tashti kemi tė bėjmė me robėrim mendjesh, robėrim ideologjik dhe ekonomik. Nė anėn tjetėr, falė Islamit, i cili hapi tė gjitha dyert e lirimit tė robėrve, sot nė botėn islame nuk ka robėri dhe e as  tė ashtuquajtur “mulkul jemin - robėresha “, ngase, me kalimin e kohės, ēdo gjė erdhi nė vendin e duhur, ashtu siē edhe e ka paraparė sistemi hyjnor islam.

 

*        *           *

          Ky pra ėshtė Islami. Kjo ėshtė madhėshtia e tij. Kjo ėshtė feja tė cilėn Allahu xh.sh. e zgjodhi pėr tė udhėzuar njerėzinė.

          Ėshtė mė se e qartė se Islami rol permanent e ka krijimin e njė shoqėrie dinjitoze, tė shėndoshė e humane, me vlera tė larta etike, tė vlefshme, njė shoqėrie tė barabartė, pėrparimtare, tė lirė, demokratike dhe bashkėkohore, njė shoqėrie tė njerėzuar, nė tė cilėn tė gjithė njerėzit pa kurrfarė dallimesh do tė gėzonin lumturinė e vėrtetė shpirtėrore dhe atė materiale trupore.

          Sė kėndejmi, mund tė nxjerrim njė pėrfundim se strumbullar i pikėpamjeve islame mbi shoqėrinė e pastėr njerėzore ėshtė angazhimi, kėmbėngulėsia dhe konsistimi i  vazhdueshėm   pėr realizimin e kauzės sė shndėrrimit tė botės njerėzore nė njė botė vėrtetė humane dhe demokratike.

          Para Allahut xh.sh.  gjithė njerėzit janė tė barabartė, pėrveē nėse veprat e tyre nuk i dallojnė ata nė vlerat morale, nė arritjet  kulturore apo qytetėruese. Kjo ėshtė baza e universalizmit islam, i cili zhduku tė gjitha barrierat dhe pengesat e mundshme pėr sendėrtimin e njė shoqėrie tė pastėr, pa dallime racore, shoqėri nė tė cilėn individi do tė ēmohet nė bazė tė punės, veprave dhe pėrkushtimit ndaj Krijuesit tė Gjithėsisė, ashtu siē thotė edhe vetė Allahu xh.sh. Kur’anin fisnik : { إن أكرمكم عند الله أتقاكم }

 “ ... S’ka dyshim se tek Allahu   i ndershmi ndėr ju ėshtė ai qė mė tepėr ėshtė ruajtur (nga tė kėqijat) ”