Sabri BAJGORA  www.bajgora.com

ROLI I FESĖ NĖ EDUKIMIN SHKOLLOR

 

Jeta e njeriut ėshtė njė vlerė e shtrenjtė dhe e ēmueshme. Ėshtė njė dhunti nga ana e Allahut tė Plotėfuqishėm, tė cilėn secili prej nesh duhet ta kultivojė e ta fisnikėrojė me vepra tė mira e tė pėlqyeshme. Jeta thjesht ėshtė njė udhėtim qė fillon nga njė pikė e caktuar e qė mbaron nė njė cak tė caktuar.

Sfidat e ndryshme me tė cilat ballafaqohet njeriu nė kėtė botė janė dėshmi e qartė se ky njeri bart njė pėrgjegjėsi tė madhe mbi supet e veta, mu pėr faktin se ekzistenca e tij nė kėtė univers ka njė domethėnie tė madhe.

Gjatė shtegėtimit tė tij nė kėtė botė, njeriu si krijesė me intelekt dhe i pajisur me tė gjitha veēoritė qė e dallojnė nga krijesat e tjera, megjithatė ka nevojė pėr njė PROGRAM HYJNOR, i cili do t’i mundėsonte dhe do t’i ndihmonte qė t’i pėrballonte me sukses tė gjitha sfidat gjatė kėtij udhėtimi.

E ky program i pėrkryer hyjnor ėshtė feja, e cila gjatė historisė padrejtėsisht ėshtė anatemuar deri nė skajshmėri, duke i mveshur asaj edhe gjėra tė paqena e tė paqėndrueshme.

Koncepti islam mbi religjionin shkurtimisht do tė pėrmblidhej nė premisėn se religjioni nuk ėshtė vetėm nevojė intelektuale dhe shpirtėrore por edhe njė nevojė sociale e universale. Feja nuk erdhi qė ta tjetėrsojė njeriun por qė ta udhėheqė atė drejt njė qėllimi tė caktuar. Jo pėr ta ulur, por pėr ta ngritur natyrėn e tij morale. Feja ėshtė njė rezervuar i pashterrshėm i mendimit tė shėndoshė. Ajo nuk pėrkufizon njeriun nė limite tė ngushta, por i hap horizontet e sė mirės e tė sė vėrtetės. Me njė fjalė, religjioni i vėrteė e njeh njeriun me Zotin, me vetveten dhe me ambientin qė e rrethon.

Feja i bashkon lidhjet dhe komplekset psikologjike tė njeriut, i sublimon instiktet dhe aspiratat e tij. Nėpėrmjet saj njeriu mėson sekretet e jetės, natyrėn qė e rrethon, mėson tė dallojė tė mirėn nga e keqja, e pastron mendjen e tij nga dyshimet, e forcon karakterin e tij dhe i korigjon mendimet dhe bindjet e tij. Lidhja e vėrtetė shpirtėrore me Zotin, atė e edukon qė tė ketė shpresė e durim, siguri dhe prehje shpirtėrore.

Duke u nisur nga kėto premisa, pėr rėndėsinė dhe rolin e fesė nė jetėn e njeriut, jam i bindur se ēdo pėrpjekje sado e vogėl, qoftė edhe vetėm pėr tė lėvizur gjėrat, do tė jenė njė hap shpresėdhėnės qė intelektualėt tanė, mė nė fund , tė heqin perden e mohimit ndaj rėndėsisė sė fesė nė ēdo pore tė jetės, madje edhe nė sistemin arsimor, i cili jo qė nuk do tė pengonte ecurinė e suksesshme tė edukimit, pėrkundrazi do tė ishte njė shtytės pozitiv drejt sukseseve nė formimin e gjeneratave tė shėndosha edhe intelektualisht.

Ėshtė koha e fundit tė kuptojmė se njeriu pa fe ėshtė njė krijesė gjysmake, ėshtė njė krijesė e varfėr, e cila pėrherė ka nevojė pėr ushqim shpirtėror.

Besimi nė Zotin ka qenė vazhdimisht i vetmi burim virtytesh e vlerash shpirtėrore, moralo-etike sepse jeta religjioze ėshtė forma mė e lartė dhe shprehja mė kuptimplote e jetės sė tėrėsishme kolektive.

Nga aspekti psikologjik, fenė duhet kuptuar dhe konsideruar si njėrin nga fundamentet mė tė rėndėsishme biologjike tė njeriut, sepse ka ndikim tė madh nė jetėn e njeriut, para sė gjithash nė integritetin e tij trupor dhe shpirtėror. Ajo zotėron energji tė mėdha, qė mundėson ruajtjen e kontinuitetit njerėzor, metafizik e historik, shpirtėror e moral. Nga religjioni, njeriu kupton se ai do tė jetė njė pjesė e rėndėsishme e njė organizmi zingjiror. Pėrfitimi psikologjik i kėtij koncepti ėshtė ndjenja e fuqishme e sigurisė tė cilėn e ndjen njeriu fetar nė dallim nga i jofetar, i cili nuk ka vizione tė fiksuara pėr tė ardhmen e tij.

Religjioni si mishėrim i sė vėrtetės, i mirėsisė dhe i drejtėsisė pėr mbarė njerėzimin, e mėson njeriun pėr veten e tij, prejardhjen dhe qėllimin e ekzsistencės, duke ia caktuar njėherėsh kahet e zhvillimit tė tij individual e shoqėror, duke e fisnikėruar njeriun si personalitet tė dobishėm pėr shoqėrinė nė pėrgjithėsi.

Meqenėse edukimi i shpirtit ėshtė gurthemel i edukimit nė tėrsi, mendoj se ėshtė koha e fundit qė konceptet ateiste, tė cilat padrejtėsisht anatemuan udhėzimet hyjnore pėr mė tepėr se njė gjysėm shekulli nė hapsirat tona shqiptare, e fatkeqėsisht po vazhdojnė pa ndonjė ndryshim edhe nė kėto 12-13 vjetėt e fundit, tė ndryshohen dhe realiteti tė shihet nė dritėn e fakteve dhe argumenteve tė shėndosha.

Tashti kur praktikisht gjendemi nė mileniumin e tretė, flitet e shkruhet se ka filluar njė epokė e re e ndryshimeve dhe e transformimeve tė njeriut, jetės dhe botėkuptimeve tė tij. Disa madje kėtė e quajnė epoka e rikthimit nė vlerat fetare, sepse rrėnimi i koncepteve dhe botėkuptimeve iluzore ateiste, para njeriut ka hapur shtigje dhe horizonte tė reja, tė cilat do ta shpien atė nė binarin e shpresės e tė qetėsisė shpirtėrore.

Dinamika e jetės nė Kosovėn e pasluftės, pas hyrjes sė forcave tė Nato-s, Unmiku-ut dhe shumė organizatave qeveritare e joqeveritare nga mbarė bota, ka bėrė qė gjėrat nė shumė pore tė jetės tė marrin kahe tė ndryshme, tė cilat s’i kemi njohur mė parė.

Hapja e Kosovės ndaj botės ka bėrė qė kėtu tek ne tė veprojnė lirshėm shumė shoqata humanitare, tė cilat po pėrpiqen ta ndihmojnė kėtė popullatė. Por fatkeqėsisht, nė mesin e kėtyre shoqatave ka edhe tė atilla qė aktivitetin e tyre”humanitar” e kanė orientuar nė konverime fetare. Kėshtu sot nė Kosovė nė kuadėr tė “humanitetit”, veprojnė lirshėm mbi 300 shoqata tė krishtera nga tė gjitha anėt e botės, me tė vetmin qėllim-konvertimin e rinisė muslimane nė tė krishterė.

Para luftės veprimtaria e kėtyre shoqatave ka qenė mjaft e kufizuar, por nė rrethanat e reja tė pasluftės, ato veprijnė lirshėm dhe pa kurrfarė pengesash, me lloj-lloj programesh fetare duke filluar qė nga entet parashkollore e deri nė Universitet. Kėto shoqata kanė vėnė nė shėrbim njė aparaturė tė tėrė njerėzish, madje edhe disa intelektualė, disa prej tė cilėve edhe nga mosdija i bėjnė shėrbim misionit tė tyre perfid. Qė pakuptueshmėria tė jetė edhe mė e madhe, kėto aktivitete tė tyre lidhen me dhėnien dhe ofrimin e ndihmave nė forma tė trajnimeve tė ndryshme pėr popullatėn tonė tė pėrvuajtur!

Pėr ēudi sot nė Kosovė veprojnė lirshėm madje edhe aso sekte tė cilat janė tė ndaluara me ligj nė mbarė botėn. Kushtėzimi i ndihmave me konvertime nga njėra fe nė tjetrėn, janė gjėra qė prekin dhe fyejnė sedrėn e secilit prej nesh. Edhepse liria e besimit ėshtė ēėshtje individuale e secilit, megjithatė mendoj se procesi i konvertimeve masive dhe tė dhunshme tė tipit tė kryqazatave dhe inkuizicionit, kanė kaluar qė moti, dhe rikthimi i kėtij procesi, tė cilit fatkeqėsisht po i fryejnė edhe disa liderė tė kishės katolike tė ndihmuar nga disa pseudo-intelektualė qė nė tė kaluaraėn ishin prijatarė tė ateizmit, do tė shkaktojė thyerje e pėrēarje tė panevojshme, tė cilat do tė jenė sa tė dhimbshme, po aq edhe tragjike.

Tė vetėdijshėm se po jetojmė nė njė reth (ambient) postateist, ku feja ende nuk e ka marrė pozitėn e vet meritore nė shoqėri, ku Bashkėsia Islame ende nuk konsiderohet si njė subjekt i rėndėsishėm e me peshė, kur prijatėrėt e instanave mė tė larta arsimore duke filluar nga Univerisiteti e poshtė, kanė njė qėndrim fyes ndaj Islamit e pėrkėdhelės ndaj fesė sė krishterė, porosinė tonė tė shenjtė duhet ta kuptojmė tepėr seriozisht. Kėmbanat e e nevojės sė njė rizgjimi tashmė kanė rėnė pėr ata qė kanė veshė e dėgjojnė, prandaj askujt nuk duhet t’i lejojmė tė nėpėrkėmbė a tė pėrdhosė ndjenjat tona fetare. Njė gjė tė tillė do tė mund ta shmangim vetėm duke arsimuar masat e gjera popullore, duke mbajtur tribuna edukative pėr tė rinjtė, duke organizuar tryeza dhe debate publike e shkencore, duke organizuar vazhdimisht programe tė ndryshme fetare-arsimore nėpėr teatro, nė shtėpi kulture, nė salla tė rinisė dhe nė fund, duke futur edhe lėndėn e edukatės fetare nė sistemin arsimor tė Kosovės.. Shkurt, duhet tė bėjmė pėrpjekje tė parreshtura qė rininė tonė ta orientojmė nė binarėt e njė jete tė shėndoshė.

 

Studentė dhe ju tė pranishėm tė nderuar!

 

Ne si hoxhallarė dhe prijatar fetarė, assesi nuk bėn t’i pėrēmojmė fuqitė dhe potencialet tona. Ne nuk bėn t’ia kufizojmė vetes fushėveprimin vetėm nė rrethet e xhamive apo dhomave tė ligjėratave, pėrkundrazi duhet t’ua bėjmė me dije tė gjithėve se jemi tė gatshėm tė ballafaqohemi me secilin qė merr guxim dhe fyen ndjenjat tona fetare, qoftė ai edhe akademik apo doktor shkencash. Kur tė tillėt marrin guxim tė fyejnė ndjenjat tona fetare, pėrse ne tė strukemi e tė mos e mbrojmė veten dhe Islamin nga tė tillėt, qoftė nėpėrmjet shtypit, apo masmediave, ose fundja edhe nėpėr tubime tona tė ndryshme me karakter fetar.

Dihet se dėshira jonė e kahershme po edhe shumicės dėrmuese tė popullatės, pėr ēka dėshmon edhe peticioni i ndėrmarrė kėto ditė nga Bashkėsia Islame kudo nėpėr Kosovė , ishte dhe mbetet futja e lėndės sė mėsim-besimit apo edukatės fetare nė planprogramet shkollore, por me gjithė kėrkesat tona tė parreshtura, si nė tė kaluarėn e afėrt ashtu edhe sot, pėrgjegjėsit e Arsimit nė Kosovė nuk ēajnė kokėn pėr njė gjė tė tillė dhe ende janė tė shurdhėr ndaj kėrkesave tona tė drejta. Megjithatė kjo nuk duhet tė na dekurajojė, pėrkundrazi duhet tė na mobilizoje edhe mė tepėr qė tė vetėorganizohemi, t’i ngjeshim radhėt tona dhe edhe mė mė ngulm tė insistojmė nė kėtė tė drejtė elementare pėr fėmijėt tanė. Peticioni qė kėto ditė ėshtė duke u nėnshkruar anembanė Kosovės ėshtė vetėm njė prej kėtyre formave tė trysnive ndaj Ministrisė sė Arsimit, Qeverisė dhe Kuvendit tė Kosovės.

Fundja ne si qytetarė kemi tė drejtė tė kėrkojmė qė fėmijėt tanė tė edukohen edhe nė frymėn fetare. Kėtė e garantojnė Konventat dhe Deklaratat e ndryshme Ndėrkombėtare si f.v.:

Nė deklaratėn Universale mbi tė drejtat e njeriut, tė aprovuar nė Asamblenė e Pėrgjithshme tė Kombeve tė Bashkuara mė datėn 10.12.1948, rezoluta 217 (kapitulli III), neni 18 thotė: “Secili njeri ka tė drejtė nė lirinė e mendimit, tė ndėrgjegjės dhe lirinė e shprehjes sė pėrkatėsisė fetare…dhe kjo liri nėnkupton praktikimin e lirshėm tė fesė nėpėrmjet mėsimit, kryerjen e ritualeve fetare dhe mbajtjen e saj.”

Ndėrsa nė nenin 26 tė po kėsaj Deklarate. Alinea 3, thuhet: “Prindėrit kanė tė drejta themelore qė pėr fėmijėt e tyre tė zgjedhin llojin e arsimimit.”

Rezoluta e Asamblesė sė Pėrgithshme e Kombeve tė Bashkuara 2200 A (XXI) e miratuar mė 16.12.1966, ndėrsa e hyrė nė fuqi mė 23.03.1976 nė nenin 18 alinea 1 thotė: “Secili person kas tė drejtė nė lirinė e mendimit tė ndėrgjegjes dhe tė fesė. Kjo liri nėnkupton shfaqjen e lirshme tė ndjenjave fetare qoftė nė mėnyrė individuale apo nė bashkėsi, si publikisht ashtu edhe privatisht, nėpėrmjet praktikimit tė lirshėm tė ritualeve fetare dhe mėsimin e fesė”

Ndėrsa nė alinenė 4 tė po kėtij neni thuhet: “Shtetet anėtare tė kėtij Pakti, obligohen qė ta respektojnė lirinė e prindėrve, ose tė kujdestarėve tė fėmijėve, qė fėmijėve tė tyre t’u sigurojnė arsimin fetar dhe moral, i cili ėshtė nė pėrputhje me bindjet e tyre personale.”

Nene tė ngjashme hasim pothuaj nė tė gjitha Konventat Ndėrkombėtare, ato me karakter botėror, evropian apo edhe islam.

Nga sa u tha mė lartė, pamė se feja vėrtet ėshtė njė komponentė kyqe nė edukimin e mirėfilltė tė brezave dhe gjeneratave tė reja, aq mė parė kur nė shoqėrinė tonė kosovare, viteve tė fundit jemi dėshmitarė tė lulėzimit tė dukurive negative tė cilat pėr ne pothuaj kanė qenė tė huaja. Droga, alkooli dhe prostitucioni kanė marrė pėrmasa aq tragjike, saqė tash mė nuk flitet pėr kėto dukuri vetėm nė mesin e studentėve, madje as tė atyre tė shkollave tė mesme. Beteja tashmė ka filluar pėr shpėtimin e filloristėve, tė cilėt janė vėnė nė shėnjestėr tė huliganėve, narkomanėve, dilerėve dhe tė tjerėve, qė nga kėta filiza tė rinj, tė prodhojnė njerėz tė varur nga narkotikėt dhe prostitucioni. Pra qė nė start ka filluar tė goditet keq pjesa mė vitale e popullit tonė – mosha e njomė.

A nuk ėshtė kjo zilja dhe kėmbana e rrezikur qė duhet ta zgjojė ndėrgjegjen tonė tė fjetur?

A nuk mjaftojnė kėto fakte qė ne ta ngremė zėrin mė fuqimisht pėr t’u thėnė stop kėtyre dukurive tė rrezikshme, apo duhet tė heshtim edhe mė, e tė bėjmė sehir si shikues pasivė?!

A nuk ėshtė parim fetar dhe njerėzor qė pėrpjekjeve rebeluese tė njerėzve tė kėqinj t’u ndalet hovi me tė gjitha mjetet e metodat. Nėse kėtė nuk e bėjmė tash, atėherė heshtja ndaj dukurive tė tilla, do tė jetė njė involvim i heshtur nė atė krim, qė nė tė ardhmen do tė na sjellė pasoja tė kobshme e tragjike.

Rrugėdalja e vetme nė kėtė rast ėshtė se feja dhe arsimimi fetar i brezit tė ri, ėshtė shpėtimi, sepse feja vėrtet mund tė ndikojė pozitivisht nė luftėm e pakompromis kundėr kėtyre dukurive, sepse kodeksi i moralit i saj ėshtė shumėdimensional. Ajo nė radhė tė parė mėton qė tė riut t’ia kthejė dinjitetin e humbur e tė nėpėrkėmbur. Vetėm edukimi i mirėfilltė fetar ėshtė nė gjendje qė njeriun, i cili qėndron pa shpresė buzė humnerės, ta rikthejė fuqishėm nė jetė, ta bėjė njė personalitet tė fuqishėm, i cili do tė jetė nesėr i dobishėm pėr mbarė shoqėrinė.

Lufta ndaj narkomanisė dhe prostitucionit duhet tė zhvillohet nėpėr shkolla e jo nga xhamiat. Ajo duhet tė jetė njė luftė me mjete dhe metoda edukative, duhet tė jetė njė luftė pėr krijimin e parakushteve tė njė atmosfere shpirtėrore pėr mbijetesė, do tė thotė mė mirė ėshtė tė parandalosh sesa tė shėrosh.

Por ėshtė mjaft pėr t’u habitur se nė shkrimet nėpėr media kundėr luftės ndaj narkomanisė dhe prostitucionit, me tendenca tė qėllimta gjithnjė mungon faktori religjioz, i cili gjatė tėrė historisė ka luajtur rolin e njė rregullatori moral e disiplinues tė jetės sė shoqėrisė njerėzore.

 

Qėllimet (synimet) e edukimit fetar:

 

Qėllimi i mėsimit tė edukatės fetare nė arsimimin dhe edukimin fillor dhe tė mesėm, ėshtė qė nxėnėsit t’i afrohet njė pasqyrė bazė  pėr kėtė botė, me theks tė veēantė nė jetėn praktike fetare, si dhe pasqyrėn pėr botėn e ardhshme tė amshueshme. Kjodo tė thotė se fėmijėt gjatė rritės dhe zhvillimit tė tyre, nė njė mėnyrė reale do tė fitojnė njohuri pėr fenė e tyre, me tė gjitha dimensionet e saj duke filluar nga ana shpirtėrore, morale, sociale dhe misionin e shenjtė tė saj. Nė kėtė mėnyrė duke i ofruar nxėnėsit kėto njohuri, duket tė kihet kujdes qė tė gjitha kėto njohuri rreth fesė, tė paraqiten nėpėrmjet njė dialogu tė hapur e tolerant, duke i gėrshetuar nė kėtė rast edhe teoritė dhe njohuritė e tjera..

Ofrimi i kėtyre njohurive nė tė njėjtėn kohė ėshtė informim real dhe pėrjetim praktik i fesė, duke u pėrpjekur qė konditat themelore tė jetėsohen nė praktikė nė tė gjitha segmentet (fushat) e jetės; raporti (qėndrimi) ndaj Zotit, ndaj botės, ndaj njerėzve tė tjerė dhe nė fund edhe qėndrimi ndaj vetvetes. Kjo do tė thotė se qėllimi i edukatės fetare-islame ėshtė qasja informative dhe formative ndaj fesė, dhe formimi i njė qėndrimi (pasqyre) ndaj botės, nga prizmi i besimit personal, duke respektuar maksimalisht edhe ndjenjat e besimeve tė tjera.

Kėto ditė nėpėrmjet shtypit, sidomos pas fillimit tė peticionit pėr futjen e mėsim-besimit, ka filluar njė luftė e madhe mediale pro et contra mėsim-besimit. Disa gazetarė tė pandėrgjegjshėm kanė keqpėrdorur disa pjesė tė intervistave tona, duke shkėputur me pincetė vetėm ato citate, qė bėjnė bujė nė opinion se gjoja Bashkėsia Islame kėrkon me ngulm qė nėpėr shkolla tė mėsohet vetėm pėr Islamin, gjė qė apsolutisht nuk ėhtė e vėrtetė dhe nuk qėndron. Ne nė tė gjitha prononcimet tona kemi kėrtkuar qė jo edukata islame por edukata fetare tė futet me Ligj nė sistemin arsimor, nė mėnyrė qė tė gjithė fėmijėt pa dallim ta mėsojnė secili fenė e tyre. Ne megjithatė nuk jemi fajtorė qė mbi 98 % jemi muslimanė, prandaj kjo nuk ėshtė kurrfarė ndarje e as diskriminimi. Ne jemi shumė tė hapur, transparentė e tolerantė. Nuk dėshireojmė askujyt t’ia imponojmė Islamin, por as nuk dėshirojmė qė dikush nė mėnyra perfide tė na shkėpusė fėmijėt tanė nga tufa e tė na i edukojė nė frymėn e ndonjė feje tjetėr.

Ne si Bashkėsi islame nuk jemi qė lėnda e edukatės fetare tė fute menjėherė nė sistemin arsimor ad-hoc, por jemi qė nė lidhje me kėtė sė pari tė dėgjohet zėri i arsyes dhe i logjikės sė shėndoshė. Jemi tė hapur pėr njė debat tė gjerė publik, nga ana e intelektualėve tanė dhe e parisė fetare, pėr tė parė se a ka vėret nevojė pėr njė edukatė tė tillė fetare, apo ende duhet tė vazhdojmė qė rininė tonė t’ia lėmė matrapazėve dhe njerėzve tė pandėrgjegjshėm qė fenė e keqpėrdorin pėr konvertime apo pėr frsustrimėe tė tė rinjve.

Ėshtė pėr ēdo kritikė se ditėve tė fundit nėpėr media plasohen disa konstatime tė paqėndrueshme tė disa pseudointelektualėve tė konvertuar, madje disa prej tyre janė edhe nga Ajka e majės sė Universitetit,tė cilėt apriori e hudhin poshtė kėtė propozim. Disa deklarata tė pamatura tė rektorit tė Universitetit tė Prishtinės z. Zenel Kelmendit janė shumė neveritėse dhe tė tipit stalinist, aq mė parė kur dihet se nėn patronatin e po kėtij kėtij rektori tė hargjuar si intelektual dhe si politikan, dy vite mė parė nėpėr Katedrat dhe sallat e Universitetit janė mbajtur Konferenca dhe Ligjėrata rreth 2000 vjetorit tė  krishterimit ndėr shqiptarėt. Nuk janė fare tė ēuditshme tash edhe veprimet e majės sė piramidės politike nė Kosovė tė cilėt ndajnė krye nė vete lokacione shkollore pėr ndėrtimin e katedraleve, tė cilat janė ndėrtuar vetėm nė mesjetė, tė asaj mesjete tė errėt inkizicioniste nga e cila janė distancuar shumica e vendeve evropiane. A thua si mund tė arsyetohet ky veprim kriminal, tė rrėnohen shkollat e tė ndėrtohen kishat apo katederalet dhe atė nė zemėr tė njė qyteti i cili numron mbi 98% muslimanė, pėrderissa pėr ndėrtimin e njė qendreje islame hezitohet tė jepet ndonjė okacion i pėrshtatshėm.

Nė kėtė kontekst nuk mund tė arsyetohen as konstatimet e Krerėve tė Kishės Katolike, tė cilėt e kanė arsyetuar ndėrtimin e katedrales mu nė zemėr tė qytėetit, se gjoja pas fitimit tė pavarisė sė Kosovės, kėtu do tė jenė tė pranishme shumė ambasada dhe mekanizma tė huaja diplomatike, dhe ne duhet ta kemi njė katedrale.

Ne si Bashkėsi islame jemi prononcuar publikisht se nuk jemi kundėr katedrales apo Selisė sė Ipeshkivsė nė Prishtinė, por nuk jemi qė pėr kėtė qėllim tė rrėnohen shkolla e tė ndėrtohen kisha, sikur qė nuk do tė kishim lejuar kurrė qė nė themelet e ndonjė shkolle nė Prishtinė tė ngrihet ndonjė Xhami.

Islami mund tė ekzistojė dhe tė mbijetojė nė kėto troje vetėm nėse ne jemi tė bashkuar, dhe nėse i bashkėrendisim tė gjitha fuqitė tona pėr njė qėllim tė pėrbashkėt. Veprimtaritė individuale tė secilit prej nesh, nėse nuk shkrihen nė njė veprimtari tė pėrbashkėt, nuk kanė ndonjė domethėnie tė madhe. Vetėm kur tė gjitha pėrpjektjet dhe synimet tona shkrihen nė njė qėllim tė pėrbashkėt, duke bashkuar kėshtu mendjet dhe veprimet nė njė, besoj se do tė jemi nė gjendje tė pėrballojmė tė gjitha sfidat para nesh, sado tė mėdha qofshin ato. Allahu na ndihmoftė qė amanetin dhe porosinė qė e kemi marrė mbi supe, ta ēojmė nė vend me nder e pėrgjegjėsi.!