Kumtesė pėr Sesionin shkencor “Gjenocidi i pushtetit serb ndaj shqiptarėve tė Kosovės gjatė viteve tė 90-ta

Sabri Bajgora   www.bajgora.com

AKTET DHE VEPRIMET GJENOCIDALE TĖ PUSHTETIT SERB MBI

MONUMENTET FETARE ISLAME NĖ KOSOVĖ GJATĖ VITEVE   ’90-TA

 

Ndėr episodet mė tragjike tė shqiptarevė tė cilat janė ngulitur nė kujtesėn tonė historike, padyshim  janė vitet e dhimbjes sė madhe 1877/78 kur nga pėrfundimet e Kongresit famėkeq tė Berlinit jepet drita e gjelbėr pėr copėtimin e trojeve etnike shqiptare.Popullata shqiptare e Sanxhakut tė Nishit detyrohet qė pėr disa ditė tė shpėrngulet me dhunė nga vatrat e tyre stėrgjyshore. Ky ishte fillimi tragjik i cii shqiptarėt do t’i ndjekė vazhdimisht edhe pas vitit 1912 kur Kosova bie nėn okupimin serb, pėr tė vazhduar rishtaz nė vitin 1918 . 1945, 1968, 1981, 1989, 1990 e deri nė qershor tė vitit 1999., kur Sėrbia pas zbarkimit tė forcave tė NATO-s me dhunė do tė dėbohet nga Kosova.

Me qindra njerėz do tė vriten, me qindra mijėra shtėpi do tė rrėnohen, me qindra mijė njerėz do tė shpėrngulen, me qindra faltore do tė zhduken pėrjetė nga  faqja e dheut, qė prej kur okupatorėt serb shkelėn mbi trollin e Dardanisė ilire.

Urrejtja patologjike e shtresuar thellė nė gjenet e njė populli barabar sic janė serbėt ndaj popujve autoktonė tė Ballkanit do tė shkaktojė crregullimet mė tė mėdha nė arenėn politike tė Evropės, e cila nė njė mėnyrė i kishte kontribuuar kėsaj gjendjeje. Tė dhėnat historike tregojnė se pas fitimit tė pavarėsisė nga Perandoria Osmane, Serbia rrėnoi disa qindra faltore, xhamia, mesxhide etj. Sipas statistikave vetėm nė Beograd janė rrėnuar mbi 270 faltore tė tilla. Njė fat tė tillė tė keq pėsuar edhe objektet religjioze tė shiptarėve muslimanė edhe nė Sanxhakun e Nishit mbi 35 xhamia dhe 10 teqeve, prej tė cilave sot nuk ekziston asnjė.

Shfrenimi serb ndaj faltoreve islame u shfaq egėrsisht edhe nė luftėn e Bosnjės ku u rrėnuan mbi 450 xhamia. Tė gjitha indikacionet se njė gjė e tillė po pėrgatitej edhe nė Kosovė fatkeqėsisht u realizuan edhe nė vepėr, pasi qė gjatė luftės 17 muajshe nė Kosovė (shkurt ‘98-qershor’99) barbarėt serb rrėnuan, dogjėn, e demoluan 218 xhamia, dhe shumė objekte tė tjera pėrcjellėse fetare tė cilat nė aneks tė kėsaj kumtese do t’i paraqesim detajisht.

Meqenėsese tema bosht e kėtij Sesioni kaq tė rėndėsishėm shkencor, trajton vetėm periudhėn e viteve ‘ 90-’99, ne do tė pėrqendrohemi shkurtimisht nė aktet gjenocidale, qė pushtuesi serb ushtroi ndaj popullatės  shqiptare, e nė veēanti ndaj prijatarėve fetarė islamė dhe ndaj objekteve fetare islame.

Erėrat e ndryshimeve demokratike pas rėnies nga skena tė sistemit monist i cili pėr dekada tė tėra kishte ngulfatur tė drejtat dhe liritė fetare, sollėn ndryshime edhe nė Bashkėsinė Islame, sepse pas shpartallimit tė ish-Jugosllavisė dhe shpalljes sė Republikės sė Kosovės, shpallėn mvetėsinė e tyre si Bashkėsi Islame e Kosovės nga Riaseti i BI tė ish-Jugosllavisė, tė cilėn gjė nuk ė bėri asnjėra nga Bashkėsitė fetare tė Kosovės sot e kėsaj dite, duke pėrfshirė nė gjirin e saj edhe trevat shqiptare tė Kosovės Lindore, Preshevėn, Bujanocin dhe Medvegjėn, tė cilat regjione edhe sot e kėsaj dite janė pjesė pėrbėrse e konstituive e Bashkėsisė Islame tė Kosovės edhe pėrkundėr ndarjese me kufij administativ pėr ne tė papranueshėm.

Aktiviteti i dendur i prijatarėve tė Bashkėsisė islame nė rrafshin fetar e kombėtar po edhe nė arenėn ndėrkombėtare pėr internacionalizimin e ēėshtjes sė Kosovės, sidomos nė kėtė dhjetėvjetėshin e fundit, ishin halė nė sy e pushtetit represiv tė Millosheviqit, i cili kurrė nuk prajti nga maltretimet e hoxhallarėve dhe aktivistėve tė tjerė tė Bashkėsisė Islame. Maltretimet e shumta qė iu bėnė Kryetarit tė BI tė Kosovės, Dr Rexhep Bojės gjatė kėtij dhjetėvjetėshi, pastaj burgosja dhe dėnimi me burg i Kryetarit tė Kuvendit tė BI z. Miftar Ajdinit, burgosja dhe dėnimi me burg i Kryetarit tė Shoqatės sė Ulemave tė Kosovės z. Nexhat Ibrahimit,janė vetėm disa nga kėto akte tė shėmtuara  tė pushtetit represiv serb. Mbi 100 hoxhallarė dhe prijės tė tjerė fetarė janė rrahur, burgosur e maltretuar nė kėtė dhjetėvjetėshin e fundit, vetėm pse kėta haptazi shprehnin  ndjenjat e tyre liridashėse kudo qė gjendeshin.

Tė mos harrojmė se Bashkėsia Islame e Kosovės nė ditėt mė tė vėshtira tė popullit tė Kosovės, hapi krah e krah dyert e instutucioneve tė saja pėr aktivitete tė nduarduarta me karakter politik, kulturor e shkencor. Duke filluar me strehimin e studentėve tė Universitetit tė Prishtinės pas dėbimit tė tyre nga konviktet, Medreseja e Mesme “Alauddin” e Prishtinė ishte mikpritės e mė se 1200 tubimeve dhe manifestimeve tė tilla, ndėr tė tjera ishte mikpritėse edhe e Kuvendit tė pakonstituuar tė Republikės sė Kosovės, me ē‘rast u maltretuan personeli i Medresesė nė krye me drejtorin e atėhershėm Mr. Qazim Qazimin. Medreseja qėndroi pėr tri ditė radhazi e okupuar nga policia serbe me ē‘rast  ėshtė demoluar i tėrė objekti i Medresesė. Pėr shkak tė tubimeve tė tilla nė bisedat e ashtuquajtura informative janė marrė disa dhjetra herė drejtorėt e Medresesė z. Resul Rexhepi, Qazim Qazimi dhe z. Naim Tėrnava. Megjithatė edhe pėrkundėr trysnive tė vazhdueshme kėta kurrė nuk u trembėn dhe nuk u pėrkulėn por vazhduan qė t’i japin krah qėndresės sonė kombėtare. Historia qė do tė shkruhet pėr kėto vite tė vuajtjeve mė tė tmershme nuk duhet tė harrojė tė shėnojė  ditėt e para tė  marsit tė vitit ’98 kur nė lokalet e Medresesė merret vendimi historik pėr pėrkrahjen publike tė UĒK-sė nga shumica dėrrmuese e partive politike shqiptare tė Kosovės.

 Edhe objektet e tjera tė Bashkėsisė Islame si xhamitė e shumta, mejtepet etj, u shndėrruan nė shkolla, pas dėbimit tė nxėnėsve nga shkollat shqipe.

Nė lokalet e Fakultetit tė Studimeve Islame me vite tė tėra deri nė vitin 1999 aktivitetin e tij tė ēmueshėm e zhvilloi edhe KMLDNJ.

 Nė rrafshin ndėrkombėtar Bashkėsia Islame ishte njė ambasadore e vėrtetė e internacionalizimit tė ēėshtjes sė Kosovės. Kongreset e shumta islame me karakter ndėrkombėtar, falė angazhimit tė BI-sė, aprovuan shumė rezoluta kundėr dhunės qė po ushtrohej nė Kosovė, madje  shumė shtete islame tė pėrfaqėsuara nė OKB ishin iniciatore tė tyre. Konferenca e fundit fetare me karakter ndėrkombėtar e krerėve fetarė tė Kosovės qė u mbajt nė Vjenė mė 21-24  mars tė vitit ’99, ishte strumbullar i tė gjitha kėtyre pėrpjekjeve fisnike pėr jetėsimin e lirisė dhe pavarėsisė sė Kosovės.

Tė gjitha kėto veprimtari tė Bashkėsisė Islame tė Kosovės ishin shkas qė urrejtja e serbe ndaj Bashkėsisė islame e shtresuar me vite tė tėra  kulmonte me djegien , shkatėrrimin, rrėnimin dhe demolimin e 218 xhamive anembanė Kosovės;

 

13 prej tyre nė Kėshillin e Bashkėsisė islame nė Prishtinė,

10 nė KBI-Podjevė,

35 nė KBI-Pejė,

6 nė KBI-Istog,

23 nė KBI-Gjakovė,

14 nė KBI-Prizren,

1 nė KBI-Dragash,

8 nė KBI-Skėnderaj,

7 nė KBI-Gllogoc,

8 nė KBI-Vushtrri,

10 nė KBI-Mitrovicė,

17 nė KBI-Suharekė,

21 nė KBI-Rahovec,

10 nė KBI-Gjilan,

11 nė KBI-Ferizaj,

7 nė KBI-Lipjan,

4 nė KBI-Kaēanik,

4 nė KBI-Viti,

2 nė KBI-Kamenicė,

4 nė KBI-Preshevė,

1 nė KBI-Bujanoc dhe

2 nė Komunėn e Medvegjės.

 

U dogjėn e u shkatėrrua edhe 4 Medrese tė Vjetra: nė Pejė, Gjakovė, Ferizaj dhe kompleksi i Lidhjes sė Prizrenit qė ėshtė pjesė pėrbėrse e Medresesė   Gazi Mehmet Pashės nė Prizren. U dogj poashtu edhe  teqeja bektashiane nė Gjakovė me tėrė matėrialin e ēmueshėm arkivor. U dogj e u shkatėrrua edhe Hamami i Pejės, u dogjėn e shkatėrruan sistematikisht pronat vakufnore tė Bashkėsisė islame nė mesin e tyre 75 dyēane-lokale afariste; 24 prej tyre nė Pejė, 17 nė Gjakovė, 26 nė Vushtrri, 6 nė Mitrovicė dhe 2 nė Ferizaj. Pastaj u dogjėn e u shkatėrruan edhe 8 Ndėrtesa tė Selive tė Kėshillave tė Bashkėsisė Islame : nė Prishtinė, Lipjan, Pejė, Gjakovė, Istog, Gllogoc, Vushtrri e Suharekė dhe 302 shtėpia tė imamėve.  Nė fund barbarėt serb nuk u kėnaqėn vetėm me kaq, por mė 13 qershor 1999, ditėn qė nė Kosovė hynė forcat e NATO-s, pasi qė mė parė e kishin demoluar e plaēkitur, dogjėn Selinė qendrore tė Bashkėsisė Islame me ē‘rast pėsoi edhe tėrė materiali arkivor aq i ēmueshėm pėr tė kaluarėn tonė historike, fetare e kombėtare .

Gjatė luftės qė e lamė pas, Bashkėsia Islame pos dėmeve tė mėdha materiale, pėsoi dėme tė pakompensueshme edhe nė kuadrin fetar. Nė mbrojtje tė lirisė sė atdheut nė vijėn e parė tė frontit ranė dėshmorė 15 imamė, 1 student i Fakultetit tė Studimeve Islame dhe 17 nxėnės tė Medresesė sė mesme “Alauddin. Momentalisht nėpėr burgjet serbe gjenden 5 imamė, kurse tė zhdukur konsiderohen 6 tė tjerė.

Nė mesin e kėtyre 218 xhamive tė shkatėrruara fatkeqėsisht kemi edhe xhamia tė vjetra me karakter tė rėndėsishėm pėr tė kaluarėn tonė historike, si xhamia e Hadum Agės nė Gjakovė 1595, Xhamia e Rogovės sė Hasit 1580, Xhamia e Hamamit nė Pejė 1587, Xhamia e Ēarshisė nė Pejė 1471, Xhamia e Gazi Alibeg nė Vushtrri 1410, Medreseja e Madhe e Gjakovės 1748, Xhamia e Brestovcit 1600 , Xhamia e Llapit nė Prishtinė 1470, Xhamia e Plluzhinė nė Skėnderaj 1666, Xhamia Gazi Isa Beg nė Mitrovicė 1465, Xhamia e Krajkovės nė Gllogoc 1480, Xhamia e Bardhė nė Suharekė 1520 e shumė tė tjera tė periudhės sė hershme islame nė Kosovė. Shkatėrrimi sistematik i kėtyre objekteve me rėndėsi tė shumėfishtė pėr ne ėshtė njė humbje e pakompensueshme, por megjithatė duhet bashkėrenditur radhėt qė bashkėrisht aq sa mundemi t’i rikthejmė e t’i rindėrtojmė kėto objekte fetare, sepse edhe faltoret islame janė njė dėshmi e fortė pėr autuktoninė tonė shekullore nė kėto troje.

Mė poshtė po japim pasqyrėn e dėmtimeve nė secilin objekt fetar tė rrėnuar nė Kosovė, me tė gjitha tė dhėnat arkivore pėr datat e ndėrtimit, tė shkatėrrimit dhe shkalla e dėmtimit tė tyre.

 


Kėshilli i Bashkėsisė islame nė Prishtinė

gjirin e vet pėrfshin kėto kumuna: Prishtinė, Fushė Kosovė, Obiliq, Novobėrdė.

 

Nr.

Emri i objektit fetar

Viti i ndėrtimit

Viti i dėmtimit-shkatėrrimit

Shkalla e dėmtimit

1.

Xhamia e Llapit

1470

1999

Kjo konsiderohet si njėra ndėr xhamitė monumentale tė Prishtinės. Ėshtė djegur pėrbrenda nga forcat paramilitare  serbe nė bashkėpunim me romėt e lagjes mbi hekurudhė mė datėn 27.03.1999.

2.

Xhamia e Prapashticės

1830

1999

Xhamia ėshtė granatuar dhe ka oėsuar dėmtime serioze. Nga brenda ėshtė demoluar dhe janė pėrdhosur simbolet detare

3.

Keqekollė

1942

1999

Dyshemeja e xhamisė ėshtė djegur pjesėrisht, kurse brendia e saj ėshtė tėrėsisht e de,oluar. Xhamia ka shėrbyer si vendqėndrim i hordhive serbe. Kulmi dhe muret janė dėmtuar nga granatimet.

4.

Grashticė

1846

1999

Kjo xhami ėshtė demoluar dhe plaēkitur nga brenda. Nė anėn e jashtme tė mureve  gjenden mbishkrime me cirilikė serbe. Kulmi ka pėsuar dėme tė konsiderueshme nga granatimet.

5.

Barilevė

1870

1999

Kjo xhami ka shėrbyer si venqėndrim i forcave serbe dhe nė minarenė e saj kanė qenė forcat snajperiste serbe. Xhamia ėshtė demoluar dhe plaēkitur nga brenda. Dyert dhe dritaret janė tė dėmtuara.

6.

Prugofc

1998

1998

Kjo xhami ka qenė nė ndėrtim e sipėr, por disa herė ėshtė mitraluar nga bandat serbe gjatė rrugėtimit tė tyre nė magjistralen Prishtinė –Podjevė. Kupolla qendrore ėshtė e shpuar vende-vende nga plumbat e kalibrave tė ndryshėm

7.

Hamidi

1850

1999

Xhamia ėshtė vjedhur, plaēkitur dhe demoluar nga forcat serbe. Poashtu dėmtime serioze i janė shkakktuar nė muret anėsore edhe nga ranatimet e shumta.

8.

Halilaq

1890

1999

Xhamia ėshtė shkatėrruar tėrėsisht nga bombardimet e aeroplanėve serb.

9.

Miradi e Epėrme

1944

1999

Xhamia ėshtė djegur tėrėsisht. Ėshtė dėmtuar rėndė edhe minareja mbi sherefe.

10.

Miradi e Poshtme

1900

1999

Xhamia ėshtė dėmtuar nga detonimet e fuqishme artilerike me ē‘rast kanė pėsuar dėmtime serioze muret e xhamisė. Si i zhdukur konsiderohet edhe imami i kėsaj xhamie Mulla Nuhi ef. Ismajli.

11.

Bardh i Madh

1921

1999

Kjo xhami ėshtė djegur tėrėsisht me tė gjitha objektet tjera pėrcjellėse.

12.

Xhamia e Lismirit

1943

1999

Xhamia ėshtė djegur dhe shkatėrruar tėrėsisht nė prill tė vitit 1999.

13.

Sllatinė

1870

1999

Kjo xhami ėshtė demoluar tėrėsisht nga brenda. Ėshtė plaēkitur dhe ka pėsuar dėmtime nga granatimet nė kulm dhe nė muret e jashtme, tė cilat vende-vende janė ēarė.

                                   

Kėshilli i Bashkėsisė islame nė Besianė (Podjevė)

 

Nr.

Emri i objektit fetar

Viti i ndėrtimit

Viti i dėmtimit-shkatėrrimit

Shkalla e dėmtimit

1.

Llapashticė

1743

1999

Xhamia ėshtė djegur nė tėrėsi. Nga granatimet e pandėrprera ka pėsuar edhe minarja. Ky fshat ėshtė shkatėrruar pothuajse nė tėrėsi ngase nė tė ka qenė i vendosur Shtabi i pėrgjithshėm i UĒK-sė i Zonės Operative tė LLapit.

2.

Orllan

1960

1999

Xhamia ėshtė djegur tėrėsisht. Ėshtė dėmtuar nė njė masė tė madhe edhe minareja.

3.

Dobratin

1970

1998

Xhamia ėshtė dėmtuar rėndė gjatė vitit 1998, kurse nė vitin 1999 ėshtė djegur tėrėsisht.

4.

Halabak

1832

1999

Xhamia ėshtė djegur nga brenda me ē;rast ka pėsuar dyshemeja, hytbeja, dritaret dhe dhoma e mėsimit. Ėshtė djegur mė 18.04.1999 gjatė ofansivės famėkeqe serbe kundėr malėsisė sė Llapit e tė Gollapit.

5.

Bradash

1877

1999

Dyshemeja e xhamisė nė pjesėn e pėrparme ėshtė tėrėsisht e djegur. Kubeja e xhamisė  ėshtė dėmtuar nga zjarri. Xhamat e dritareve janė thyer tė gjithė, kurse oborri i saj ėshtė i minuar!

6.

Lluzhan

1698

1999

Nga detonimet e fuqishme tė armėve artilerike janė ēarė muret e xhamisė gjithandej. Gjithashtu ka pėsuar edhe njė pjesė e kulmit dhe dritaret.

7.

Dumosh

1971

1999

Kjo xhami gjatė kohės sė luftės ka shėrbyer si vendstrehim i popullatės. Serbėt disa herė kanė granatuar nė afėrsi tė saj me ē’rast janė ēarė muret e saj. Pjesa e pėrparme si dhe minareja janė gjuajtur me plumba tė kalibrave tė ndryshėm.

8.

Bellopojė

1993

1999

Xhamia ėshtė demoluar nga brenda me ē;rast janė pėrdhosur simbolet fetare islame si Libri iShenjtė-Kur’ani dhe mbishkrimet e tjera islame.

9.

Penuhė

1997

1999

Kjo xhami ka qenė nė ndėrtim e sipėr.Nga granatimet ka pėsuar kubeja qendrore nė 3-4 vende, Gjithashtu edhe njėra prej tri kupollave tė vogla ėshtė dėmtuar rėndė.

10.

Brainė

1776

1999

Nga detonimet e fuqishme janė dėmtuar rėndė muret e jashtme tė xhamisė, kurse nga brenda xhamia ėshtė demoluar nė tėrėsi

 

Kėshilli Bashkėsisė Islame nė Pejė;

gjirin e vet pėrfshin kėto komuna: Pejėn , Klinėn, Malishevėn  dhe nje pjesė tė Decanit.

 

Nr.

Emri i objektit fetar

Viti i ndėrtimit

Viti i

dėmtimit-shkatėrrimit

Shkalla e dėmtimit

1.

Xhamia e Carshisė

1471

1999

Kjo ėshtė xhamia mė e vjetėr nė Pejė dhe ėshtė e evidencuar si objekt i rrallė arkitektonik dhe ėshtė nėn mbrojtjen e shtetit.. Ėshtė djegur pėrbrenda me ē‘rast dėme tė mėdha kanė pėsuar dyshemeja, kubeja e brendshme qendrore  me gjithė dekorimet artistike disa qindra vjeqe si dhe shtyllat e mermerta brenda nė xhami

2.

Xhamia e Kuqe

1755

1999

Xhamia ėshtė djegur tėrėsisht. Ėshtė djegur gasulhanja e xhamisė (lokali pėr larjen e kufomave) si dhe shtėpia e imamit.

3.

Xhamia e Hamamit

1587

1999

 Xhamia ėshtė djegur tėrėsisht. Kanė mbetur vetėm muret.

4.

Xhamia e Kurshumlisė

1577

1999

Xhamia ėshtė djegur tėrėsisht. Janė djegur edhe dhomat e mėsimit mektebet e xhamisė

5.

Xhylfatyn

1697

1999

Kjo xhami ėshtė demoluar nė tėrėsi dhe nėpėr muret e saj gjenden shkrime tė ndryshme me alfabet cirilik.

6.

Xhamia e Puhovcit

1777

1999

Ko xhami ėshtė dėmtuar dhe demoluar plotėsisht. Nė pjesėn e jashtme tė saj vėrehen dėmtime serioze nga granatimet.

7.

Xhamia e Pelivan Mejdanit

1793

1999

Ėshtė demoluar dhe plaēkitur nga brenda

8.

Xhamia e Tahtalisė

1587

1999

Xhamia nė fjalė ėshtė plaēkitur dhe demoluar nga brenda, kurse nė anėn e jashtme shihen tė ēarat nga detonimet dhe granatimet. Minarja ėshtė dėmtuar nga predhat artilerike.

9.

Xhamia e Defterdarit

1570

1999

Xhamia ėshtė djegur tėrėsisht. Kanė ngelur vetėm muret nga guri, tė cilat nė shumė vende janė plasaritur e dėmtuar.

10.

Mesxhidi i Madh

1763

1999

Ėshtė demoluar dhe plaēkitur

11.

Mesxhidi i Vogėl

1839

1999

Ėshtė djegur dhe shkatėrruar tėrėsisht

12.

Loxhė

1900

1998

Xhamia ėshtė shkatėrruar tėrėsisht mė 15.06.1998, pastaj me eskavator ėshtė rrafshuar dhe nė atė vend  krej pak mund tė dallohen gjurmėt e xhamisė

13.

Raushiq

1930

1999

Xhamia ėshtė djegur tėrsisht. Ėshtė shkatėrruar poashtu edhe pjesa e epėrme e minares, kurse vrimat e predhave artilerike e kanė dėmtuar rėndė konstruktin e saj.

14.

Lybeniq

1755

1998

Xhamia ėshtė djegur nga brenda. Muret e xhamisė dhe minareja janė tė dėmtuar nga plumbat, kurse minareja ėshtė e shkatėrruar nė pjesėn e epėrme tė saj, mbi sherefe.

15.

Strellc i Epėrm

1887

1999

Kjo xhami ėshtė demoluar tėrėsisht nga brenda, kurse nga granatimet janė dėmtuar pjesėrisht muret e jashtme.

16.

Strell i Poshtėm

1881

1999

Kjo xhami ėshtė demoluar nga brenda dhe ėshtė bėrė tentim pėr djegien e saj.

17.

Lėbushė

1793

1999

Kjo xhami ėshtė demoluar dhe plaēkitur, kurse imami i saj Mulla Beqir ef. Krasniqi ėshtė vrarė.

18.

Isniq

1630

1999

Xhamia ėshtė djegur nga brenda pjesėrisht dhe ėshtė demoluar.Ėshtė shkatėruuar nė njė masė tė madhe edhe shtėpia e imamit.

19.

Kryshec

1900

1999

Xhamia ėshtė djegur dhe shkatėrruar tėrėsisht.

20.

Baran

1869

1999

Kjo xhami ndėr mė tė bukurat nė Kosovė ėshtė rrėnuar me material tė fortė eksploziv mė 08.05.1999. Kanė mbetur vetėm gjurmėt e saj dhe tė minaresė sė gjatė 47 m e ndėrtuar nga gurėt e latuar.

21.

Vranoc

1830

1998

Xhamia ėshtė shkatėrruar tėrėsisht qysh mė 29.05.1998. Edhe pjesa e epėrme e minaresė ėshtė shkatėrruar.

22.

Leshan

1862

1999

Dyshemeja e xhamisė ėshtė djegur pasi qė brenda nė xhami janė hedhur dy bomba tė cilat kanė shkaktuar dėme tė mėdha nė dyer dhe dritare.

23.

Rohot

1926

1999

Xhamia ėshtė demoluar tėrėsisht nga Brenda.

24.

Dubovė

1984

1999

Xhamia ėshtė djegur tėrėsisht. Kanė mbetur vetėm muret.

25.

Vitomiricė

1979

1999

Kjo xhami ėshtė djegur pjesėrisht nga brenda mė datėn 19.05.1999

26.

Novosellė

1917

1999

Kjo xhami ėshtė djegur dhe shkatėrruar tėrėsisht mė 13.04.1999. Ėshtė shkatėrruar edhe minareja mbi sherefe. Nga hordhitė barabare serbe ėshtė vrarė edhe imami i kėsaj xhamie Mulla Sulejman

27.

Jabllanicė e Madhe

1490

1999

Xhamia ėshtė granatuar dhe demoluar

28.

Mesxhidi i Radavcit

1938

1999

Ėshtė djegur tėrėsisht

29.

Jashanicė

1932

1999

Kjo xhami ėshtė demoluar nga brenda, kurse  muret e jashtme janė gjuajtur me plumba

30.

Gjurgjevikė i Madh

1827

1999

Xhamia ėshtė granatuar dhe ka pėsuar dėmtime tė mėdha nė murin e jashtėm anėsor. Brendia ėshtė tėrėsisht e demoluar.

31.

Sverkė e Gashit

1740

1999

Xhamia ka qenė e ndėrtuar nga gurėt dhe ka pasur njė vlerė tė madhe  si arkitekturė e vjetėr islame. Ėshtė djegur dhe shkatėrruar tėrėsisht me 14.03.1999.

32.

Bubavec

1968

1998

Xhamia ėshtė djegur dhe shkatėrruar nė vitin 1998. Ka mbetur vetėm minareja e cila poashtu ėshtė e dėmtuar nė pjesėn e epėrme.

33.

Vėrmicė

1539

1999

Xhamia ėshtė granatuar me artileri tė rėndė mė 20.03.1999 me ē‘rast ka pėsuar hyrja e xhamisė. Gjithashtu janė shkatėrruar shtyllat e brendshme tė xhamisė, kati i dytė dhe janė dėmtuar rėndė kubeja qendrore si dhe kubetė e vogla. Gjatė kėsaj ofansive ėshtė vrarė edhe imami i kėsaj xhamie Mulla Shaban ef.Gashi.

34.

Drelaj

1673

1999

Xhamia ėshtė djegur tėrėsisht.

35.

Shtupeq i Vogėl

1647

1999

Xhamia ėshtė demoluar tėrėsisht.

 

Kėshilli i Bashkėsisė islame nė Burim (Istog)

 

Nr.

Emri i objektit fetar

Viti i ndėrtimit

Viti i dėmtimit-shkatėrrimit

Shkalla e dėmtimit

1.

Xhamia e Istogut

1730

1999

Xhamia ėshtė granatuar me artileri tė rėndė. Ėshtė shkatėrruar pjesa e epėrme e minaresė dhe muri i pjesės ballore. Pas kėsaj xhamia ėshtė djegur tėrėsisht nė Prill tė vitit 1999. Nė kompleksin e xhamisė  ka qenė edhe selia e Kėshillit, me ē’rast ėshtė djegur edhe tėrė materiali arkivor.

2.

Xhamia e Vrellės

1812

1999

Xhamia ėshtė granatuar mė 15.04.1999 me ē’rast ėshtė shkatėrruar gjysma e kulmit. Xhamisė i ėshtė vėnė flaka afėr hytbes por zjarri fatmirėsisht ėshtė shuar. Muret e jashtme janė tė dėmtuara nga predhat e ndryshme artilerike.

3.

Studenicė

1803

1999

Kulmi i xhamisė ėshtė granatuar dhe ėshtė dėmtuar mė tepėr se gjysma. Njė pjesė e hytbes dhe e mihrabit janė tė djegura. Pjesa e epėrme e minaresė ėshtė shkatėrruar. Nėpėr mure shihen gjurmė tė predhave tė ndryshme artilerike.

4.

Shushicė

1861

1999

Xhamia ėshtė djegur dhe shkatėrruar tėrėsisht.

5.

Xhamia e Uēės

1899

1999

Xhamia ėshtė dėmtuar dhe demoluar nga brenda. Mektebi i xhamisė ėshtė shkatėrruar tėrėsisht.

6.

Xhamia e Kaliqanit

1871

1999

Xhamia ėshtė djegur tėrėsisht nė prill tė vitit 1999. Kanė mbetur vėtm muret. Poashtu ėshtė djegur e dėmtuar edhe minareja.

 

 

Kėshilli i Bashkėsisė Islame nė Gjakovė,

gjirin e vet pėrfshin edhe komunėn e Deēanit

 

Nr.

Emri i objektit fetar

Viti i ndėrtimit

Viti i dėmtimit-shkatėrrimit

Shkalla e dėmtimit

1.

Xhamia e Hadumit

1595

1999

Kjo xhami monumentale e cila ėshtė nėn mbrojtjen e shtetit ka pėsuar dėme tė konsiderueshme. Hajati i saj ėshtė djegur tėrėsisht. Janė dėmtuar nga zjarri edhe tri kubetė e vogla tė xhamisė. Nga granatimet ėshtė dėmtuar rėndė edhe minareja.

2.

Xhamia e Fetah Agės

1824

1999

Xhamia ėshtė granatuar me ē‘rast kanė pėsuar minareja, kulmi dhe pjesėrisht muret e jashtme. Xhamia ėshtė e dėmtuar fort edhe nė pjesėn e brendshme.

3.

Xhamia e Qylit

1746

1999

Kulmi i kėsaj xhamie ėshtė dėmtuar pjesėrisht, kurse mejtepi i saj ėshtė djegur tėrėsisht.

4.

Xhamia e Gecės

1893

 

Ėshtė shkatėrruar me themel. Ka ngelur vetėm minareja.

5.

Xhamia e Hankės

1645

1999

Xhamia ka qenė e demoluar pėrbrenda. Nė pjesėn e jashtme ėshtė e shpuar me plumba tė kalibrave tė ndryshėm. Shtyllat e Hajatit (Portikut) janė dėmtuar nga granatimet si dhe dyert e jashtme tė xhamisė.

6.

Irzniqit

1816

1998

Xhamia ėshtė djegur dhe shkatėrruar tėrėsisht.nė shtator tė vitit 1998. Minareja ėshtė e granatuar dhe e kėputur mbi sherefe.

7.

Rogovėssė Hasit

1580

1999

Kjo xhami me vlera tė mėdha monumentale ėshtė minuar me ē‘rast ka pėsuar dėmtime serioze kubeja qendrore e cila ėshtė plasaritur nė shumė vende. Minareja ėshtė shkatėrruar nė tėrėsi. Kanė pėsuar edhe dyert e dritaret e xhamisė.

8.

Decanit

1851

1998

Xhamia ėshtė djegur tėrėsisht nė vitin 1998. Kanė ngelur vetėm muret gjysmė tė rrėnuara. Minareja ėshtė granatuar nė disa vende. Ėshtė djegur edhe shtėpia e Imamit tė kėsaj xhamie.

9.

Carrabreg

1816

1998

Xhamia ėshtė djegur tėrėsisht, kurse minareja ėshtė e dėmtuar rėndė nga granatimet

10.

Junik

1849

1999

Kjo xhami ėshtė dėmtuar rėndė nė vitin 1998. Minareja e xhamisė ėshtė granatuar nė 3-4 vende. Nga brenda ėshtė demoluar hytbeja, janė djegur tepihat , kurse ėshtė dėmtuar rėndė edhe kupolla e brendshme.

11.

Cukot Junik

1580

1999

Xhamia ėshtė granatuar nė pjesėn e pėrparme dhe anėsore. Me kėtė rast kanė pėsuar minareja dhe dera kryesore e hyrjes. Ėshtė shkatėrruar nė vitin 1999.

12.

Prejlep

1686

1998

Xhamia ėshtė djegur dhe shkatėrruar tėrėsisht nė vitin 1998. Nga granatimet ėshtė dėmtuar rėndė edhe minareja.

13.

Jabllanicė

1984

1999

Dyshemeja ėshtė djegur pjesėrisht. Nga granatimet kanė pėsuar: kupolla qendrore, tri kupollat e vogla, hajati i xhamisė si dhe muri i jashtėm.

 

14.

Brovinė

1766

1999

Minarja ėshtė dėmtuar nga granatimet, mbi sherefe. Dyshemeja ėshtė shkatėrruar. Poashtu edhe kubeja qendrore e brendshme ėshtė e dėmtuar.

15.

Botushė

1870

1999

Ėshtė djegur pjesėrisht nga brenda, kurse nė muret e jashtme shihen gjurmėt e granatimeve.

16.

Baballoq

1868

1999

Xhamia ėshtė dėmtuar nga granatimet nė kulm dhe nė muret e pėrparme anėsore. Nga brenda poashtu ėshtė plotėsisht e demoluar dhe e dėmtuar

17.

Ponoshec

1806

1999

Xhamia nga brenda ėshtė shkatėrruar tėrėsisht, kurse u ka shėrbyer forcave paramilitare dhe ushtarake serbe si vend pėr grumbullimin e bagėtisė, tė cilat pastaj i kanė therur pėr nevojat e veta.

18.

Babaj Bokės

1816

1999

Nė kėtė xhami kanė qenė tė stacionuar forcat ushtarake serbe. Ėshtė dėmtuar nga granatimet nė muret e jashtme, dritaret dhe tavani.

19.

Rashkoc

1992

1999

Ėshtė djegur nė pjesėn e brendshme. Nėpėr ka mbishkrime me cirilikė serbe. Dritaret janė tė thyera, kulmi dhe muret anėsore vende-vende janė shpuar nga minahedhėsat. Kjo xhami ka qenė vendqėndrim i forcave paramilitare serbe nga Panēeva.

20.

Cermjan

1766

1999

Ėshtė demoluar nga brenda, kurse nga detonimet janė ēarė muret ekzistuese, kurse nga ana e jashtme shihen gjurmėt e plumbave tė kalibrave nga mė tė ndryshmit.

21.

Smolicė

1900

1998

Nė qershor tė vitit 1998 ėshtė granatuar, kurse nė prill tė vitit 1999 ėshtė djegur tėrėsisht.

22.

Mulliq

1877

1999

Kjo xhami ėshtė djegur tėrėsisht nė prill tė vitit 1999.

23.

Mesxhidi i Medresesė sė Madhe

1748

1999

Ėshtė djegur  e shkatėrruar tėrėsisht

 

 

 

Kėshilli i Bashkėsisė islame   Prizren

 

 

Nr.

Emri i objektit fetar

Viti i ndėrtimit

Viti i dėmtimit-shkatėrrimit

Shkalla e dėmtimit

1.

Xhamia e Atmaxhės

1914

1999

Nga ekzplozivi i vėnė mė 28.03.1999 ka pėsuar tėrė xhamia e cila ėshtė rrafshuar me tokė.

2.

Landovicė

1997

1999

Kjo xhami ėshtė djegur pjesėrisht mė 27.03.1999, kurse nga granatimet dhe minimi i minaresė ėshtė dėmtuar rėndė nė kubenė qendrore.

3.

Poslishtė

1920

1999

Xhamia ėshtė tėrėsisht e dėmtuar nga granatimet me ē‘rast dėmtime tė rėnda kanė pėsuar kubeja qendrore dhe muret e xhamisė.

4.

Korishė

1890

1999

Nga eksplozivet e fuqishme kjo xhami ėshtė shkatėrruar tėrėsisht mė 28.03.1999.

5.

Medvec

1973

1999

1800Kjo xhami ėshtė djegur dhe shkatėrruar  tėrėsisht mė 28.03.1999

6.

Pllanejė

1785

1999

 Xhamia ėshtė rrėnuar tėrėsisht

7.

Romajė

1800

1999

Nga ekspozivet e vendosura nė kėtė xhami  06.04.1999 ėshtė shkatėrruar tėrėsisht minareja, pastaj janė ēarė muret e xhamisė e njė pjesė e tyyre edhe ėshtė rrėnuar. Kanė pėsuar tė gjitha dyert dhe dritaret e xhamisė.

8.

Jeshkovė

1930

1999

Xhamia ėshtė dėmtuar nga granatimet

9.

Vlashnjė

1640

1999

Kjo xhami ka shėrbyer si depo eksplozivi pėr forcat ushtarake serbe tė cilat gjatė tėrheqjes e kanė plaēkitur dhe demoluar tėrėsisht.

10.

Kobaj

1997

1999

Kjo xhami ėshtė dėmtuar nga granatimet me ē‘rast ka pėsuar  pjesa e jashtme e kubesė qendrore. Gjithashtu ėshtė plaēkitur dhe demoluar nga brenda.

11.

Piranė

1870

1999

Xhamia ėshtė djegur pjesėrisht mė 25.03.1999 me ē‘rast kanė pėsuar dyshemeja, hytbeja dhe driitaret. Poashtu minarja ėshtė shkatėrruar tėrėsisht nga eksplozivi i vendosur nė tė, kėshtu qė dėmtime ka pėsuar edhe kubeja qendrore.

12.

Vėrmicė

1840

1999

Xhamia ėshtė demoluar nga brenda dhe ėshtė plaēlitur

13.

Gjonaj

1790

1999

Xhamia ėshtė demoluar nga brenda, kurse janė dėmtuar edhe dritaret e xhamisė.

14.

Lez

1650

1999

Xhamia ėshtė dėmtuar nga granatimet

 

Kėshilli i Bashkėsisė islame  Sharr (Dragash)

 

Nr.

Emri i objektit fetar

Viti i ndėrtimit

Viti i dėmtimit-shkatėrrimit

Shkalla e dėmtimit

1.

Xhamia e Buqes

1697

1999

Kjo xhami ėshtė djegur nga Brenda

 

Kėshilli i Bashkėsisė islame nė Skėnderaj

 

Nr.

Emri i objektit fetar

Viti i ndėrtimit

Viti i dėmtimit-shkatėrrimit

Shkalla e dėmtimit

1.

Xhamia e Llaushės

1934

1998

Xhamia ėshtė dėmtuar rėndė nė vitin 1998, kurse nė vitin 1999 ėshtė shkatėrruar minareja mbi sherefe. Dritaret dhe dyert e hyrjes janė tė shkatėrruara, kurse nga brenda xhamia ėshtė djegur pjesėrisht. Ėshtė vrarė edhe imami i kėsaj xhamie Mulla Hajdin  kurse janė dėmtuar edhe gurėt e varrezave nė oborrin e xhamisė.

2.

Brojė

1722

1999

Xhamia ėshtė dėmtuar rėndė nga granatimet mė 02.04.1999. Minareja ėshtė shkatėrruar mė shumė se gjysma, kurse nga brenda xhamia ėshtė demoluar tėrėsisht.

3.

Polac

1653

1998

Xhamia ėshtė granatuar dhe djegur nė vitin 1998 me ē;rast ka pėsuar kubeja qendrore, kurse nga granatimet  nė vitin 1999 ka pėsuar edhe minareja. Imami i kėsaj xhamie Mulla Jetullah ef. Xani ėshtė maltretuar nėpėr burgjet serbe mė se dy muaj gjatė bombardimeve tė Nato-s.

4.

Qirez

1995

1999

Xhamia ėshtė shkatėrruar tėrėsisht nga eksplozivet e vendosura brenda nė tė mė 12.06.1999. Kjo xhami ka shėrbyer si vendstrehim  i mijėra refugjatėve shqiptarė gjatė ofansivave tė vitit 1998 dhe 1999.

5.

Prekaz

1929

1999

Xhamia ėshtė djegur tėrėsisht mė 30.04.1999. Gjithashtu ėshtė shkatėrruar edhe minareja nė pjesėn e epėrme.

6.

Plluzhinė

1666

1998

Xhamia ėshtė djegur dhe shkatėrruar tėrėsisht nga forcat kriminele serbe qysh mė 27.09.1998, kurse gjatė vitit 1999 ėshtė granatuar edhe minareja e cila ėshtė dėmtuar rėndė mbi sherefe dhe nė mes.

7.

Abri e Epėrme

1882

1999

Xhamia pėrveē qė ėshtė demoluar tėrėsisht, ėshtė e dėmtuar vende-vende edhe nga granatat, nė pjesėn e jashtme dhe nė minare mė 30.04.1999

8.

Suhogėrllė (Syrigonė)

1825

1999

Xhamia ėshtė demoluar pėrbrenda nfga forcat serbe, tė ndihmuara nga banorėt vendės serb tė fshatit Syriganė (Suhogėrllė).Dyert, dritaret dhe dyshemeja janė tė dėmtuar mbi 70 %.

 

 

Kėshilli i Bashkėsisė islame nė Lypian ( Lipjan)

 

Nr.

Emri i objektit fetar

Viti i ndėrtimit

Viti i dėmtimit-shkatėrrimit

Shkalla e dėmtimit

1.

Gadimes sė Tashollėve

1513

1999

Minareja e xhamisė  ėshtė goditur me plumba. Janė thyer xhamat e dritareve

2.

Gadimes sė Poshtme (Elshanėve)

1901

1999

Minareja dhe kupolla qendrore janė dėmtuar nė disa vende nga plumbat.

3.

Babushit

1880

1999

Minareja ėshtė shpuar nė disa vende nga plumbat. Ėshtė plaēkitur e vjedhur. Kanė pėsuar

 xhamat e dritareve.

4.

Magures

1820 (1881)

1999

Nga detonimet e fuqishme, muret e xhamisė janė ēarė vende-vende, kurse minarja ėshtė shpuar me plumba.

5.

Ribarit tė Madh

1644

1999

Kupolla e kėsaj xhamie ėshtė shpuar nė disa vende prej plumbave.  Nga granatimet kanė pėsuar xhamat e dritareve.

6.

Ribarit tė Vogėl

1868

1999

Xhamia ėshtė djegur pjesėrisht. Ėshtė plaēkitur dhe demoluar.

7.

Shalės

1805

1999

Kjo xhami ėshtė djegur pjesėrisht me ē‘rast janė dėmtuar trajt e xhamisė.

 

KBI - Ferizaj

 

Nr.

Emri i Xhamisė

Viti i ndėrtimit

Viti i dėmtimit-shkatėrrimit

Shkalla e dėmtimit

 

1.

Xh. e Madhe Mulla Veselit nė Ferizaj

1891

1999

Xhamia ėshtė demoluar nga brenda, ngase serbėt e kanė shndėrruar atė nė sallė sportive. Ėshtė demoluar edhe gasullhanja nė oborr tė xhamisė. Janė djegur 4 lokale afariste pronė e Kbi – Ferizaj

2.

Xhamia e Vjetėr e Komogllavės

1857

1999

Xhamia ėshtė dėmtuar rėndė nga granatimet dhe detonimet e artilerisė vrastare serbe

3.

Xhamia e Re Komogllavės

1983

1999

Kjo xhami ėshtė demoluar nga brenda, i janė thyer dyer e dritare, kurse shtėpia e imamit ėshtė djegur.

4.

Koshares

1897

1999

Nė kėtė xhami forcat serbe kanė qėndruar tre muaj. Nga detonimet e fuqishme muret janė ēarė vende-vende. Nė tėrheqje e sipėr kėtė xhami ēetnikėt  dhe vandalėt serb e kanė demoluar dhe plaēkitur tėrėsisht.

5.

Shtimes

1824

1999

Xhamia ėshtė demoluar dhe plaēkitur tėrėsisht nga brenda. Nė dyert e hyrjes nga forcat barbare serbe janė vizatuar kryqa.

6.

Reqakut

1930

1998/99

Xhamia ėshtė demoluar nga brenda, kurse muret janė tė shpuaraa vende-vende nga plumbat.

7.

Carralevės

1895 (1908)

1998

Xhamia ėshtė djegur dhe demoluar tėrėsisht. Pjesa e minaresė mbi sherefe ėshtė e rrėnuar, kurse kupolla qendrore ėshtė e dėmtuar rėndė nga granatat nė disa vende.

8.

Davidovcit

1936

1999

Ėshtė djegur dhe shkkatėrruar tėrėsisht.

 

9.

Cėrnillės

1930

1999

Xhamia ėshtė djegur tėrėsisht.

10.

Petrovė

1984

1999

Xhamia ėshtė dėmtuar rėndė nga granatimet nė pjesėn e jashtme tė kubesė qendrore, pastaj janė thyer tė gjitha dritaret e xhamisė. Ėshtė dėmtuar rėndė edhe xhamia e vjetėr qė gjindet pranė tė resė. Imami i kėsaj xhamie Fadil ef. Rashiti ka rėnė heroikisht nė kufirin Shqipėri-Kosovė.

 

KBI - Gjilan

Nr.

Emri i Xhamisė

Viti i ndėrtimit

Viti i dėmtimit- shkatėrrimit

Shkalla e dėmtimit

1.

Pėrlepnicės

1934

1999

Xhamia ėshtė djegur tėrėsisht si dhe mektebi pėrcjellės mė 14.04.1999.

2.

Dobėrqanit

1526

1999

Xhamia ėshtė djegur dhe rrėnuar tėrėsisht mė 13.06.1999. Gjatė tėrheqjes sė forcave serbe ėshtė vrarė edhe imami i kėsaj xhamie Nysret ef. Hajdari.

3.

Cėrrnicės

1775

1999

Kjo xhami ėshtė djegur nė tėrėsi mė 17.04.1999 dhe ka pėsuar dėmtime shumė tė rėnda.

4.

Zhegrės

1895

1999

Kjo xhami ėshtė djegur nga brenda me ē‘rast  ka pėsuar dyshemeja, dyert e dritaret dhe instalimi i rrymės.

5.

Llashticės

1836

1999

Kjo xhami ėshtė djegur nga brenda me ē‘rast  ka pėsuar dyshemeja, dyert e dritaret dhe instalimi i rrymės. Dėmtime tė vogla ka pėsuar edhe minareja.

6.

Sllakovcit tė Epėrm

1770

1999

Xhamia ėshtė demoluar nga brenda, ndėrsa muret e jashtme janė dėmtuar pjesėrisht nga granatimet.

7.

Livoēit tė Poshtėm

1965

1999

Kjo xhami ėshtė djegur tėrėsisht mė 22.04.1999, me ē;rast ka pėsuar edhe kubeja qendrore.

8.

Bresalcit

1856

1999

Xhamia ėshtė djegur tėrėsisht mė 10.04.1999.

 

9.

Stanqiqit

1906

1999

Kjo xhami ėshtė djegur tėrėsisht.

 

10.

Dunavė

 

 

Xhamia ėshtė shkatėrruar tėrėsisht nga bombardimet serbe

11.

Muēibabė

 

 

Xhamia ėshtė e dėmtuar rėndė

 

KBI - Drenas (Gllogoc)

 

Nr.

Emri i Xhamisė

Viti i ndėrtimit

Viti i dėmtimit- shkatėrrimit

Shkalla e dėmtimit

 

1.

Gllogovcit

1993

1999

Xhamia ėshtė demoluar tėrėsisht nga brenda. Janė thyer duert e dritaret. Kubeja qendrore dhe muret janė dėmtuar nga plumbat e kalibrave tė ndryshėm.

2.

Arllatit

1728

1999

Kjo xhami ėshtė djegur tėrėsisht mė 1.04.1999. Nė oborrin e kėsaj xhamie policia serbe ka qenė e stacionuar mė se 1 vit tė plotė, prej ku janė kryer operacionet e tyre kriminale.

3.

Kishnarekės

1842

1998

Xhamia ėshtė granatuar gjatė dy ofansivave serbe  virin 1998 dhe 1999. Xhamia ėshtė emoluar nga brenda, kurse dėmtimet serioze nga granatat  mund tė vėrehen nė hyrje tė saj. Ėshtė dėmtuar edhe muri i jashtėm i oborrit tė xhamisė.

4.

Korroticės sė Epėrme

1864

1999

Xhamia ėshtė demoluar nga brenda. Janė thyer duert dhe dritaret. Nga granatimet ėshtė dėmtuar edhe kupolla (kubeja) qendrore nė tri vende. Mė 13 maj 1999 imamin e kėsaj xhamie Mulla Zenel ef. Hoxhėn, tetėdhjet vjeē, ushtria paramilitare serbe e morėn nga shtėpia dhe e dėrguan nė xhami ku mizorisht e mbytėn ėshtė torturuar deri nė vdekje nga forcat  ushtarake dhe paraushtarake serbe.

5.

Komoranit

1855

1999

Kjo xhami ėshtė djegur tėrėsisht mė 3.04.1999.

6.

Krajkovės

1480

1999

Xhamia ėshtė djegur tėrėsisht. Kjo xhami konsiderohet si njė ndėr monumentet mė tė vjetra islame nė Drenicė dhe Kosovė

7.

Vėrbovcit

1654

1999

Kjo xhami ėshtė demoluar dhe plaēkitur nga forcat paraushtarake serbe.

 

Kėshilli i Bashkėsisė Islame nė Vushtrri

 

Nr.

Emri i Xhamisė

Viti i ndėrtimit

Viti i dėmtimit-shkatėrrimit

Shkalla e dėmtimit

 

1.

Xhamia e Ēarshisė

1878

1999

Me urdhėrin e kriminelit Dushko Danqetoviq-drejtor i dhunshėm i fabrikės sė Llamarinės  janė shkatėrruar tė gjitha xhamitė e qytetit. Fatin mė tė lig e pati kjo xhami e cila pasi qė ėshtė hedhur nė ajėr, ėshtė rrafshuar me tokė dhe janė bėrė planet qė nė vend tė saj tė ndėrtohet njė kishė ortodokse.

2.

Gazi Ali Beg

1410

1999

Kjo xhami ndėr mė tė vjetrat nė Kosovė e cila ėshtė nėn mbrojtjen e shtetit ėshtė minuar nė minare me ē‘rast ėshtė shkatėrruar minareja nė tėrėsi, e prej saj dėmtime ka pėsuar edhe kulmi i xhamisė. Dyert dhe dritaret tė gjitha janė tė thyera. Dėmtime serioze kanė pėsuar edhe muret e xhamisė nga granatimet e shumta.

3.

Karamanllė

1675

1999

Kjo xhami e pati tė njejtin fat si ajo e Gazi Alibegut. Minarja ėshtė hedhur nė ajėr me ē‘rast ka pėsuar edhe kulmi i xhamisė. Ėshtė demoluar dhe plaēkitur tėrėsisht nga brenda.

4.

Llug Dumnicės

1958

1999

Kjo xhami ka pėsuar dėmtime nga detonimet e fuqishme me ē‘rast janė ēarė muret e saj. Poashtu ėshtė demoluar nga brenda dhe ėshtė plaēkitur.

5.

Stanovc i Epėrm

1960

1999

Xhamia ėshtė djegur tėrėsisht nga brenda. Nga granatimet kanė pėsuar edhe minareja, muret dhe kubeja qendrore.

6.

Stanovcit tė Ulėt

1827

1999

Kjo xhami  ėshtė demoluar nga brenda dhe ėshtė tentuar tė digjet. Nė katin e dytė janė djegur tė gjithė mushafat dhe simbolet e tjera fetare.

7.

Zhilivodės

1946/47

1999

Xhamia ėshtė djegur tėrėsisht

8.

Beēukut

1867

1998

Kjo xhami ėshtė granatuar gjatė ofansivave serbe nė vitin 1998 dhe nė vitin 1999.

Nga granatimet kanė pėsuar muret e xhamisė si dhe kulmi i saj, pastaj ėshtė demoluar dhe plaēkitur.

 

KBI - Mitrovicė

 

Nr.

Emri i Xhamisė

Viti i ndėrtimit

Viti i dėmtimit-shkatėrrimit

Shkalla e dėmtimit

1.

Xhamia Gazi Isa Beg

1725

1999

Xhamia ėshtė djegur nga brenda , kurse simbolet fetare janė pėrdhosur. Nga granatimet ka pėsuar edhe minareja e xhamisė.

2.

Hamidije (Bajrit)

1881

1999

Xhamia ėshtė djegur dhe rrėnuar tėrėsisht .

 

3.

Husen Ēaush (Haxhi Veselit)

1777

1999

Xhamia ėshtė djegur tėrėsisht.

4.

Ibrit

1878/82

1999

Xhamia ėshtė djegur dhe rrafshuar me tokė me 02 05.1999. Mė nuk dihen as gjurmėt e saj sė bashku me katėr lokalet afariste nė kuadėr tė kėtij kompleksi.Xhamia ka qenė nė anėn veriore tė Mitrovicės mu nė afėrsi tė urės sė Ibrit.

5.

Bares sė Bajgorės

1877

1998/99

Xhamia ėshtė djegur nga brenda. Kupolla ėshtė shpuar nė disa vende nga granatimet e shumta. Kanė pėsuar gjithashtu edhe dyert e dritaret e xhamisė.

 

6.

Shipolit

1994

1999

Xhamia ėshtė demoluar nga brenda. Nga plumbat dėmtime ka pėsuar edhe kubeja qendrore. Janė thyer dyert dhe dritaret.

7.

Vllahisė

1792

1999

Xhamia ėshtė demoluar dhe dėmtuar nga forcat serbe gjatė ofanzivave famėkeqe nė rajonin e Shalės sė Bajgorės.

8.

Koshtovės

1902/04

1999

Xhamia ėshtė demoluar tėrėsisht. Nėpėr muret e saj ka mbishkrime nė cirilikė kishtare serbe.

9.

Dedisė

1884

1999

Xhamia ėshtė djegur nga fallangat serbe

10.

Xhamia e Zhabarit tė Epėrm

1981

1999

Xhamia ėshtė djegur pjesėrisht nga brenda

 

KBI – Therandė (Suharekė)

 

Nr.

Emri i Xhamisė

Viti i ndėrtimit

Viti i dėmtimit - shkatėrrimit

Shkalla e dėmtimit

1.

Xhamia e Bardhė nė Suharekė

1520

1999

Minareja e xhamisė ėshtė minuar dhe hedgur nė ajėr. Nga eksplodimi i minaresė ka pėsuar edhe kupolla e vogėl afėr minaresė. Dyert e hyrjes dhe tė gjitha dritaret e xhamisė janė shkatėrruar. Me kėtė rast ka pėsuar dėmtime edhe selia e Kėshillit tė BI-sė nė Suharekė.

2.

Gjinocit (Rexhep Shabanit)

1942

1999

Kjo xhami ėshtė djegur dhe shkatėrruar tėrėsisht me 05.04.1999.Gjithashtu ėshtė shkatėrruar edhe minareja e gjatė 38 m.

3.

Grejkocit

1730

1999

Minareja ėshtė shkatėrruar krejtėsisht me material eksploziv. Nga aksplodimi kanė pėsuar kubeja qendrore si dhe pesė kubetė e vogla. Janė dėmtuar rėndė dyer, dritaret si dhe dyshemeja e xhamisė.

4.

Xh. e Hasan Pashės (Mushtishtit)

1702

1999

Xhamia ėshtė shkatėrruar tėrėsisht nga eksplozivet e vendosura me 04.04.1999. Me kėtė rast ėshtė shkatėrruar edhe minareja e gjatė 47.50 m, ndėr mė tė mėdhatė nė Kosovė.

5.

Vraniēit

1742

1999

Nga granatimet ka pėsuar kulmi i xhamisė e pastaj ėshtė demoluar dhe plaēkitur.

6.

Reqanit

1969

1999

Kjo xhami ka shėrbyer si vendstacionim i forcave kriminale serbe. Xhamia ka pėsuar dėmtime nga plumbat e kalibrave tė ndryshėm. Muri i jashtėm i xhamisė ėshtė rrėnuar tėrėsisht.

7.

Bllacės

1711

1998

Kjo xhami ėshtė granatuar gjatė dy ofanzivave, nė korrik tė vitit 1998 dhe nė maj tė vitit 1999. Dėmtime tė rėnda ka pėsuar minareja, kulmi dhe muret e xhamisė.

 

8.

Budakovės

1873

1999

Kjo xhami ėshtė granatuar me predha tė ndryshme artilerike mė 08.06.1999. Muret e xhamisė janė shkatėrruar vende-vende. Brendia e xhamisė  ėshtė demoluar nė njė masė bukur tė madhe.. Me kėtė rast kanė pėsuar tė gjitha dyert dhe dritaret

9.

Grejqecit

1897

1998

Xhamia ėshtė djegur tėrėsusht nga forcat serbe nė vitin 1998.

10.

Ngucatit

1880

1999

Nga detonimet e forta artilerike kanė pėsuar muret e xhamisė.

11.

Bellanicės

1754

1999

Nga minimi i minaresė mė 01.04.1999, kanė pėsuar muret e xhamisė edhe kupollat e vogla.. Xhamia ėshtė granatuar disa herė nga forcat serbe.

12.

Banjės

1797

1998

Xhamia ėshtė djegur dhe shkatėrruar tėrėsisht nė vitin 1998. Ėshtė shkatėrruar edhe pjesa e epėrme e minaresė.

13.

Peēanit

1882

1998

Xhamia ėshtė shkatėrruar rėndė nga granatimet e parreshtura  korrik tė vitit 1998. Ka pėsuar edhe minareja mbi sherefe.

14.

Studenēanit

1707

1999

Minarja ėshtė hedhur nė ajėr me mjete eksplozive mė 28.03.1999, me ē‘rast ka pėsuar edhe kubeja qendrore. Pastaj ėshtė demoluar tėrėsisht nga brenda.

15.

Doberdolanit

1967

1999

Nga granatimet ka pėsuar minareja, duert dhe dritaret

16.

Xh. e Hasan Prishtinės nė Samadraxhė

1802

1999

Mė datėn 30.03.1999, nga eksplodimi i fuqishėm kanė pėsuar dy minaretė e kėsaj xhamie, ndėr mė tė bukurat nė Kosovė. Gjithashtu dėmė tė mėdha kanė pėsuar edhe dy kupollat e vogla.

17.

Neperbishtit

1967

1999

Minareja e xhamisė ėshtė shkatėrruar tėrėsisht me 30.03.1999. Janė thyer xhamat e dritareve, Poashtu ka pėsuar kulmi dhe nėnkulmi

 

KBI - Rahovec

 

Nr.

Emri i Xhamisė

Viti i ndėrtimirt

Viti i dėmtimit - shkatėrrimit

Shkalla e dėmtimit

1.

Xh. e Kadirit

1750

1998

Nga granatimet gjatė ofansivės sė vitit 1998 minareja ėshtė dėmtuar rėndė.

2.

Xh. e Kasumit

1826

1998

E dėmtuar rėndė nga granatimet gjatė ofansivės sė vitit 1998. Minarja gjysėėm e shkatėrruar.

3.

Xh. e Sokolit

1824

1998

Nga granatimet gjatė ofansivės sė vitit 1998 minareja ėshtė dėmtuar rėndė.

4.

Bellacėrkės

1810

1999

Kjo xhami ėshtė djegur tėrėsisht mė 27.03.1999.Ėshtė shkatėrruar edhe minareja e xhamisė 42 m.,e gjatė me ē‘rast kanė pėsuar dėmtime edhe 8 kopollat e vogla, kurse viktimė e forcave barbare serbe ishte edhe imami i kėsaj xhamie Hajrullah ef. Bega.

5.

Krushės sė Madhe

 

1999

Forcat serbe e kanė pėrdorur kėtė xhami si vend pėr maltretimin e tėrė popullatės sė kėsaj ane e cila u masakrua barbarisht. Nga ky fshat janė gjithsej 204 tė vrarė, kurse nga Krusha e Vogėl 116 tė vrarė.

Nga pasojat e minimit tė minaresė sė kėsaj xhamie mė 27.03.1999 ka pėsuar rėndė edhe kubeja qendrore, pasi qė ėshtė plasaritur nė disa vende. Brendia ėshtė shumė e shkatėrruar.

6.

Celinės

1916

1999

Xhamia ėshtė djegur dhe rrafshuar me tokė mė 25.03.1999. Nė mesin e 75 viktimave nga ky fshat ėshtė edhe imami i xhamisė Arif ef. Shala.

7.

Hoqės sė Vogėl

1920

1999

Xhamia ėshtė djegur dhe rrėnuar nė tėrėsi mė 25.03.1999. Gjithashtu ėshtė shkatėrruar edhe minareja e saj

8.

Brestovcit

1598

1999

Xhamia ėshtė djegur tėrėsisht mė 25.03.1999. Gjithashtu ėshtė shkatėrruar edhe minareja. Kjo xhami konsiderohet si xhami monumentale pėr shkak tė vjetėrsisė sė saj.

9.

Opterushės

1860

1999

Xhamia ėshtė minuar dhe djegur pa ndonjė gjasė meremetimi. Ėshtė shkatėrruar tėrėsisht edhe minareja.

10.

Retisė sė Epėrme

1945

1998

Kjo xhami me gjithė minarenė ėshtė shkatėrruar tėrėsisht mė25.08.1998

11.

Retisė sė Poshtme

1947

1999

Xhamia ėshtė minuar e pastaj ėshtė djegur nga forcat serbe mė 26.03.1999.

12.

Astrozubit

1904

1999

. Pas granatimit tė parė nė shtator tė vitit 1998, kjo xhami ėshtė minuar mė 01.04.1999, me ē‘rast ėshtė shkatėrruar minareja, kurse dėmtime kanė pėsuar kupollat e vogla dhe shtyllat e jashtme tė xhamisė. Forcat  serbe kėtė xhami e kishin shndėrruar nė sallė sporti e pastaj e kanė demoluar dhe djegur tėrė brendinė e saj.

13.

Shkozės

1915

1999

Xhamia ėshtė djegur tėrėsisht mė 02.04.1999

14.

Pagarushės

1912

1999

Xhamia ėshtė demoluar nga brenda

15.

Maralisė

1529

1999

Nga granatimet e parreshtura ka pėsuar kubeja qendrore e cila ėshtė dėmtuar nė disa vende.

16.

Zatriqit

1764

1999

Xhamia ėshtė djegur pjesėrisht nė prill tė vitit 1999. Ka pėsuar dyshemeja dhe disa shtylla nga druri. Muret e xhamisė vende-vende janė tė shpuar nga granatat.

17.

Drenovcit

1710

1999

Xhamia ėshtė demoluar nga brenda

18.

Postoselit

1820

1999

Xhamia ėshtė demoluar nga brenda

19.

Zaqishtės

1990

1998

Paramilitarėt serb tė pėrkrahur nga kryetari i KK tė Rahovecit dhe nga prifti i kishės sė Zoqishtit shkatėrruan dhe dogjėn kėtė xhami mė 17 korrik 1998.

20.

Nagavcit

1997

1999

 Nga granatimet e shumta, kjo xhami ka pėsuar dėmtime tė rėnda nė shumė pjesė tė saj.Xhamia ėshtė demoluar e pastaj ėshtė djegur tėrė inventari i brendshėm mė 25.03.1999

 

KBI - Kaēanik

 

Nr.

Emri i Xhamisė

Viti i ndėrtimirt

Viti i dėmtimit - shkatėrrimit

Shkalla e dėmtimit

1.

Ivajė

1932

1999

 e djegur dhe e shkatėrruar nga granatimet

2.

Stagovė

1996

1999

e djegur pėrbrenda nga forcat serbe

3.

Pustenik

 

1999

xhamia ėshtė dėmtuar rėndė

4.

Glloboēicė

1895

1999

xhamia ėshtė dėmtuar dhe demoluar nga brenda

 

KBI – Dardanė (Kamenicė)

 

Nr.

Emri i Xhamisė

Viti i ndėrtimirt

Viti i dėmtimit - shkatėrrimit

Shkalla e dėmtimit

1.

Xhamia e Kranidellit

1928

1999

e dėmtuar rėndė nė muret e jashtme

 

2.

Xhamia e Petritit

Nė ndėrtim e sipėr

1999

e demoluar tėrėsisht nga brenda

 

KBI -Viti

 

Nr.

Emri i Xhamisė

Viti i ndėrtimirt

Viti i dėmtimit - shkatėrrimit

Shkalla e dėmtimit

1.

Xhamia e Budrigės

1942

1999

Xhamia ėshtė djegur tėrėsisht mė 12.04.1999 pa ndonjė gjasė meremetimi.

 

2.

Xhamia e Ballancės

1971

1999

Xhamia ėshtė djegur tėrėsisht. Dėmtime ka pėsuar edhe minareja mbi sherefe.

 

3.

Xhamia e Novosellės

1994

1999

Xhamia ėshtė djegur tėrėsisht.

 

4.

Xhamia e Radivojcės

1979

1999

 

Xhamia ėshtė djegur pjesėrisht nga brenda dhe ėshtė demoluar.

 

KBI -Preshevė

 

Nr.

Emri i Xhamisė

Viti i ndėrtimirt

Viti i dėmtimit - shkatėrrimit

Shkalla e dėmtimit

1.

Xhamia e Re nė Miratoc

1865

1999

e demoluar dhe e dėmtuar nga brenda

2.

Xhamia e Tėrrnavės

1836

1999

e demoluar tėrėsisht nga Brenda

3.

Xhamia e Ceravajkės

1880

1999

xhamia ėshtė dėmtuar dhe fjegur pjesėrisht

4.

Xhamia e Vjetėr nė

 Miratoc

 

 

e demoluar nga brenda

 

KBI –Bujanoc dhe Medvegjė

 

Nr.

Emri i Xhamisė

Viti i ndėrtimirt

Viti i dėmtimit - shkatėrrimit

Shkalla e dėmtimit

1.

Xhamia e Asllarės - Bujanoc

1935

1999

e djegur nga brenda

2.

Xhamia e Sijarinės – Medvegjė

1877

1999

e dėmtuar dhe e demoluar nga brenda

3.

Xhamia e Kapitit- Medvegjė

1935

1999

e dėmtuar dhe e demoluar nga Brenda

 

 

Medresetė e Vjetra monumentale tė rrėnuara :

Medreseja e Madhe e Gjakovės

Medreseja e Vjetėr e Pejės

Medreseja e Vjetėr e Ferizajt  

Kompleksi i Lidhjes sė Prizrenit (Medreszja e Mehmet Pashės)         

Medreseja e Mesme Alauddin nė Prishtinė ėshtė demoluar nė tėrėsi

 

 

Teqe tė shkatėrruara:

Teqeja bektashiane nė Gjakovė

Teqeja e Sheh Sulejmanit nė Rahovec

Teqeja e Sheh Malės nė Rahovec

 

Hamame tė shkatėrruar:

Hamami i  Haxhi beut nė Pejė